Andrzejki – co warto o nich wiedzieć?

261

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dla większości Polaków Andrzejki to ostatnia okazja do zorganizowania hucznej zabawy przed rozpoczynającym się dzień później adwentem. Główną tradycją przypadających dziś Andrzejek są często zabawne wróżby. Warto jednak podkreślić, że kiedyś podchodzono do nich bardzo poważnie. Co ciekawe, oprócz wróżb, Andrzejki mają kilka innych, mniej znanych zwyczajów.

Andrzejki – historia

Pierwsze wzmianki o tym święcie pojawiły się w XVI wieku. Wielu twierdzi, że jego początki sięgają aż czasów starożytnej Grecji. Dawniej wróżby andrzejkowe odprawiano indywidualnie wyłącznie wobec panien, które chciały się dowiedzieć, jak ułoży im się życie uczuciowe. Śmiało można stwierdzić, że niegdyś Andrzejki były jak Walentynki – święto, które patronowało przyszłym zakochanym parom. Wróżby kojarzone z Andrzejkami, to przede wszystkim słynne lanie wosku. Dawniej było również wiele innych, dość nietypowych wróżb. Przykładowo panie, by odgonić złe duchy, musiały wziąć do ust ząbek czosnku i połknąć go dopiero na chwilę przed zaśnięciem. Młode dziewczyny liczyły również sztachety w płocie lub szczeble w drabinie, jednocześnie modląc się do św. Andrzeja. Jeżeli ich liczba była parzysta, to wróżyło to szybki ślub. Dziś Andrzejki jednakowo świętowane są przez kobiety i mężczyzn, którzy traktują je jako dobrą zabawę, a do samych wróżb pochodzą z dystansem.

Andrzejki – wróżby

Najpopularniejszą tradycją jest oczywiście lanie gorącego wosku do zimnej wody przez dziurkę od klucza. Gorący wosk po chwili przybiera określony kształt, a naszym zadaniem jest go dobrze zinterpretować. Można, a nawet trzeba użyć wyobraźni! Andrzejki słyną jednak nie tylko z lania wosku. Chętni mogą powróżyć także m.in. poprzez rzut butem. Uczestnik musi odwrócić się tyłem, a następnie rzuca but za głowę. Jeśli upadnie podeszwą do podłogi, a czubkiem skierowany jest ku drzwiom, to oznacza, że pannę lub kawalera czeka szybki ślub. Można także zabawić się w uzyskanie najdłuższej obierki. Potrzebne będą tej samej wielkości jabłka. Najdłuższa obierka symbolizuje trwały związek. Obierzynę można także rzucić za siebie i sprawdzić, jaki uzyska kształt. Kto z kolei chce zobaczyć, czy dopisze mu szczęście, powinien spróbować do napełnionej wodą szklanki rzucić monetę o dowolnym nominale. Jeśli moneta wpadnie, to szczęście jest gwarantowane. 

Andrzejki w Polsce

No właśnie, bo czy to jest na pewno nasze święto? Nie da się ukryć, że Andrzejki uznawane są za polską tradycję, głównie ze względu na obchodzone tego dnia imieniny Andrzeja. Należy jednak podkreślić, że święto to przypada w wigilię św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. W Polsce pierwsze wzmianki o tym święcie pojawiły się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Warto również podkreślić, że znaczenie Andrzejek przez lata ewoluowało. Kiedyś wróżby miały odnosić się wyłącznie do spraw uczuciowych. Dziś poprzez zabawę ludzie chcą poznać swoje przyszłe szczęście także w innych dziedzinach życia.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/27/zachowania-wobec-osob-niepelnosprawnych/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia