Sposoby na poprawę humoru

0
19
Sposoby na poprawę humoru

Stres jest obecnie stałym elementem naszego życia. Niestety długotrwale utrzymujący się wpływa niekorzystnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Na szczęście istnieją proste sposoby na poprawę humoru, które uwaga – możemy zastosować nawet w pięć minut!

Sposoby na poprawę humoru – relaks 

W ciągłym pędzie życia zapominamy znaleźć czas dla siebie. To duży błąd. Chwila z ulubioną książką, gorąca kąpiel, słuchanie muzyki. A to wszystko np. z dodatkiem zapachowych świec, lub kadzidełek. Co więcej, to właśnie zapachy doskonale stymulują liczne obszary naszego mózgu, chociażby ze względu na przywoływanie miłych skojarzeń. Podobnie kolorystyka w pomieszczeniu także dobrze wpływa na nasze psychiczne samopoczucie. 

Sposoby na poprawę humory – bliscy 

W dobie pandemii bezpośrednie spotkania są dziś utrudnione. Całe szczęście nowoczesna technologia umożliwia nam stały kontakt z najbliższymi. Dlatego jeśli masz chandrę, zadzwoń do mamy, siostry, brata, przyjaciółki. Nie możemy zagwarantować, że pomoże rozwiązać Twoje problemy. Na pewno jednak otrzymasz wsparcie, którego tak bardzo teraz potrzebujesz! Rozmowa z bliską osobą to także doskonały moment, by zatrzymać się w ciągłym zabieganiu. W ten sposób uwolnisz choć na chwile swój umysł od codziennych trosk. 

Sposoby na poprawę humoru – notatki 

Często zły nastrój bierze się z naszej ogólnej samooceny i postrzegania własnej rzeczywistości. Sposoby na poprawę humoru to także dostrzeganie pozytywów, które nas otaczają. Dlatego jeśli dręczy Cię poczucie frustracji i rezygnacji, weź kartkę i długopis. Następnie wypisz np. wszystkie swoje zalety, oraz to, co Ci się udało osiągnąć w ostatnim czasie. Mogą to być nawet najdrobniejsze rzeczy! Zapewniamy, że zaskoczy Cię przeważająca ilość plusów w Twoim życiu. 

Sposoby na poprawę humoru – ruch 

Endorfiny, dopamina, serotonina – to hormony, które należy stale aktywizować, by czuć dobrą kondycję psychiczną. Nic tak nie wspiera tego procesu jak aktywność fizyczna – oczywiście z umiarem, ale regularnością. Sport, taniec czy zwykły spacer – bez różnicy. Grunt, by sprawiało przyjemność i zostawiało dobre samopoczucie na dłuższy czas. Nie zapomnij także o tym, by choć 15 minut dziennie spędzić na świeżym powietrzu. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy brakuje nam naturalnego światła słonecznego. A skoro o nim mowa to pamiętaj o uzupełnianiu w okresie jesienno-zimowym witamin, m.in. z grupy C i D, które są odpowiedzialne za odporność organizmu.

Sposoby na poprawę humoru – dieta 

Dieta lekkostrawna ma istotny wpływ na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Dotyczy to zwłaszcza osób funkcjonujących w siedzącym trybie pracy. Twoja dieta powinna być bogata w np. takie składniki jak: magnez, witaminy B,C,D, kwasy DHA czy trypofan. Przy złym humorze zaleca się zjedzenie czekolady, która zawiera m.in. cenne źródła magnezu wspierającego funkcjonowanie układu nerwowego. Ze względu na cenne właściwości, jak i najniższą kaloryczność najlepszym wyborem jest czekolada gorzka.  

Sposoby na poprawę humoru – technologia 

Internet, w tym media społecznościowy to nieodłączny element naszej codzienności. Przeglądając jednak profile znajomych, celebrytów, porównujemy z nimi nasze życie. W efekcie nie zauważamy, gdy popadamy w spirale zaniżania samooceny. Dlatego dla jej poprawy zwyczajnie dobrze jest internet wyłączyć. Dzięki temu przypomnimy sobie, jak dobrze jest żyć poza światem wirtualnym.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104013&preview=true – Rodzaje kaw – która najlepsza?