Apteczki samochodowe – porównanie

533

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Apteczki samochodowe

Apteczki samochodowe to element, który może uratować życie. Warto pamiętać o tym, że na drodze może wydarzyć się wszystko. Jak powinno wyglądać wyposażenie takiej apteczki? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? 

Apteczki samochodowe – przepisy prawa 

Według przepisów prawa apteczka samochodowa nie jest obowiązującym elementem wyposażenia samochodu osobowego. Z drugiej strony mamy jednak obowiązek udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. W tej sytuacji trudno wykonać prawidłowe czynności bez pomocy apteczki. Przepisy dotyczące tego, co powinno znaleźć się w każdym pojeździe określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z tym aktem prawnym w aucie nie powinno zabraknąć trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy samochodowej. Choć apteczka samochodowa prawnie nie jest obowiązkowa, to jednak zdecydowanie warto ją ze sobą wozić. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto w tym miejscu dodać, że za bierną postawę wobec poszkodowanego w wypadku grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. 

Apteczki samochodowe – co się powinno znaleźć? 

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia apteczki są plastry o różnej wielkości. Wykorzystuje się je do opatrywania ran, te bez gazików służą do umocowania mniejszych opatrunków. Do zaopatrywania skręceń i zwichnięć doskonale sprawdzą się nie tylko bandaże, ale i opaski elastyczne. W trakcie czynności ratowniczych może dojść do zakażenia groźnymi wirusami i bakteriami. W celu ochrony w apteczce powinny się znaleźć rękawice jednorazowe, wykonane z lateksu lub nitrylu. Podobnie ważna jest maseczka, która zabezpieczy nas podczas wykonywania sztucznego oddychania. Poszkodowanego czasem trzeba ogrzać, a czasem schłodzić, gdy wymaga tego temperatura ciała. W tym pomoże nam koc ratunkowy. A co nie powinno znaleźć się w samochodowej apteczce? Przede wszystkim są to środki farmakologiczne i dezynfekcyjne. Ich obecność może nie tylko narazić zdrowie poszkodowanego, ale i uszkodzić pozostałą zawartość apteczki.Apteczki samochodowe

Apteczki samochodowe – porównanie 

Jakiś czas temu czasopismo „Świat Motoryzacji” przeprowadziło ranking najlepszych apteczek samochodowych. Pierwsze miejsce zajmuje Apteczka Samochodowa Cała Europa. Oprócz pełnego wyposażenia model posiada także wodoodporne i praktyczne etui. Podobnie jest z Apteczką Pierwszej Pomocy. W tym wypadku dodatkowo ma wymiary umożliwiające przymocowanie jej do paska lub włożenie jej do schowka. Kolejnym cieszącym się zaufaniem modelem jest Apteczka Samochodowa Pierwsza Pomoc. Oprócz niezbędnego zestawu do udzielania pierwszej pomocy jest odporna na działanie wilgoci. Wybierając się za granicę warto z koeli mieć ze sobą KFZ Verbandkasten. Model spełniający odpowiednie normy może być użytkowany w krajach, gdzie posiadanie apteczki jest obowiązkowe. Całe zestawienie zamyka SilverCars. Dzięki swojemu wykonaniu doskonale rzuca się w oczy, dlatego z łatwością można ją znaleźć w każdym samochodzie. Choć samochodowe apteczki nie są obowiązkowe, to jednak warto potraktować ich posiadanie, chociażby w ramach społecznej odpowiedzialności. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Korytarz życia – przepisy i zasady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia