Pierwsza pomoc – wywiad z Mikołajem Tyczyńskim

60

Na wywiad z Mikołajem Tyczyńskim, ratownikiem medycznym zapraszamy wraz z Radiem Bezpieczna Podróż. Tematem rozmowy, zarejestrowanej w programie “Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom”, była pierwsza pomoc i defibrylatory AED. Te ostatnie na terenie Legionowa można już znaleźć aż w 21 lokalizacjach. Przed mikrofonem Mikołaj Tyczyński tłumaczył jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, kto jest zobowiązany do jej udzielania oraz jak działają zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne.

Wiedza o pierwszej pomocy okazuje się być dzisiaj  niezbędną. Umożliwia bowiem udzielenie pomocy osobom, które odniosły obrażenia w wyniku wypadku lub innej nagłej sytuacji, zanim przybędą ratownicy. Jak wiemy czasami na pomoc trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Ludzki mózg bez tlenu żyje zaledwie 3 minuty. Nie można więc marnować cennego czasu! Złota zasada ratownictwa medycznego mówi: „Ratuj życie! Później zdrowie!”.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: Czym w ogóle jest pierwsza pomoc? Czy nie będąc lekarzem, wykwalifikowaną pielęgniarką czy też ratownikiem medycznym mogę takiej pomocy udzielić? Jak prawidłowo rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy? Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu pierwszej pomocy usłyszycie w naszym materiale. Zapraszamy do wysłuchania.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: przeszczep rodzinny nerki