Bezpieczne wakacje – poradnik

365

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczne wakacje

Niektórzy w czasie wakacji decydują się na leżakowanie na piaszczystej plaży, inni – wprost przeciwnie – wolą spędzać ten czas aktywnie, np. przemierzając górskie szlaki. Niezależnie od formy wypoczynku, należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Podpowiadamy, jak zaplanować bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje – idziemy na plażę 

Błogie lenistwo na plaży jest doskonałym sposobem na upalne dni. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. Nie warto zapominać także o posmarowaniu skóry kremem z filtrem UV. W godzinach południowych, gdy temperatura jest najwyższa, należy schować się w cieniu. W ten sposób chronimy się przed udarem słonecznym. Szczególne bezpieczeństwo trzeba zachować w czasie kąpieli. Nie wolno pływać tam, gdzie są silne wiry i prądy. Zakazane jest także wchodzenie do kąpieliska w czasie burzy, deszczu lub mgły. Wielu amatorów pływania uwielbia skoki do wody, często z wysokich odległości. Pamiętajmy jednak, że jest to wyczyn bardzo ryzykowny, a jeżeli mamy pecha, może się skończyć nawet kalectwem. Złym pomysłem jest również pływanie po zmroku. Z kolei wybierając się na łódki, kajaki czy rowery wodne, należy zawsze zakładać kapoki. 

Bezpieczne wakacje – górskie wędrówki 

Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się temperatura. W związku z tym wędrówkę warto zacząć już wczesnym rankiem. Przedtem jednak warto dobrze zaplanować trasę, dostosowując ją m.in. do swoich możliwości i pogody. W pobliżu wybranego szlaku powinny znajdować się schroniska lub leśniczówki, w których można znaleźć schronienie w przypadku nagłego załamania pogody. Należy zabrać ze sobą zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę z długim rękawem oraz kurtkę przeciwdeszczową. Dobrym pomysłem jest też zabranie apteczki z podstawowymi środkami opatrunkowymi. Obowiązkowo trzeba mieć naładowaną komórkę z numerem GOPR – 601 100 300. Wybierając się na spacer do lasu lub na łąkę, warto poruszać się po znanych szlakach. W przypadku, gdy na drodze staje dzikie zwierze, nie należy się do niego zbliżać. Trzeba poczekać, a następnie zrobić kilka powolnych kroków do tyłu. Przed taką wyprawą zalecane jest stosowanie preparatów przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom. 

Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje – stop dla alkoholu 

Każdego roku w wakacje w wyniku utonięcia giną dziesiątki ludzi. Wszystkiemu winna jest brawura, którą potęguje spożycie alkoholu. Wakacje to też czas wzmożonej aktywności dealerów narkotykowych. Młodzi ludzie, także podczas imprezy, coraz chętniej sięgają po „dopalacze”. Niestety ich działanie bywa tragiczne w skutkach, dlatego zwyczajnie warto nauczyć się odmawiać. Wybierając się w miejsca publiczne, dobrze mieć obok siebie grono zaufanych ludzi. W ten sposób można odstraszyć potencjalnych przestępców. Wakacje to czas beztroski i zabawy, jednak tylko od nas samych zależy, czy będą one bezpieczne. Dzięki zwyczajnej odpowiedzialności po powrocie z urlopu będzie można cieszyć się wyłącznie dobrymi wspomnieniami.

Wypowiedź rzecznika Komendy Głównej Policji inspektora Mariusza Ciarki

Foto: Canva.com

Zobacz także: Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia