Bożonarodzeniowe tradycje w innych krajach

471

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bożonarodzeniowe tradycje w innych krajach

Święta Bożego Narodzenia w Polsce to szereg pięknych zwyczajów. Rodzinne kolędowanie, dwanaście potraw czy obowiązkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca przy wigilijnym stole. Jesteście ciekawi, jak wyglądają bożonarodzeniowe tradycje w innych krajach? Zapewniamy, że wiele z nich może Was zaskoczyć!

Bożonarodzeniowe tradycje – Europa

Zajrzyjmy najpierw do naszych sąsiadów z Niemiec. Tam Święta Bożego Narodzenia również obchodzone są przez trzy dni. W chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej na stole zostaje zapalona świeca, która jest symbolem rozpoczynającej się Gwiazdki. Dzieci natomiast słuchają opowieści o Dzieciątku Jezus lub Świętym Mikołaju, który przynosi im prezenty. Co ciekawe, wiele bożonarodzeniowych zwyczajów Polska zawdzięcza innym krajom. Przykładowo pierwowzór jednej z najbardziej znanych kolęd – „Cicha noc” – należy do Austrii (oryginalny tytuł: „Stille Nacht”). Z kolei Wielkiej Brytanii zawdzięczamy zwyczaj pocałunku pod jemiołą, który symbolizuje szczęście i spełnienie marzeń.

Bożonarodzeniowe tradycje – jedzenie

W Polsce wśród dań dominują przede wszystkim ryby w różnej postaci. Najpopularniejszy jest oczywiście karp. Pierwsze daniem jest zwykle zupa grzybowa lub barszcz czerwony z uszkami. Przy świątecznym stole chętnie zajadamy się pierogami z kapustą i grzybami, ciastem z makiem czy bakaliami. Symbolicznym momentem dla każdej rodziny jest również dzielenie się opłatkiem. Tymczasem w Hiszpanii jego odpowiednikiem jest chałwa. W tym ciepłym, europejskim kraju oprócz pieczonej ryby głównym daniem jest „Ciasto Trzech Króli”.  Wielka Brytania nie obchodzi wieczerzy wigilijnej. Tam tradycją jest uroczysty obiad, na którym nie może zabraknąć pieczonego indyka i „płonącego puddingu” z warzyw, suszonych owoców podawanego z sosem, np. z dodatkiem rumu. Na Węgrzech, tak jak w Polsce, tradycją są m.in. dania na bazie maku.

Bożonarodzeniowe tradycje – świętowanie

Na całym świecie Święta Bożego Narodzenia są czasem radości i okazją do spędzenia czasu z bliskimi. Francuzi przywiązują ogromną wagę do obdarowywania się podarunkami. Śmiało można stwierdzić, że szał zakupów panuje tam już na kilka tygodni przed świętami. Poza tym we Francji tradycją są również własnoręcznie przygotowywane kartki z życzeniami. Ciekawy zwyczaj mają również mieszkańcy Danii. Tam jednym z dań jest budyń z ryżem, w którym ukryty jest migdał. Przepowiednia mówi, że ten, kto go znajdzie, będzie mieć szczęście przez cały rok. Mieszkańcy Grecji kochają śpiewanie kolęd. Dzieje się to zazwyczaj przy akompaniamencie małych bębenków. Dzieci w nagrodę za ich śpiew otrzymują słodycze.

Bożonarodzeniowe tradycje – świat

Ciekawie, bożonarodzeniowe tradycje obowiązują także  w krajach spoza naszego kontynentu. Np. w Meksyku już 15 grudnia wystawiana jest tzw. piniata (hiszp. piñata), czyli gliniane naczynia wypełnione słodyczami. W święta wśród zgromadzonych wokół niej dzieci jedno z nich rozbija piniatę kijem, następnie rozpoczyna się wyścig dzieci w zbieraniu słodyczy. W Stanach Zjednoczonych obraz świąt Bożego Narodzenia jest dokładnie taki jaki znamy chociażby z filmu „Kevin sam w domu”. Kolorowe dekoracje, obdarowywanie się prezentami, domy wypełnione świąteczną muzyką. Choć zwykle nie są tam kultywowane tradycje religijne, to do samego celebrowania świąt Amerykanie przywiązują ogromną wagę. Zupełnym przeciwieństwem może wydawać się Japonia, która ten czas spędza ze swoimi bliskimi np. w restauracjach typu fast-food. Wynika to z faktu, że ponad połowa obywateli tego kraju nie deklaruje żadnej przynależności religijnej. 

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/15/biale-zeby-najlepsze-sposoby-na-ich-uzyskanie/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia