Zwierzęta w samochodzie – przepisy

314

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zwierzęta a samochodzie

Dla kierowców jazda autem to zwykła codzienność. W przypadku czworonogów podróż samochodem bywa jednak stresująca. Warto zapoznać się z kilkoma regułami, dzięki którym Wasze zwierzęta w samochodzie będą mogły czuć się bezpiecznie. 

Zwierzęta w samochodzie – zasady 

Nieodpowiedni przewóz zwierzęcia jest zagrożeniem nie tylko dla niego samego, ale i pozostałych pasażerów. Kierowca nie jest w stanie bowiem przewidzieć jego zachowań na drodze. Wystarczy, że pupil wystraszy się, np. jakiegoś dźwięku, a może wykonać manewr, który będzie stanowić zagrożenie. W polskim ustawodawstwie nie ma konkretnych przepisów mówiących o prawidłowym transporcie czworonoga, w tym konieczności używania samochodowych pasów bezpieczeństwa. Mimo to z artykułu 60.1 Kodeksu Drogowego jasno wynika, że zabrania się użytkowania pojazdu w sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu znajdujących się w nim osób. Ponadto należy mieć na uwadze pozostałych uczestników ruchu drogowego. W rzeczywistości na kierowcę może także zostać nałożony mandat w wysokości 200 zł. Z drugiej strony mamy też artykuł 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt. W nim możemy przeczytać, że osobom, które celowo narażają życie zwierząt na niebezpieczeństwo może grozić kara pozbawienia wolności do dwóch lat. 

Zwierzęta w samochodzie – pies 

Duże znaczenie ma wielkość psa. Czworonogi małej i średniej rasy należy dobrze zabezpieczyć, ale z drugiej strony nie mogą one czuć się skrępowane. Zwierzę można umieścić w transporterze, który powinien być przymocowany tak, aby nie przesunął się w trakcie nagłego hamowania. Psa można przypiąć także specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Mają one formę szelek, dzięki czemu są dla czworonoga bardziej przyjazne. Dla małych szczeniąt rozwiązaniem może również być krótka smycz zapobiegająca przemieszczaniu się pieska po siedzeniu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych psów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup klatki samochodowej. Sprawdza się jednak ona tylko w przypadku samochodów, w których przestrzeń bagażnika połączona jest z kabiną. Sama klatka powinna posiadać wyjście ewakuacyjne. Jest to niezbędne, gdy w sytuacji wypadku na drodze dostęp do bagażnika jest niemożliwy. Przy jej wyborze należy też zwrócić uwagę na ochronę przeciwsłoneczną. Ponadto warto wcześniej przyzwyczaić psa do transportera, zwłaszcza przed dłuższą podróżą. 

Zwierzęta w samochodzie

Zwierzęta w samochodzie – kot

Dla większości kotów podróż samochodem to mała rewolucja w ich spokojnym świecie. W tej sytuacji również najbezpieczniejszą formą transportu jest przewóz w transporterze. Podobnie jak w przypadku psa, kota także warto wcześniej zapoznać z tą przestrzenią. Sprawdzonym patentem będzie np. umieszczenie pojemnika bez drzwiczek w domu. Dzięki temu kocur zacznie traktować to miejsce jako naturalne otoczenie. Niektóre koty są jednak bardziej energiczne. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być przypięcie szelkami samochodowymi, wcześniej przymocowanymi do pasów bezpieczeństwa. Bezpośrednio przed podróżą nie należy podawać zwierzakom posiłku. Okazuje się, że podróż z ukochanym pupilem wymaga nie tylko planowania, ale i odpowiedzialności. Z powyższych wskazówek warto zatem skorzystać. Dzięki temu razem będziemy mogli wybrać się w podróż, która będzie nie tylko ekscytująca, ale i bezpieczna. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Korytarz życia – przepisy i zasady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia