AC dla motocykli – czy się opłaca?

0
88
AC dla motocykli
fot. Fabio Spinelli / Unsplash

Wczesna wiosna to okres, kiedy posiadacze motocykli przygotowują się do kolejnego sezonu. Oprócz przeglądu warto zafundować swojemu pojazdowi odpowiednie ubezpieczenie, m.in. AC dla motocykli. Jaki może być jego zakres i czy opłaca się je wykupić?

Co to jest AC dla motocykli?

Każdy pojazd powinien mieć wykupioną i aktualną polisę OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To jedyne ubezpieczenie, jakie musi posiadać każdy posiadacz motocykla. Oprócz niego, na rynku ubezpieczeń istnieje jeszcze kilka innych rodzajów pakietów ubezpieczeniowych dostępnych dla motocykli. Warto podkreślić, że oprócz OC, żadna dodatkowa polisa nie jest obowiązkowa. Jedną z takich dobrowolnych polis jest AC, czyli ubezpieczenie autocasco. Wielu doświadczonych motocyklistów z pewnością przyzna, że takie zabezpieczenie przydaje się częściej, niż mogłoby się wydawać wielu początkującym posiadaczom jednośladów. Przede wszystkim, motocykle są dużo bardziej wypadkowymi pojazdami niż te o większych gabarytach. Doznają też zwykle większych zniszczeń niż samochody osobowe czy ciężarówki. Ponadto, dużo łatwiej jest ukraść motocykl niż większy pojazd. Wszystkie te kwestie stanowią silne argumenty przemawiające za tym, aby zastanowić nad wykupieniem AC.

Co obejmuje motocyklowe AC?

Na drodze do wykupienia korzystnej polisy AC dla motocykla staje niezbyt dobra reputacja kierowców. Motocykliści uchodzą bowiem za brawurowych i niefrasobliwych miłośników szybkiej jazdy, w przypadku których bardzo łatwo jest o wypadek. Towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko więc decydują się umieszczać AC dla motocykli w swoich pakietach ubezpieczeniowych. Wspomnieliśmy też już, że motocykle w wyniku wypadków ulegają rozleglejszym zniszczeniom w porównaniu z większymi pojazdami. To wszystko naraża towarzystwa ubezpieczeniowe na konieczność wypłacenia tym większego odszkodowania, a takich kosztów właśnie chcą one uniknąć. Jeżeli więc rozglądamy się za dobrym autocasco dla naszego motocykla, zwróćmy uwagę na to, jaki jest zakres przysługującej ochrony. Standardowo jest to pokrycie kosztów kradzieży motocykla lub jego części, uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia przez wandala lub przez siły przyrody, a także uszkodzenia lub całkowitej szkody wskutek wypadku drogowego.

AC dla motocykli
fot. Vitor Pinto / Unsplash

Czy zatem warto wykupić ubezpieczenie AC dla motocykla? Zdecydowanie tak. Motocykle i motorowery są w nie mniejszym stopniu narażone na wypadki drogowe, co takie pojazdy jak samochody osobowe czy ciężarowe. Ryzyko różnego rodzaju kolizji w przypadku jednośladów jest nawet znacznie większe. Przypomnijmy, że odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC, jeżeli sprawcą zdarzenia drogowego, na przykład niezbyt groźnej kolizji, będzie inny kierowca. Obciążona zostanie wówczas polisa OC sprawcy. Jeżeli jednak wypadek spowodujemy my, a przy okazji uszkodzeniu ulegnie nasz jednoślad, jego naprawę będziemy musieli sfinansować sami. Tak samo sytuacja przedstawia się ze zniszczeniami spowodowanymi przez wandala czy siły przyrody. Jeżeli ktoś ukradnie nam samochód, bez AC również nie będziemy mogli liczyć na żadną rekompensatę. Mając świadomość większego ryzyka, jakie wiąże się z posiadaniem motocykla, kupno AC jest zdecydowanie warte rozważenia.

Przeczytaj o większym odszkodowaniu z polisy OC sprawcy

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: mubi.pl