Bezpieczne wakacje nad wodą – wskazówki

217

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczne wakacje nad wodą
fot. Natalya Zaritskaya / Unsplash

Początek lata to świetny moment na to, aby przypomnieć, o czym warto pamiętać, aby spędzić relaksujące i bezpieczne wakacje nad wodą. Oto kilka praktycznych wskazówek, które uchronią Was i Waszą rodzinę przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Bezpieczne wakacje nad wodą – o czym warto pamiętać?

Wchodząc co wody, zawsze miejmy ze sobą jakiegoś towarzysza. Nigdy nie pływajmy samemu! Spokojne wybrzeże lub gładka tafla jeziora nadal są elementami przyrody, a ta bywa nieprzewidywalna. Pływanie z drugą osobą jest bezpieczniejsze i… przyjemniejsze! Pamiętajmy też, że małe dzieci i osoby, które nie potrafią dobrze pływać, powinny zawsze wchodzić do wody w obecności doświadczonego pływaka. Jeżeli na plaży lub na basenie są ratownicy, zlokalizujmy ich zawczasu i trzymajmy się blisko nich, zwłaszcza jeżeli jesteśmy z dziećmi. Pamiętajmy jedynie, że ratownicy nie są opiekunami naszych dzieci – to my nimi jesteśmy. Warto przy tym ustalić w naszej grupie rotujące dyżury, podczas których osoba dyżurująca będzie skupiać 100% swojej uwagi na dzieciach. Przyjrzyjmy się flagom umieszczonym nad wodą. Biała flaga oznacza pozwolenie na kąpiel, zaś czerwona – całkowity zakaz. Z kolei flaga błękitna jest znakiem, że plaża jest czysta, niezaśmiecona i że znajdziemy na niej sanitariaty.

Bezpieczne wakacje nad wodą
fot. Ball Park Brand / Unsplash

Jak zachowywać się nad morzem, jeziorem i na basenie?

Kolejna ważna rada: nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka jego ilość wpływa na naszą ocenę otoczenia, balans i koordynację. Warto dodać, że im mniej pijemy i im większe jest słońce, tym większe jest stężenie alkoholu w naszym organizmie. Niezależnie od tego, czy pływamy, żeglujemy, czy pilnujemy dzieci na plaży, zostawmy sobie alkohol na koniec dnia. Następna rada dotyczy prądów wodnych. Aby ich uniknąć, nie pływajmy w miejscach, gdzie woda się rusza lub silnie faluje. Jeżeli zaś już złapie nas prąd, nie panikujmy. Starajmy się płynąć wzdłuż linii brzegowej. Kiedy wydostaniemy się z prądu, zacznijmy płynąć do brzegu. Jeżeli zaś nie możemy wypłynąć z prądu, starajmy się utrzymać na powierzchni i przywołajmy pomoc, machając rękami. Jak natomiast rozpoznać tonącą osobę? Pamiętajmy, że nie będzie ona krzyczeć i zwykle będzie znajdować się w pozycji pionowej.

Będąc nad jeziorem lub morzem, uważajmy na nasze otoczenie. Oczywiście nie ma sensu popadać w nadmierną paranoję, jednak znajomość potencjalnych zagrożeń znajdujących się w okolicy uchroni nas przed przykrymi wypadkami. Możemy bowiem przypadkiem zaplątać się w sieci lub – w przypadku ciepłych mórz i oceanów – przeżyć bolesne spotkanie z meduzą. Starajmy się jednocześnie szanować lokalną przyrodę i nie nadużywać jej uroków. Będąc na plaży lub nad otwartym basenem, dbajmy też o swoje zdrowie. Używajmy kremów z wysokim filtrem, pijmy odpowiednie ilości wody, nie nadużywajmy alkoholu i nie przemęczajmy się. Pamiętajmy również, że odpoczynek należy się zarówno nam, jak i naszym dzieciom: nie organizujmy im zbyt wielu aktywności, dajmy im wolną rękę. Dbajmy o stopień ich nawodnienia i zdrową dietę. I ostatnia rada: jeżeli wypoczywamy na basenie, stosujmy się do wszystkich obowiązujących tam reguł. Pamiętajmy, że zostały stworzone również dla naszego dobra. Życzymy udanego wypoczynku!

Bezpieczne wakacje nad wodą
fot. Conner Baker / Unsplash

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.plumleegulfbeachrealty.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia