Żydzi w północnej Warszawie – rozmowa z Danielem Grinbergiem

0
25

Żydzi w północnej Warszawie na przestrzeni wieków to temat kolejnego odcinka audycji realizowanej przez Radio Bezpieczna Podróż wraz ze Stowarzyszeniem ULICA DZIELNICA STOLICA i Portalem Północna Ćwiartka. O dziejach żydowskiej diaspory na terenach dzisiejszego Żoliborza, Bielan, Białołęki i Bemowa rozmawiamy ze znakomitym historykiem dr hab. Danielem Grinbergiem. Z naszego wywiadu dowiecie się m.in. o tym, dlaczego właśnie na Żoliborzu udało się uratować najwięcej Żydów podczas okupacji. A także, jaką gwarą posługiwali się żydowscy rzezimieszkowie, czy czym trudnili się Żydzi z północnej Warszawy.

Zapraszamy do wysłuchania programu:

Żydzi w północnej Warszawie – rozmowa z Danielem Grinbergiem 01
Żydzi w północnej Warszawie – rozmowa z Danielem Grinbergiem 02

Daniel Grinberg (ur. 1950) dr hab., profesor Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, historyk żydowskiego pochodzenia. Specjalizuje się w historii powszechnej XIX wieku. Uchodzi za znawcę ruchu anarchistycznego, jak i dziejów diaspory żydowskiej w Polsce. W latach 1994-1995 był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jest również członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i ATFA, czyli międzynarodowego stowarzyszenia statystyków LA. Również współautor wielu prac poświęconych historii lekkiej atletyki w Polsce i zestawień najlepszych wyników w tej dyscyplinie sportu. Choć urodził się w Łodzi, od lat mieszka w Warszawie na terenie Mokotowa. Recenzent i promotor prac naukowych wielu pokoleń historyków i politologów.

Do jego najsłynniejszych prac z zakresu historii należą: “Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej 1870-1914” (1993), “Geneza apartheidu” (1980), “Przemoc związana z epoka przemysłowa w badaniach historycznych i socjologicznych ostatnich dekad” (2003). W językach obcych opublikował: “Holocaust 50 years after” (red.,1994), “Giovani Ebrei-radicali di Polonia, 1905-1914” w: L’anarchico e ebreo (2001 Wenecja) oraz “The Polish-language Jewish press of the interwar Polansd” w: Why don’t the Press shout (2003 Waszyngton). Ponadto przełożył na język polski “Korzenie totalitaryzmu” Hanny Ardent (1989) – z Mariolą Szawiel, oraz “Teorię demokracji” Giovanniego Sartoriego (1994).

Przeczytaj i posłuchaj również: https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/23/o-lasach-polnocnej-warszawy/