Korytarz życia – przepisy i zasady

498

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Korytarz życia

Już wkrótce korytarz życia będzie związany odpowiednimi przepisami prawnymi. Jeszcze do niedawna wielu polskich kierowców nie wiedziało, jak się zachować słysząc sygnał karetki. Tym bardziej warto poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym można uratować ludzkie życie. 

Korytarz życia – obecne przepisy 

W Polsce obecne zasady dotyczące korytarzu życia obowiązują od 6 grudnia 2019 roku. Zmiany te zostały utworzone w kodeksie drogowym przez Ustawę z dnia 16 października 2019 roku. Art. 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że: Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Policja zwraca uwagę, że kierowcy powinni zacząć tworzyć korytarz życia, gdy dojeżdżają do pojazdów stojących w korku. Do podstawowych zasad, do których należy się stosować należy przede wszystkim zatrzymanie samochodu na zakorkowanym odcinku drogi. Ponadto nie czekając na sygnał karetki, pozostajemy na poboczu pomiędzy pozostałymi autami.  

Korytarz życia – w którą stronę skręcić 

Gdy znajdujemy się na autostradzie, która ma dwa pasy kierowcy na lewym pasie zjeżdżają zawsze na lewy pas, a na pozostałych pasach na prawo. Dzięki temu tworzy się szeroka przestrzeń, która umożliwia swobodny przejazd służbom medycznym w obu kierunkach. Jeśli jesteśmy na autostradzie, która ma w danym miejscu pas awaryjny, to jadąc skrajnym, prawym pasem powinniśmy na niego wjechać. Pamiętajmy jednak, że korytarz życia jest obowiązkowy względem tzw. pojazdów uprzywilejowanych, a nie każdej zakorkowanej przestrzeni. W ostatnim czasie pojawiły się bowiem wątpliwości czy m.in. należy tworzyć korytarz życia przed czerwonym światłem. Odpowiedź brzmi „tak”, ale tylko wtedy, gdy nadjeżdża transport, któremu należy ułatwić przejazd. Obecne przepisy mają na celu przede wszystkim likwidacje chaosu w tym zakresie. Przez lata bowiem wielu kierowców indywidualnie interpretowało zasady tworzenia korytarza życia. Teraz każdy będzie wiedział, w którą stronę ma skierować swój pojazd.

Korytarz życia  

Korytarz życia – mandaty 

Brak przestrzegania zasad dotyczących korytarza życia wiąże się z garą grzywny w wysokości od 200 do nawet 500 zł. Warto także dodać, że sąd ma prawo nałożyć na takiego kierowcę zakaz prowadzenia pojazdu od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. Czy polscy kierowcy nauczyli się już stosować do tych zasad? Młodszy aspirant Komendy Głównej Policji, Mariusz Kurczyk nie ma co do tego żadnych wątpliwości: – Jeszcze kilka lat temu, jeśli mieliśmy do czynienia z jakimś wypadkiem, np. na drodze krajowej, kierowcy nie bardzo wiedzieli jak się zachować, nie wiedzieli w jaki sposób mają ustawić swój pojazd, by umożliwić dojazd służbom medycznym. Po wprowadzeniu tych przepisów w mojej ocenie bardzo dużo się zmieniło. Zwiększyła się świadomość społeczna, dużo więcej osób wie co powinno w takiej sytuacji zrobić. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Alkomaty – prawo w Polsce

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia