Jak uchronić seniora przed oszustwem?

209

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak uchronić seniora przed oszustwem? To pytanie zadaje sobie wielu z nas odkąd usłyszało pierwszy raz o akcji oszustw „na wnuczka”. Przestępcy seniorów postrzegają jako wyjątkowo atrakcyjną grupę ludzi, od której najłatwiej wyłudzić pieniądze. Starsi ludzie stanowią dziś jedna piąta Mazowszan, którzy – zdaniem złodziei – gromadzą ogromne worki z pieniędzmi. Są więc idealnymi ofiarami, na których można nieźle zarobić. Oszuści wręcz prześcigają się w wymyślaniu wciąż nowych metod, którymi chcą zdobyć zaufanie, wyłudzić pieniądze czy dane. Pomimo realizowanych kolejnych edycji kampanii informacyjnych, spotkań z seniorami oraz coraz większej świadomości społecznej, oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na sędziego”  wciąż są realnym zagrożeniem. Głównie dla znacznej części osób starszych.

Jak uchronić seniora? Na Mazowszu najwięcej wyłudzeń

W 2020 roku tylko w samej Warszawie Policja zanotowała aż 1927 zdarzeń, z czego blisko 96 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia łącznie na kwotę ponad 5 milionów złotych. Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają na terenie Mazowsza od około 15 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.

Z kolei w pierwszym półroczu obecnego 2021 roku nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Straty za pierwsze półrocze wyniosły ponad 63 mln złotych. Wśród województw, w których oszuści wyłudzili najwięcej pieniędzy jest niestety także województwo mazowieckiego. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na terenie samej Warszawy oszukano 238 osób, które straciły 8,6 mln zł.

Dlaczego seniorzy dają się nabrać?

Co sprawia, że od tylu lat seniorzy wciąż dają się nabrać na metodę „na wnuczka” czy „na policjanta”? Dlaczego zwłaszcza osoby starsze samotne tak łatwo ulegają oszustom? Co robić, by nie dać się oszukać? O tym wszystkim rozmawiamy w audycji „Bezpieczni na Mazowszu – jak chronić seniora przed oszustwem?”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Cz. 1 – Bezpieczni na Mazowszu – Jak chronić seniora przed oszustwem?” – odcinek 8
Cz. 2 – Bezpieczni na Mazowszu – Jak chronić seniora przed oszustwem?” – odcinek 8
Cz. 3 – Bezpieczni na Mazowszu – Jak chronić seniora przed oszustwem?” – odcinek 8

Foto: Pixabay

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Pierwsza pomoc na co dzień

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia