Asystent osoby niepełnosprawnej – kto to?

589

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Asystent osoby niepełnosprawnej

Dorosłe osoby niepełnosprawne pragną być maksymalnie samodzielne. Niestety często w wyniku swoich schorzeń nie mogą w pełni wykonywać podstawowych czynności. I tu może pojawić się asystent osoby niepełnosprawnej, który pomaga w wielu sytuacjach dnia codziennego. To ogromne wsparcie nie tylko fizyczne, ale i mentalne. Jak duże? Sami się przekonajcie!

Asystent osoby niepełnosprawnej – obowiązki

Ze względu na szeroki zakres działania asystenta, trudno jest wymienić wszystkie jego obowiązki. Jego rola uzależniona jest od stopnia i rodzaju niepełnosprawności podopiecznego. W przypadku wsparcia osoby niepełnosprawnej ruchowo wspiera ją m.in. w załatwianiu spraw urzędowych, w tym w dotarciu w konkretne miejsce. Często asystuje jej również w wykonywaniu prostych, codziennych czynności jak ubiór czy przygotowanie posiłków. Pomaga również robić zakupy. Warto podkreślić, że z tego typu usług bardzo często korzystają osoby, które zdecydowały się na samodzielne mieszkanie. Asystent wspiera w aktywizacji zawodowej i pomaga w organizacji czasu wolnego. Towarzyszy osobie niepełnosprawnej w kontaktach społecznych i ułatwia jej uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. 

Asystent osoby niepełnosprawnej – psycholog

Wykształcenie psychologiczne nie jest koniecznością, jednak profesja ta wymaga wielu umiejętności psychologicznych. Przede wszystkim asystent osoby niepełnosprawnej musi być cierpliwy. W swojej pracy ma do czynienia z różnego typu schorzeniami, w tym z chorobami psychicznymi. Asystent osoby niepełnosprawnej diagnozuje sytuację osoby niepełnosprawnej, często pomaga likwidować różne bariery. Wspiera w rehabilitacji, jednocześnie zachęcając do niej podopiecznego, który bywa niewystarczająco do niej zmotywowany. Jeśli osoba niepełnosprawna mieszka z rodziną, to asystent okazuje się wsparciem także i dla niej. Odciąża bliskich od codziennych obowiązków. W razie potrzeby zapewni odpowiednią pielęgnację, a także podstawową opiekę medyczną. 

Asystent osoby niepełnosprawnej – kwalifikacje

Jakie wymagania należy spełniać, by wykonywać ten zawód? Po pierwsze, osoba musi posiadać dokument potwierdzający kwalifikacje, np. na kierunku asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekuna osoby starszej czy opiekuna medycznego. Warunkiem jest także 6-miesięczne doświadczenie z zakresu udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym, w tym także w formie wolontariatu. Warto podkreślić, że osoba z niepełnosprawnością sama może wybrać swojego asystenta. Z jego usług mogą korzystać dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, wraz ze wskazaniami, m.in. koniecznością stałej opieki. W przypadku osób dorosłych asystent osoby niepełnosprawnej przysługuje ludziom posiadającym orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności.

Asystent osoby niepełnosprawnej – świat

Osoba wspierająca niepełnosprawnych funkcjonuje na podobnych zasadach również w wielu krajach Europy, m.in. Austrii, Finlandii, Szwecji, Danii, Holandii czy w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, przywileje związane z kompleksowym wsparciem osób z niepełnosprawnością  były dokumentowane już w latach 70. Deklaracja ONZ wobec praw osób niepełnosprawnych z 1975 r. zakładała, że osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość godnego życia w pełnym wymiarze, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności. Z kolei w 1993 r., także z ramienia ONZ, pojawił się kolejny dokument pt. „Standardowe zasady wyrównywania szans osób niepełnosprawnych”, w którym również poruszana zostaje kwestia asystentury niepełnosprawnych.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/02/sposoby-na-zdrowa-kondycje-skory/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia