Pierwsza pomoc – Ratuj życie!

0
8

Pierwsza pomoc – wiedza o niej okazuje się być dzisiaj  niezbędną. Umożliwia bowiem udzielenie pomocy osobom, które odniosły obrażenia w wyniku wypadku lub innej nagłej sytuacji, zanim przybędą ratownicy. Jak wiemy czasami na pomoc trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Ludzki mózg bez tlenu żyje zaledwie 3 minuty. Nie można więc marnować cennego czasu! Złota zasada ratownictwa medycznego mówi: „Ratuj życie! Później zdrowie!”.

Warto pamiętać, że świadkowie zdarzenia, są tak naprawdę pierwszymi potencjalnymi ratownikami i często od ich postawy zależy cały przebieg akcji ratowniczej. Niestety w naszym kraju tylko 25% świadków zdarzenia reaguje prawidłowo. To wciąż za mało.

Co mamy na myśli, gdy mówimy o pierwszej pomocy? Czy nie będąc lekarzem, wykwalifikowaną pielęgniarką czy też ratownikiem medycznym bądź gdy nie ukończyliśmy kursu z zakresu pierwszej pomocy mamy obowiązek jej udzielenia? Jak prawidłowo rozpocząć udzielanie pomocy? Jak prawidłowo wykonać resuscytację, czyli sztuczne oddychanie? Czym jest pozycja bezpieczna? I dlaczego kobiety w ciąży w pozycji bezpiecznej układamy tylko na lewym boku?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w audycji “Bezpieczni na Mazowszu – Pierwsza pomoc”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do wysłuchania.

Cz. 1 – Pierwsza pomoc – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 5
Cz. 2 – Pierwsza pomoc – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 5
Cz. 3 – Pierwsza pomoc – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 5

 Foto: Pixabay

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj koniecznie: Pożar auta

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego