Tarczyca – nie tylko Hashimoto

659

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tarczyca

Kiedy tarczyca choruje, cierpi całe ciało. Zwykle początkowe objawy nie wskazują to, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Jakie są przyczyny chorób tarczycy? Po czym je poznać? Jak wygląda ich leczenie? 

Tarczyca – przyczyny 

W przypadku dolegliwości związanej z tarczycą najczęściej mówi się o jej nadczynności lub niedoczynności. Jedną z najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy jest Choroba Gravesa-Basedowa. W tym przypadku mowa o chorobie autoimmunologicznej, w wyniku której organizm wytwarza zbyt dużą ilość hormonów. W samej tarczycy często pojawiają się także charakterystyczne guzki. Problem pojawia się wówczas, gdy są zbyt aktywne. Zazwyczaj występują jednak w łagodnej odmianie, przez co nie wytwarzają zmian nowotworowych. Ponadto najczęściej diagnozowane są u osób starszych. U chorych może pojawić się także zapalenie tarczycy. Jest to dolegliwość, którą powoduje wyciek zmagazynowanego hormonu. Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy, to może mieć ona różne przyczyny. Jedną z nich może być nieprawidłowa stymulacja ze strony przysadki mózgowej. Czasami zdarza się także trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy. Wynika ona ze zbyt małej ilości hormonu tyreolibyerynowego (TRH), produkowanego przez podwzgórze. Do czynników niedoczynności tego gruczołu zalicza się także chorobę Hashimoto. 

Tarczyca – objawy 

Przy nadczynności tarczycy zmiany pojawiają się m.in. w wyglądzie ciała. Chorzy zaczynamy chudnąć, ponadto często pojawiają się dolegliwości trawienne. Kolejnymi symptomami są problemy ze snem czy często przyspieszona czynność serca. Stajemy się także bardziej nerwowi i pobudzeni, częściej się również pocimy. Przy nadczynności tarczycy towarzyszy przewlekłe uczucie zmęczenia, jest nam też ciągle zimno. Pojawiają się zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją. W tym wypadku również występują dolegliwości trawienne – niestrawność i zatwardzenie. Kolejnym symptomem jest wzrost masy ciała, słaba kondycja skóry czy zachrypnięty głos. Niekiedy może wystąpić także obrzęk kończyn. Zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy u kobiet zwykle pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Niedoczynność tarczycy diagnozowana jest na podstawie badania poziomu TSH, które może być wydane także przez lekarza rodzinnego. Jeśli hormon przekracza dozwolony poziom, wówczas zaleca się przeprowadzanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia, bądź wykluczenia diagnozy. 

Tarczyca

Tarczyca – leczenie 

Leczenie nadczynności tarczycy powinno rozpocząć się od unikania sytuacji stresowych. Całość kuracji dobierana jest zwykle indywidualnie, m.in. na podstawie przyczyny choroby, jej nasilenia czy wieku chorego. W kolejnym etapie dobierane są preparaty farmakologiczne, blokujące lub hamujące wydzielanie hormonów, powodujących postępowanie choroby. Zmagający się z niedoczynnością tarczycy powinni z kolei zadbać o właściwą dietę. W niej powinien znaleźć się: selen, żelazo, cynk, błonnik. Bardzo ważne jest też spożywanie białka, które reguluje metabolizm. Leczenie chorób tarczycy powinno być przede wszystkim systematyczne. W przypadku samej choroby ważne, aby nie ignorować niepozornych symptomów. W ten sposób chronimy się od poważnych skutków zdrowotnych. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia