Seks-asystentka – ważna bliskość

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sex=asystentka - ważna bliskość

Choć seks-asystentka, jako zawód od lat funkcjonuje w różnych krajach europejskich, to w Polsce nadal niewiele się o tym mówi. Wszystko to przez brak rzetelnej wiedzy na temat funkcjonowania tej profesji. Niemniej jednak należy to uznać za ważny przełom. Czy seks-asystentka może spowodować, że intymne życie osób z niepełnosprawnością nie będzie już tematem tabu?

Seks-asystentka – odnaleźć siebie

Głównym powodem błędnego postrzegania tej roli jest utożsamianie jej z typową prostytucją. Tymczasem seks-asysentka zajmuje się przede wszystkim odkrywaniem świadomości swojego ciała i pozbywaniem się lęków wobec własnej seksualności. Pomaga rozładować napięcie seksualne oraz pokazuje różne możliwości, jak osoba z niepełnosprawnością może panować nad swoim popędem. Seks-asystent to przede wszystkim wykwalifikowana osoba, która przeszła szkolenie umożliwiające wykonywanie tego zawodu. Ma świadomość, że do każdego klienta należy podchodzić indywidualnie. Dlatego pierwsze spotkanie opiera się przede wszystkim na rozmowie o jego potrzebach i obawach.

Seks-asystentka – łamiemy tabu

W Polsce seks-asystentka nadal budzi spore kontrowersje. Wynika to przede wszystkim z błędnych przekonań o osobach z niepełnosprawnością. Większość społeczeństwa nadal uważa, że ze względu na fizyczną niepełnosprawność osoba nie ma prawa odczuwać popędu seksualnego. Podobne przekonania występują wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ludzie uważają, że skoro ludzie z tego typu schorzeniami w pewnym momencie zatrzymują się w rozwoju, to ich ciało nie będzie odczuwało potrzeby intymnej bliskości. Dziś wiemy, że to nieprawda. W wielu przypadkach odpowiedzialność za bariery w postrzeganiu własnej intymności zrzuca się na rodziców. Tymczasem należy pamiętać, że często obawy bliskich związane z rozmowami z niepełnosprawnymi na temat seksualności wynikają właśnie ze stereotypu narzucanego przez otoczenie.

Seks-asystentka – specjaliści

Zanim dana osoba będzie mogła wspierać niepełnosprawnych w roli seks-asystentki, przechodzi szereg kursów i szkoleń, dzięki którym odpowiednio przygotuje się do specyfiki tej profesji. Ponadto, w trakcie spotkań z każdym klientem musi zachować sto procent profesjonalizmu. Co to oznacza? Między innymi fakt, że seks-asystentka ma prawo zakończyć współpracę w momencie, w którym wyczuje, że klient zbyt mocno angażuje się uczuciowo wobec niej. Niestety koszt zatrudnienia takiej osoby to na razie dość duży wydatek. W Czechach należy liczyć się z kwotą 1800 koron (ok. 300 złotych). Jednak np. w Szwajcarii tego typu usługi oficjalnie dofinansowane są przez państwo.

Seks-asystentka – pomoc potrzebna

Bariery związane z intymną bliskością w przypadku niepełnosprawności wrodzonej zdają się być oczywiste. Jednak i osoby z niepełnosprawnością nabytą w trakcie życia często muszą od podstaw budować swoją samoświadomość. Także w kwestii seksualności. Tu należy również podkreślić częsty problem odpowiedniego wsparcia medycznego. Przykładowo wiele kobiet z niepełnosprawnością ma problem z odbyciem kontrolnej wizyty u ginekologa z powodu braku kompetencji lekarza. Częstym problemem jest również nieprzystosowanie gabinetu do tego, by można ją prawidłowo zbadać. Ponadto sami lekarze unikają tematu intymnych relacji czy rodzicielstwa w rozmowie z niepełnosprawnymi. Wszystko przez to, że w Polsce nadal kuleje kwestia wiedzy medycznej w tym zakresie.  

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/30/andrzejki-co-warto-o-nich-wiedziec/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia