Gra w scrabble

382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Scrabble to skomplikowana gra. Są w niej miliony słów, gdzie przeciętny człowiek nie ma o nich pojęcia, że istnieją. Ma ona rzesze fanów na całym świecie.

Scrabble – zasady gry

Najlepiej punktowany jest tzw. scrabbel czyli słowo ze wszystkich 7 liter warty 50 punktów. Jako premia za sam wyraz + punkty za litery w wyrazie. Ale nawet ono będzie mieć małe znaczenie, gdy reszta zwykłych wyrazów będzie słaba. W tej grze jest jeszcze sporo ważnych innych rzeczy. Należy znać jak najwięcej wyrazów, starać się blokować przeciwnikow. Przewidywać ruchy. Zwracać uwagę na premie. Patrzeć, który ruch jest najbardziej opłacalny, niekoniecznie najlepiej punktowany. A przede wszystkim wyrobić się w czasie. Każdy z graczy ma na całą grę 15 minut, a gramy jeden na jednego. Wygląda to tak, jak jeden gracz układa wyraz to przeciwnik włącza mu czas, gdy zawodnik ułoży wyraz to zatrzymuje czas i obaj liczą punkty i zapisują na kartce i na odwrót. I tak do końca gry.

Scrabble – Polska Federacja Scrabble

Mało ludzi o tym wie, że istnieje Polska federacja Scrabble, której prezesem jest Rafał Wesołowski. Turnieje scrabble organizowane są niemal w każdy weekend w różnych częściach Polski. Bierze w nich udział od 30 do 100 osób. Nad całym turniejem czuwa sędzia, który zapisuje w komputerze wynik każdej z gier i przy pomocy komputera rozstawia następną rundę. Rund zazwyczaj jest 12 lub 13 w zależności od ustaleń organizatorów. Cały turniej podzielony jest na sobotę (7 rund) i niedzielę (5 lub 6 rund).

Scrabble – turnieje

W czasie turnieju jest darmowy poczęstunek, kawa, herbata i inne napoje. Ponieważ z turniejów nikt nie odpada, każdy ma prawo gry do pierwszej do ostatniej rundy. Każda osoba może w dowolnym momencie wypisać lub dopisać się do turnieju. Nagrody są dla wszystkich graczy, z tym, że za trzy pierwsze miejsca zwykle jest puchar i nagroda pieniężna od 100 do 1000 zł, a pozostali gracze dostają książki.

Scrabble – dodatkowe konkursy i kluby

Bywają też dodatkowe konkursy. Jak najlepszy debiutant/debiutantka, najmłodszy zawodnik lub po każdej rundzie za najdroższy wyraz we wszystkich grach na daną literę. Mimo wszystko w scrabble nie gra się dla korzyści materialnych. To po prostu pasja, hoby. W całej Polsce, w każdym większym mieście. A także w niektórych mniejszych miasteczkach są kluby gry w scrabble. Polega to na tym, że kilka/kilkanaście osób przychodzi do wytypowanej kawiarni/baru na ustaloną godzinę i gra ze sobą 5 lub 6 rund. Należy nadmienić, iż spis klubów, lista turniejów i wiele innych ciekawych rzeczy można znaleźć na stronie pfs.org.pl.

13 Kwietnia odbywa się światowy dzień gry w scrabble.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj tajże o szachach.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia