Udar mózgu grozi również młodym ludziom

286

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

udar mózgu
fot. Carolina Heza / Unsplash

Międzynarodowy Tydzień Mózgu to dobra okazja, aby przypomnieć, że udar mózgu to uraz, który zagraża również młodym osobom. W jaki sposób możemy się przed nim uchronić?

Udar mózgu – choroba cywilizacyjna

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że młodzi ludzie – nawet dzieci i młodzież – są w coraz większym stopniu narażeni na udar mózgu. Alarmująco rośnie liczba przypadków udaru u osób poniżej 45. roku życia. Niezwykle ważne jest więc zwracanie uwagi na symptomy zdradzające naszą podatność na ten uraz. Przypomnijmy, że udar mózgu ma miejsce w sytuacji nieprawidłowego przepływu krwi natlenowanej do mózgu na skutek pękniętych naczyń krwionośnych lub zatoru. Udar bezpośrednio wpływa na śmierć niektórych komórek mózgu. Długookresowymi efektami udaru mózgu są rozmaite niepełnosprawności. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko tego urazu leżą w predyspozycjach genetycznych, stylu życia, diecie, płci, chorobach takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, wysoki poziom cholesterolu, słabe krążenie, a także w ekspozycji na stres. Znaczenie mają nawet zmiany klimatu i rozwój udogodnień technologicznych.

udar
fot. Christian Erfurt / Unsplash

Jedną z pomijanych przyczyn udaru mózgu jest pewna wrodzona wada serca. Chodzi o tzw. ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej, który ma postać otworu w tej części serca. Defekt ten potencjalnie umożliwia przedostanie się skrzepu do mózgu, co z kolei może doprowadzić do udaru. Badania noworodków pod kątem wad serca są więc niezwykle ważne. Dzięki diagnostyce kardiologicznej noworodków można odpowiednio wcześnie wykryć podwyższone ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Alarmującymi symptomami u nowo narodzonego dziecka są też nieprawidłowe ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu. Właściwa diagnostyka tuż po urodzeniu pozwoli odpowiednio wcześnie podjąć działania zapobiegające powstaniu zatorów w naczyniach krwionośnych. Inną wrodzoną wadą, która podwyższa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, jest niedokrwistość sierpowatokrwinkowa. Polega ona na niezdolności czerwonych krwinek do transportowania odpowiedniej ilości tlenu do komórek ciała.

Stres: czynnik zwiększający ryzyko udaru mózgu

Wielu lekarzy podkreśla, że stres ma znaczący wpływ na osłabienie ścianek naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do udaru mózgu. W grę wchodzi nie tylko silny stres związany z trudnymi lub traumatycznymi przeżyciami. Istotne są również niewielkie napięcia związane z prozaicznymi, codziennymi sprawami. Na stres narażona jest również młodzież, a zwłaszcza młode kobiety. Niestety, najmłodsze pokolenie nie jest wychowywane na ludzi odpornych na stres, który w codziennym życiu ma mnóstwo źródeł. Wielu młodych ludzi szuka więc relaksu w papierosach, alkoholu, niezdrowym jedzeniu, a w najgorszym wypadku – w narkotykach. Nie mamy wpływu na wypadki dnia codziennego, mamy natomiast wpływ na jakość naszego menu i aktywność fizyczną. Lekarze są zgodni co do tego, że duże znaczenie ma zdrowa, zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia. Mogą one przynajmniej w pewnym stopniu oddalić od nas ryzyko udaru mózgu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: aimsindia.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia