Filmy promujące motoryzację – „Psy”

389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jeśli chodzi o filmy promujące motoryzację to dziś przedstawiamy „Psy”. Po „Mieście prywatnym” z 1994 roku pozostaniemy w latach 90. Cofniemy się jednakże dwa lata wstecz, ponieważ w tym czasie Władysław Pasikowski zrealizował wspominaną we wcześniejszym tekście pierwszą część „Psów”.  Film już z miejsca stał się kultowym i kasowym hitem. Był to również złoty czas dla Bogusława Lindy, wcielającego się w główną rolę Franza Maurera, jednakże ta rola mocno go zaszufladkowała. Kolejnym aktorem, który mocno zyskał dzięki „Psom” jest Cezary Pazura, którego kariera po roli Waldka „Nowego” nabrała zawrotnego tempa. Jednak żeby zachować kontent uwielbianej przez Was serii, skupimy się na kwestii motoryzacyjnej dzieła. Pod tym względem w jego kadrach jest całkiem ciekawie.

Psy – Samochody Maurera

Franz Maurer to 37-letni oficer UB, później SB. W wyniku komisji weryfikacyjnej, która nie dopuszcza go do dalszej pracy w policji, traci zajęcie. Jednakże w czasie, kiedy towarzyszyła mu dobra passa mógł się pochwalić pięknym samochodem. Początkowo jeździł bowiem wyśmiewanym nieco w dzisiejszych czasach BMW serii 3 generacji e36 w pięknym czerwonym kolorze. BMW e36 było produkowane w latach 1990-1999. Model występował w wersjach nadwoziowych typu  kompaktowy hatchback, sedan, coupe i cabrio. W latach 90. BMW oferowało ogromny rozstrzał silników. Generacja Maurera była sprzedawana z silnikami o pojemności od 1,8 do nawet 3 litrów. Ciekawostką może być fakt, że w czasie kręcenia filmu był to rzadki egzemplarz, na drodze budzący respekt. Śmiało można go było nazwać synonimem luksusu. Jak się później okazało samochód był własnością żony Maurera, która postanowiła porzucić mężczyznę i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Nie od dziś wiadomo, że „to zła kobieta była!”.

W późniejszym czasie od Ola Żwirskiego, kreowanego przez Marka Kondrata, otrzymuje on kremowego Wartburga model 353, nazywanego także Wartburg President. Produkowano go od 1966 do 1989 roku w Eisenach. Główny bohater mógł dysponować kompaktowym nadwoziem typu sedan lub kombi. Samochód posiadał trzycylindrowy silnik o pojemności jednego litra i 4-biegową skrzynię manualną.

Psy – samochody innych bohaterów

W obrazie Pasikowskiego mogliśmy oglądać mnóstwo polonezów różnych generacji i z różnych lat produkcji. Ale warto wspomnieć o jednym z najzwyklejszych samochodów na ziemi, czyli czarnym Volgswagenie Passacie B3. Być może pominęlibyśmy ten model, ponieważ przez swoją „zwykłość” nie budzi wcale wielkiego zainteresowania. No chyba, że obejrzymy „Psy”. Tam odegrał on dosyć znaczącą rolę, ponieważ poruszał się nim wspomniany Olo Żwirski w trakcie swojej współpracy z gangsterami chcącymi przejąć fabrykę amfetaminy. Passata każdy widział, więc wiadomo jaki to samochód. Generacja B3 była produkowana w wersjach nadwoziowych sedan i kombi. Posiadała skrzynię zarówno automatyczną jak i manualną. Sprzedawano ją w latach 1988 – 1993. Najbardziej kultowym silnikiem był ten o pojemności 1,9 litra. Charakteryzował się solidnym wykonaniem i niezawodnością.

Filmy promujące motoryzację – Psy

Film Władysława Pasikowskiego pokazał, że motoryzacja, którą widujemy praktycznie na co dzień i czego byśmy się nie spodziewali, potrafi odegrać ważną i znaczącą rolę w świecie filmu. Poza ekskluzywnym w tamtym czasie BMW Maurera samochody czarnych charakterów są zwykłymi autami, dostępnymi dla przeciętnego obywatela, co pozwala utożsamić się z ulubionym bohaterem dzieła, przynajmniej, jeśli chodzi o upodobania motoryzacyjne.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Samochody w filmie „Miasto prywatne”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia