Auta dawnych gwiazd

337

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Auta

Luksusowe auta obecnych gwiazd show-biznesu coraz rzadziej potrafią zaskoczyć. A czym poruszały się sławy kilkadziesiąt lat wcześniej? Okazuje się, że i wtedy gwiazdy miały słabość do niektórych marek. Przy czym niektóre z nich stawiały na przepych, inne na prostotę i funkcjonalność. 

Auta dawnych gwiazd – z miłości do piękna 

Fani do dziś uznają Marilyn Monroe za ikonę popkultury. Nic dziwnego, że równie legendarne stało się jej ślubne auto – Ford Thunderbird w kolorze Raven Black. Słynna aktorka tym samochodem lubiła także wybierać się na krótkie przejażdżki. To jednak nie wszystko. Gwiazda miała również słabość do Garbusów, które kochają m.in. fani dawnej motoryzacji. Model tych aut owiany jest jednak również złą sławą, gdyż powstał na zlecenie Adolfa Hitlera, który w ten sposób chciał odwrócić uwagę społeczeństwa niemieckiego od złej sytuacji w kraju. Z kolei Citroëna DS19 (na zdjęciu) w 1962 roku w Rzymie kupiła znana, chociażby z ikonicznego filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, aktorka Audrey Hepburn. Gwiazda wybrała wówczas model w czarnym kolorze. Dodatkowo, na życzenie gwiazdy, w samochodzie zainstalowano specjalne radio, za pomocą którego mogła wydawać polecenia kierowcy z tylnego siedzenia.

Auta

Auta dawnych gwiazd – legendarne pojazdy 

Na temat wypadku i śmierci Grace Kelly, Księżnej Monako, do dziś krąży wiele teorii spiskowych. Wiadomo jednak, że feralnego dnia wraz ze swoją córką, księżniczką Stefanią wsiadły do szmaragdowego Rovera P6. Ogromną fanką motoryzacji była natomiast Elizabeth Taylor. Piękna aktorka w pewnym momencie została nawet okrzyknięta „królową szos”. W filmie „A Place In The Sun” z 1951 roku podróżowała po autostradzie sportowym Cadillaciem z serii 62. W 2019 roku został sprzedany słynny kabriolet artystki – Rolls Royce Silver Cloud II z 1962 roku. Limuzyny zwykle kojarzą nam się ze stonowanymi kolorami. Zdecydowanie schemat ten łamał legendarny muzyk, John Lennon. Były lider zespołu The Beatles również poruszał się Rolls-Roysem (na zdjęciu głównym). W oryginalnym wydaniu zdobiły go jednak kolorowe kwiaty, charakterystyczne dla ówczesnego ruchu hipisowskiego. Samochód artysty wyposażony był m.in. w lodówkę i telewizor  W 1993 roku auto trafiło do Royal Brithis Columbia Museum. 

Auta dawnych gwiazd – rodzime auta 

Słabość do luksusowych pojazdów miały też polskie gwiazdy. Pola Negri zaliczana jest do najwybitniejszych polskich aktorek przedwojennych. W przypadku samochodu powielała gust wspomnianego wyżej Johna Lennona, wybierając legendarnego Rolls Royca. Za drugą po Poli Negri najsłynniejszą rodzimą aktorkę uznaje się Jadwigę Smosarską, która oprócz kreacji filmowych zasłynęła również niefortunnym zdarzeniem na drodze. Pewnego dnia ucząc się prowadzić auto marki La Salle, do jednej z ról została zatrzymana przez posterunkowego za nieprawidłową jazdę. W rozmowie z oskarżycielem aktorka rzucała nieprzychylne komentarze, co jeszcze bardziej rozwścieczyło mundurowego. Jaki był finał tej sprawy? W sądzie szereg świadków, a zarazem jej wielbicieli stwierdziło, że osoba tak łagodna nie mogła dopuścić się takiego występku. Sędzia nie miał żadnego wyjścia jak tylko uwolnić gwiazdę. Dawne auta sław, tak jak dziś, były wyznacznikiem klasy społecznej. Dziś to przede wszystkim antyki, które nadal robią ogromne wrażenie nie tylko wśród fanów motoryzacji. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Auta polityków – samochody naszych władz

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia