Pierwsze opony pneumatyczne: wynalazcy

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pierwsze opony pneumatyczne
Po lewej: John Boyd Dunlop, po prawej: Robert W. Thomson / fot. Wikimedia Commons

Powstanie pierwszych opon zawdzięczamy dwóm osobom: Johnowi Boydowi Dunlopowi, który skonstruował je w Irlandii w 1888 roku, ale również Robertowi W. Thomsonowi – Anglikowi, który pierwsze opony pneumatyczne opatentował 43 lat wcześniej. Poznajcie ich historie!

Pierwsze opony pneumatyczne

John Boyd Dunlop urodził się 5 lutego 1840 roku w Dreghorn w Szkocji. Z zawodu był weterynarzem, miał więc silniejsze związki z biologią niż z jakąkolwiek dziedziną mechaniki. Nie przeszkodziło mu to jednak zbudować opony, która nadała tempa mającej rozwinąć się kilka dekad później branży motoryzacyjnej. Wszystko zaczęło się od… jego syna. Mniej więcej w 1887 roku chłopiec zaczął narzekał na bóle w dolnej części ciała po jeździe bicyklem, którym codziennie przemierzał niełatwą drogę do szkoły. Dunlop postanowił więc zamontować w jednośladzie swojej latorośli pneumatyczne opony wypełnione powietrzem, zbudowane ze starego węża ogrodowego. Po kilku przejażdżkach obaj przekonali się, że jazda tak ulepszonym bicyklem po nierównych ulicach jest dużo łatwiejsza. W parze z lepszym komfortem jazdy szła również większa szybkość. Wkrótce syn Dunlopa zaczął wygrywać kolejne wyścigi cyklistów!

Pierwsze opony mają dwóch ojców

Prawdziwym kamieniem milowym w historii sukcesu Johna Dunlopa było wydarzenie, jakie miało miejsce w maju 1889 roku. Odbywał się wówczas słynny wyścig cyklistów na boisku Queen’s College w Cambridge. Brał w nim udział utytułowany zawodnik, Willie Hume. Dunlopowi udało się namówić mistrza, aby ten użył podczas wyścigu jego nowych opon. Decyzja o zamontowaniu ich w bicyklu Hume’a opłaciła się: cyklista wygrał wyścig. Ten spektakularny sukces Dunlopa spowodował ogromne zainteresowanie i popyt na jego nowe opony. Powstanie firmy Dunlop Rubber Company było zaś już tylko kwestią czasu. Wynalazek Dunlopa zwrócił uwagę całej ówczesnej branży komunikacyjnej i już wkrótce opony skonstruowane przez Szkota zastąpiły wszystkie dotychczasowe modele, jakie były używane na całym świecie. Tak powstało oponiarskie imperium, które prosperuje aż do dziś.

Pierwsze opony pneumatyczne
Po lewej: patent Roberta W. Thomsona, po prawej: syn Johna Boyda Dunlopa na bicyklu wyposażonym w opony pneumatyczne / for. Wikimedia Commons

Co ciekawe, Dunlop nigdy nie słyszał o identycznym wynalazku, który kilka dekad wcześniej skonstruował człowiek mieszkający w tym samym kraju. Tym drugim człowiekiem – a tak naprawdę pierwszym wynalazcą opon pneumatycznych – był urodzony 29 czerwca 1822 w Stonehaven Robert W. Thomson. Miał jednak mniej szczęścia, niż młodszy Dunlop. Wynalazek Thomsona wyprzedzał swoje czasy i być może właśnie dlatego nie spotkał się z szerszym uznaniem. Świat wciąż tkwił w epoce bryczek konnych. Nadzieje na świetlaną przyszłość opon wypełnionych powietrzem pogrzebał całkowity brak zainteresowania ze strony klientów. Wkrótce nowatorskie opony zostały zapomniane – podobnie jak ich twórca. Jak na ironię, w odróżnieniu od Thomsona, Dunlop nie do końca wierzył w sukces opon pneumatycznych jako sposobu na złagodzenie wibracji podczas jazdy. To właśnie jednak jego osiągnięcie uznaje się za jeden z wielkich przełomów w rozwoju motoryzacji.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: thehistorypress.co.uk

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia