Gra Boccia – gra dla osób niepełnosprawnych

466

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gra Boccia to dyscyplina paraolimpijska, która wywodzi się od popularnej, włoskiej gry w bule. Uprawiać tą grę może praktycznie każda osoba niepełnosprawna. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności. Stojąca i jeżdżąca na wózku. Boccia jest podzielona na grupy rywalizujące ze sobą. W zależności od stopnia niepełnosprawności, żeby wyrównać szanse.

Gra Bocciazasady

Mecz indywidualny wygląda następująco: udział w meczu bierze dwóch zawodników. Pierwszy ma 6 bil czerwonych, a drugi sześć bil niebieskich, jest jeszcze 1 bila biała. Są 4 rundy. Każdy z zawodników zaczyna 2 rundy wyrzutem białej bili. Chodzi o to by swoja bile skierować jak najbliżej białej. Najwyższy wynik, który może paść to 24-0. Z tym, że zawodnicy mają boksy, w których muszą się zmieścić, Wyrzut bili w momencie, gdy noga lub koło od wózka jest na linni albo poza, może skutować rzutami karnymi. Wtedy wynik może być wyższy.

Gra Boccia – mecz zespołowy

W meczu zespołowym udział biorą dwie drużyny. Po trzech zawodników w drużynie. Tak, jak w grze induwidualnej. Każda z drużyn ma po 6 bil czerwonych i niebieskich. Z tym, że każdy z zawodników ma dwie bile do wyrzucenia w rundzie. Rund jest sześć. Tyle, ilu graczy. Każdy z nich wyrzuca białą bile w kolejnej rundzie. W obu ekipach jest kapitan. On decyduje, który zawodnik w danej chwili ma wyrzucać bile, poza białą. A także, w które miejsce na boisku ma ją wyrzucić. To wszystko ma cechy taktyczne.

Gra Boccia – turnieje

Turnieje w tę grę są organizowane w całej Polsce i na świecie. Zwykle odbywają się w weekendy. Czasem bywają też zawody jednodniowe. Zjeżdżają się na nie zawodnicy z całej Polski, a także zagranicy. Istnieje także liga boccia, która jest organizowana w formie turniejów. Lecz udział mogą brać tylko te osoby, które zapisały się na samym początku do ligi i są sklasyfikowane w związku boccia. Udział w turnieju nie jest drogi. Kosztuje 50, 60 zł.

Gra Boccia – kluby

W wielu mniejszy i większych miastach są kluby gry w boccia. Np. w Warszawie jest start Warszawa, w Poznaniu start Poznań, a w Krakowie (boccia Kraków klub). Treningi odbywają się 1 lub 2 dni w tygodniu. W zależności od klubu.

Gra Boccia – sprzęt sportowy

Jak wcześniej pisałem, jest kilka kategorii bocci. Rynienkowa, dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, które nie są w stanie samodzielnie wyrzucać bil. W tej kategorii potrzebna jest tzw. rynna, kosztuje od 1000 do 10000 tysięcy. Każdemu zawodnikowi potrzebne oczywiście są bile. Bil jest 13, kosztują od 1000 do 8000 tysięcy razem ze specjalną torbą.

Wszystkie kluby, Polska liga boccia, spis turniejów itp. na stronie polskaboccia.pl

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o scrabble.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia