Hipoterapia – dobroczynny wpływ konia

804

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hipoterapia

Hipoterapia to metoda rehabilitacji, która odbywa się przy udziale konia. Skierowana jest do osób w każdym wieku, choć wykorzystywana jest głównie w przypadku dzieci i młodzieży. Rehabilitacja poprzez hipoterapię wspiera nie tylko rozwój ruchowy, ale i intelektualny. Jakie są jej rodzaje? 

Hipoterapia – cele i etapy 

Ze względu na utrzymanie komfortu cieplnego małych pacjentów, hipoterapia przeprowadzana jest najczęściej w porze wiosenno-letniej. Każda sesja trwa około pół godziny. Początkowym celem jest zbudowanie więzi emocjonalnej pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Pacjenci oswajają się z obecnością konia, głaszczą go oraz uczestniczą w jego czesaniu. Na dalszym etapie dziecko uczy się siedzieć na koniu. Warto dodać, że zwierzęta wyposażone są w specjalną nakładkę, na której siada jeździec, oraz pas do hipoterapii. Dzięki temu uczestnik zajęć ma bezpośredni kontakt z ciałem konia i może lepiej wyczuć jego ruchy. Terapeuta w czasie jazdy prosi o wykonanie kilku ćwiczeń, polegających m.in. na dotykaniu zwierzęcia w określonych miejscach, by lepiej wyczuć ruchy jego ciała. Terapeuci w przypadku najmłodszych dzieci niekiedy przypinają do pasa różne zabawki, które pomagają w czasie terapii. Jeśli dziecko nie jest w stanie utrzymać siedzącej pozycji ciała, to terapeuta wsiada na konia razem z pacjentem. 

Hipoterapia – dla ciała i ducha 

Głównym celem hipoterapii jest przywrócenie pacjentom sprawności na tyle, ile jest to możliwe względem aktualnego stanu zdrowia. Jest to forma rehabilitacji, która przebiega ściśle pod kontrolą lekarza. Skutecznie przeprowadzona terapia m.in. koryguje postawę ciała, redukuje napięcie mięśni czy poprawia wydolność organizmu. Jest to specyficzna forma leczenia, która zwiększa poczucie własnej wartości oraz pomaga nawiązać więź emocjonalną. Dzięki hipoterapii pacjenci zwiększają też poczucie własnej wartości. Specjaliści zalecają hipoterapie w wielu pzypadkach. Jednym z nich jest autyzm. Pacjenci z tym zaburzeniem szybko nawiązują relacje z końmi, dlatego szybko czynią postępy w komunikacji i wyrażaniu własnych uczuć. Z podobnych względów ta forma terapii pomocna jest również np. u ludzi z zespołem Downa czy innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. W przypadku osób, które nie mogą samodzielnie chodzić, hipoterapia w sposób automatyczny pomaga mobilizować mięśnie do pracy.

Hipoterapia 

Hipoterapia – rodzaje 

Można wyróżnić kilka form hipoterapii. Jedną z nich jest terapia ruchem konia, która polega na poddawaniu pacjenta ruchom zwierzęcia. Dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz intelektualnymi wskazana jest psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka. Jeszcze inną formą jest terapia kontaktu z koniem. W tym przypadku najistotniejsze jest budowanie więzi emocjonalnej pacjenta z tym zwierzęciem. Czwartym sposobem jest fizjoterapia na koniu, inaczej nazywana gimnastyką leczniczą. W czasie zajęć pacjenci wykonują różne ćwiczenia ruchowe. Budując więź z koniem, pacjentom łatwiej jest nawiązywać inne relacje społeczne. Choć hipoterapia nie daje gwarancji pełnego wyzdrowienia, to jej regularne stosowanie poprawia jakość życia.

Foto: Canva.com, Wikimedia Commons

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/02/product-placement-czy-to-nadal-dziala/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia