Wyścigi WRC – osiągnięcia Polaków

487

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

WRC

Wyścigi samochodowe WRC to najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych. Polacy mogą w tej dyscyplinie pochwalić się licznymi osiągnięciami. Przypomnijmy sobie ich sylwetki. 

Wyścigi WRC – do dojechał najszybciej? 

Pierwszym Polakiem, który zapunktował w klasyfikacji WRC, był Maciej Stawowiak. W sezonie 1980, jadąc samochodem FSO Polonez 2000, zdobył jeden punkt dzięki zajęciu 10. miejsca podczas rajdu Portugalii. Marian Bublewicz w 1992 roku został Rajdowym Wicemistrzem Europy, przemierzając trasy samochodem Ford Sierra Cosworth. Rok później został wyróżniony przez FIA włączeniem do grona 31.najlepszych, rajdowych kierowców świata. Swego czasu również czytelnicy czasopisma „Auto, moto i sport” wybrali go jako najlepszego polskiego kierowcę XX wieku. Jego kariera została jednak brutalnie przerwana przez śmiertelny wypadek w 1993 roku, podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Krzysztof Hołowczyc (na zdjęciu) rozpoznawalny jest dziś nie tylko za sprawą sukcesów sportowych. Popularny „Hołek” może jednak pochwalić się m.in. tytułem Rajdowego Mistrza Europy. Po to trofeum sięgnął w 1997 roku, ścigając się autem Subaru Impreza. Ponadto kierowca jest trzykrotnym Mistrzem Polski. W 2015 roku swoją karierę przypieczętował trzecim miejscem w legendarnym Rajdzie Dakar. 

WRC

Wyścigi WRC – rekordy i osiągnięcia 

Kajetan Kajetanowicz (na zdjęciu głównym) to obecnie jedna z czołowych postaci w polskich wyścigach samochodowych. Jest trzykrotnym rajdowym Mistrzem Europy oraz czterokrotnym Mistrzem Polski. Ponadto może pochwalić się zwycięstwami pojedynczych rajdów w WRC2 i WRC3, w których startuje od 2018 roku. O straconym talencie można mówić w przypadku Janusza Kuliga. Kierowca trzykrotnie wywalczył tytuł Rajdowego Mistrza Polski. Z kolei w 2002 roku został wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy. Niestety w 2004 roku sportowiec zginał tragicznie w wypadku samochodowym. Do zdarzenia nie doszło jednak na trasach rajdowych, lecz na zamkniętym przejeździe kolejowym. Ogromne nadzieje w tej dyscyplinie pokładano w Robercie Kubicy. Słynny kierowca Formuły 1 wybrał rajdy samochodowe jako jeden z etapów powrotu do świata sportu. W czasie dwóch pełnych sezonów nie udało mu się jednak uzyskać większych sukcesów. 

Wyścigi WRC – krótka historia i zasady 

Wyścigi WRC to coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, pilotów oraz konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie. Każdy rajd trwa tydzień, mimo że zawodnicy ścigają się tylko przez trzy ostatnie dni. Trzy pierwsze przeznaczone są na przejazdy próbne, na których zawodnicy zbierają informacje odnośnie odcinków specjalnych. Czwarty dzień przeznaczony jest na ustawienie techniczne pojazdu. Esencją całego rajdu są odcinki specjalne. To na tym etapie zadaniem kierowców jest pokonać trasę, liczącą do nawet 60 km, w jak najkrótszym czasie. Rajdowe mistrzostwa świata powstały na podstawie znanych na świecie rajdów. Niektóre z nich były wcześniej eliminacjami międzynarodowych mistrzostw konstruktorów. Pierwszym mistrzem świata rajdowych kierowców został szwed – Björn Waldegärd.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Czym gwiazdy jeżdżą do ślubu?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia