Przyczepy campingowe z NRD cz.1

1392

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przyczepy campingowe z NRD Camptourist_CT6-2
Przyczepy campingowe z NRD Camptourist CT6-2

Przyczepy campingowe dzielimy na dwie kategorie, ze względu na ich budowę.

Dziś pierwsza z nich, czyli przyczepy namiotowe. Bratnie NRD miało w niej kilku swoich przedstawicieli.

Przyczepy campingowe Campifix

Campifix produkowano od połowy lat 50. Jego projekt parto na pomyśle jeszcze z lat 30. XX wieku. Początkowo składał się w większości z konstrukcji drewnianej, w kolejnych latach więcej elementów zastępowano metalem i plastikiem co zmniejszyło ciężar z 350 do 250 kg. Przyczepy przeznaczono dla 3 do 4 osób.

Klappfix. Producentem był VEB Fahrzeugwerk który produkował go od 1964 roku. Miał asymetryczną konstrukcję. Namiot można było postawić w ciągu zaledwie kilku minut. Ciężar 245 do 300 kg. Mogła pomieścić wg. zapewnień producenta nawet 8 osób. Dzięki niskiej masie Klappfix-y nadają się również do holowania przez pojazdy takie jak Trabant lub radziecki Zaporożec.

Przyczepy campingoweCamptourist

Camptourist CT 5

Camptourist 5 ma również konstrukcję asymetryczną, w której otwarta pokrywa leży na podłożu. Daje nam to dwa poziomy o różnych wysokościach. Dzięki tej konstrukcji schowki są dostępne nawet przy zamkniętym nadwoziu. Wariant deluxe ma dodatkową część tylną, zapewniającą dodatkową przestrzeń do przechowywania, dlatego jest dłuższa. Były różne rodzaje namiotów, które oferowały różne opcje spania. Ze względu na różne warianty CT 5 ma różne ciężary własne od 185 do powyżej 300 kg.

Camptourist CT 6

Camptourist 6 budowana od 1972 roku ma symetryczną budowę. Oznacza to, że plandeka z dodatkowymi miejscami do spania jest po zmontowaniu na jednakowym poziomie, co część spoczywająca na przyczepie i podporach. Kuchnia nie jest zamontowana na stałe na przyczepie, dzięki temu można ją odchylić na bok lub ustawić indywidualnie. CT 6 przeznaczona jest dla 4 do 6 osób zależnie od wersji. Ciężar 300 do 340 kg.

Camptourist CT 7

W CT 7 zastosowano nową zasadę składania, z prawej i lewej strony naczepy rozkładano dwie płaskie powierzchnie, które spoczęły na podporach. Po rozłożeniu obszarów do leżenia automatycznie rozkładał się namiot główny. Markiza była ustawiana osobno, zaś kuchnię zdejmowano i ustawiano swobodnie. Przyczepa budowana od roku 1985 posiadała ciężar powyżej 300 kg i mogła schronić 4 do 6 turystów.

Camptourist CT 8

CT 8 był otwierany wzdłużnie i przeznaczono go tylko dla dwóch osób. W przeciwieństwie do innych modeli, powierzchnia do leżenia znajdowała się nad dyszlem. Masa wynosiła 260 do 280 kg.

Camptourist CT 9

CT 9 to ostatnia przyczepa która miała swoje korzenie w NRD. CT 9 miała uratować firmę. Niestety to się nie udało i produkcję wstrzymano. Warto dodać że w CT9 pierwszy raz dostępna była skrzynia zaczepowa. W CT 9 powierzchnie do leżenia były rozłożone z obu stron. Waga 390 do 420 kg ze skrzynią.

Przyczepy campingowe Rhön Universal

Jest to lekka przyczepa namiotowa którą Rhön produkowała od września 1988 do 1990 w ilości ok. 1000 sztuk.

Rhön Universal używano jako lekką przyczepę campingową, dzięki konstrukcji namiotu zintegrowanej z pokrowcem przyczepy. Bez pokrywy służy jako lekka przyczepa transportowa. Masie własna wynosi 130 kg bez osłony i 200 kg jako przyczepa kempingowa. Przyczepę przewidziano dla dwóch osób. Rhön Universal mógł być również holowany przez samochód Trabant 601. Szczególnie z cięższymi i lepiej wyposażonymi przyczepami składanymi Camptourist nie radził sobie na dłuższych odcinkach górskich i na podjazdach.

Gdy Rhön Universal nie używamy możemy go ustawić w pozycji pionowej przy ścianie garażu, za pomocą dwóch wsporników, które wsuwa się z boku ramy.

Przyczepy campingowe VEB Stema HP 350 – HP 500

Przyczepki typu HP można porównać do polskich przyczep Niewiadów N-250 lub Spomasz BŁYSK KM 200. Były różne warianty różniące się dopuszczalną masą całkowitą. W odróżnieniu do wyżej wymienionych Stemy produkowano przez różne firmy. Liczba po skrócie HP oznaczała dopuszczalną masę całkowitą określoną w kilogramach. Przyczepy HP 400/401 miały ciężar własny 80 kg, ładowność 320 kg, a DMC 400 kg. Przyczepki występowały w dwóch wariantach z pokrywą metalową lub brezentową. Ponadto podobnie do Rhön Universal można ją ustawić pionowo, za pomocą dwóch dołączonych wsporników, które wsuwa się w ramę.

Na koniec trzeba dodać że firma Stema działa do dnia dzisiejszego i produkuje tego typu przyczepy pod nazwą STEMA RETRO. Ponadto produkowane są też inne typy przyczep do samochodów ciężarowych.

przyczepy campingowe z NRD 03

Reklama IFA Camptourist — Klappfix

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także na naszej stronie Polskie przyczepy campingowe N-126 i inne

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułNowe siły w WRC
Następny artykułWywiad z Arturem ArteZem Patanowskim
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia