Wywiad z Danielem Olbrychskim

133
Daniel Olbrychski w Radiu Bezpieczna Podróż
Na zdjęciu (od lewej) Dominik Kubalski i Daniel Olbrychski

Na wywiad z Danielem Olbrychskim zaprasza Dominik Kubalski i radio Bezpieczna Podróż. Rozmowa z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów odbyła się w ramach audycji “Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych”. Daniel Olbrychski bez wątpienia należy do panteonu zarówno polskich, jak i europejskich gwiazd filmowych. Grał u największych reżyserów tj. Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak czy Volker Schlöndorff, Claude Lelouch i Nikita Michałkow. Zagrał w blisko dwustu filmach. Większość z nich stanowi tytuły uznawane za klasykę rodzimej kinematografii. W pamięci publiczności zapisał się brawurowo zagranymi rolami Andrzeja Kmicica i Azji Tuhajbejowicza w ekranizacji Sienkiewiczowskiej Trylogii, a także jako Rafał Olbromski w “Popiołach”, Arens w “Jowicie”, Karol XII w “Hrabinie Cosel”, Tadeusz w “Krajobrazie po bitwie” czy Karol Borowiecki w “Ziemi obiecanej”. Grywał również w serialach. Nie jest mu obcy także dubbing.

Ze względu na swój talent i zasługi dla polskiej i europejskiej Daniel Olbrychski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń. Wśród nich są m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal “Gloria Artis”, Złoty Krzyż Zasługi, czy francuska Legia Honorowa.

Bez wątpienia aktor jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w naszym kraju. Z racji zaangażowania się w działalność “Solidarności” na początku lat 80. musiał wyemigrować do Francji, gdzie spędził kilka kolejnych lat. Stąd biegle posługuje się językiem francuskim. W stopniu komunikatywnym posługuje się również językiem angielskim, włoskim i rosyjskim. Jest znany jako świetny jeździec. W ubiegłym roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej.

Wywiad z Danielem Olbrychskim cz. 1
cz. 2
cz. 3
cz. 4
cz. 5

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także wywiad z Arturem ArteZem Patanowskim.

Program wspiera projekt “Legalna Kultura”