Lubicie malarstwo? W takim razie musicie poznać tych artystów. Patrząc na ich obrazy, trudno mówić o jakiejkolwiek niepełnosprawności. Oto niewidomi lub niedowidzący malarze, których dzieła doceniają miłośnicy i znawcy sztuki na całym świecie.
Niewidomi malarze – cenione talenty
Pisaliśmy już o zmagających się z niepełnosprawnościami artystach. Na naszym portalu możecie przeczytać też o wybitnych malarzach dawnych epok, którzy cierpieli na rozmaite wady wzroku. Dziś również nie brakuje utalentowanych plastyków, którzy, pomimo całkowitej ślepoty, tworzą imponujące dzieła. Jednym z nich jest Brytyjczyk Keith Salmon, który od dzieciństwa pasjonował się sztuką. Studiował tę dziedzinę w college’u, a po ukończeniu uczelni zaczął pracować jako malarz i rzeźbiarz. Zdiagnozowana retinopatia cukrzycowa doprowadziła Salmona do całkowitej ślepoty. Artysta jednak nie poddał się i tym bardziej zaangażował się w pracę, która jest jego największą pasją. Słynie z tętniących kolorami, precyzyjnych pejzaży abstrakcyjnych. Tematem jego obrazów są głównie wzgórza Szkocji, po których uwielbia wędrować nawet pomimo utraty wzroku. Co ciekawe, Salmon twierdzi, że jego ślepota wydobyła z niego jeszcze więcej determinacji i… talentu.
Drugi wart uwagi artysta, mieszkający w El Paso w stanie Teksas John Bramblitt, stracił wzrok w wieku 30 lat na skutek ostrego ataku epilepsji. Nie został malarzem wbrew swojej ślepocie, ale raczej dzięki niej. Malowanie pomogło mu też wyjść z głębokiej depresji. Nauczył się dostrzegać różnice między barwami farb poprzez rozpoznawanie ich tekstur. Obrazy Bramblitta charakteryzują się intensywnością kolorów, tematy są rozmaite: ludzie, motyle, butelki win… Sprzedaje swoje obrazy w trzydziestu krajach, napisał też dwie książki o swojej ścieżce. Kolejny artysta, Eserf Armagan, urodził się, już będąc ślepym. Jako dziecko nauczył się pisać i malować, a także tworzyć zarysy swoich obrazów przy pomocy alfabetu Braille’a. Malarz specjalizuje się w technice olejnej. Obrazy Armagana, wśród których nie brakuje zapierających dech w piersiach krajobrazów, wystawiano na kilkudziesięciu wystawach na całym świecie.
Niewidomi malarze młodego pokolenia
Jeff Hanson to młody malarz mieszkający w Kansas. Stracił wzrok jeszcze w okresie dzieciństwa z powodu guza mózgu. Trwająca do dziś miłość do malowania wykiełkowała niego podczas chemioterapii. Hanson specjalizuje się w technice akrylowej. Jak sam twierdzi, jego misją jest wywieranie poprzez sztukę pozytywnego wpływu na otaczający go świat. Jego płótna są sprzedawane na aukcjach charytatywnych w całych Stanach Zjednoczonych. Ostatnim artystą w naszym zestawieniu jest urodzony w Memphis Michael Williams. Zamiłowanie do malarstwa odziedziczył po mamie. Jako nastolatek zdiagnozowano u niego chorobę Stargardta. Mimo to Williams nie porzucił malarstwa, a jeszcze w szkole średniej jego prace zdobyły szereg nagród. Artysta używa lupy podczas malowania, długo dopracowując szczegóły obrazu. Jak wszyscy malarze wymienieni w artykule, Williams nigdy nie zobaczy swoich prac, jednak, jak sam twierdzi: „ograniczone widzenia, nie oznacza ograniczonego wglądu w obraz”.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż