Mitenki – rękawiczki do samochodu?

385

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mintenki

Mitenki to długie rękawiczki, które zakrywają palce tylko w połowie. Dziś postrzegane jako stylowy dodatek, kiedyś były między innymi wyznacznikiem klasy społecznej. Okazuje się, że już w XVIII wieku noszono je do eleganckiego stroju. Z kolei wiek XX spopularyzował je wśród kierowców, zwłaszcza kobiet. Jaka jest ich historia? 

Mitenki – nie tylko dodatek 

Początkowe mitenki zwykle były bardzo zdobione, najczęściej wykonane z jedwabiu lub koronki. Istnieją różne legendy względem momentu pojawienia się tych rękawiczek. Jedna z nich głosi, że były one darem Grecji dla bogini Wenus. Inna historia mówi, że zostały stworzone przez barbarzyńców, którzy chcieli chronić swoje dłonie przed uszkodzeniami podczas walk. W dalszych latach to przede wszystkim zamożne damy chroniły swoją delikatną skórę. Egipcjanki nakładały je nawet po to, by nie ubrudzić sobie rąk podczas posiłku. Dawniej i mężczyźni poprzez zakładanie mitenek podkreślali swoją elegancję. Ozdobne rękawice były nie tylko wyrazem szyku, ale i komunikacji. Co więcej, często prowokowały np. rycerzy do walk. Początkowo na wierzchnią część rękawic nakładano dodatkową warstwę skóry. Z czasem zaczęto stawiać na nieco delikatniejszą formę. Mitenki doskonale sprawdzały się m.in. podczas jazdy konnej czy łucznictwie. 

Mitenki – symboliczne znaczenie 

Z biegiem lat rękawiczki zaczęto używać w trakcie zawodów sportowych. Szczególnie symboliczne znaczenie mintenki zyskały w XI wieku. Bogato zdobione były oznaką czystości duchowej. Przedstawiciele Kościoła Katolickiego zaczęli stosować je jako element duchowych szat. Niegdyś także status społeczny rycerza można było rozpoznać nie tylko po wielkości zbroi, ale i zdobieniu rękawic. Dzięki mintenkom rycerz mógł się również dowiedzieć u której damy ma powodzenie. Gdy kobieta upatrzyła swojego rycerza, w dowód uczucia rzucała rękawice pod jego nogi. Ten zakładając ją pod zbroją wysyłał znak, że odwzajemnia jej zaloty. Wiele Pań również dodatkowo nasączało rękawiczki ulubionymi perfumami. Długie rękawiczki były elementem relacji między kochankami. Przykładowo zsunięcie lewej mintenki oznaczało, że dwoje ludzi z pewnością spędzi najbliższy wieczór razem. Podczas przywitania rękawiczkę należało zdjąć, był to bowiem największy wyraz szacunku. W trakcie walk rycerze wysyłali do siebie listy, do których często załączali właśnie długą rękawiczkę. 

Mintenki

Mitenki – moda na całe lata 

Przez lata zmieniała się także długość mitenek. Gdy dominowała moda na dłuższe rękawy, wówczas rękawiczki były krótkie. Z czasem ich długość się zwiększała. Szczególną sławą cieszyły się rękawice operowe, sięgające aż po łokieć. Stały się one symbolem, działającym na męską wyobraźnię. Do lat 60. mitenki były ważnym elementem kobiecego ubioru. Niektóre dawne modele przetrwały do dziś. Przykładowo aktualnie można kupić charakterystyczne modele z wycięciami na knykcie, otwarciem na wierzchnią część dłoni i zapinane na nadgarstku. Niestety są one dość kosztowne. Jak widzimy historia mitenek jest dość obszerna. Drobny element garderoby przeszedł przez liczne okresy społecznych przemian i wzajemnej komunikacji. Ich obecne, zimowe oblicze zawdzięczamy Gallom, którzy spopularyzowali ten trend na terenie Europy. Aktualnie wiele kobiet same decydują się na ich samodzielne wykonanie w celu posiadania oryginalnego dodatku w swojej garderobie. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Auta dawnych gwiazd

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia