Wywiad z Danielem Olbrychskim

371

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Daniel Olbrychski w Radiu Bezpieczna Podróż
Na zdjęciu (od lewej) Dominik Kubalski i Daniel Olbrychski

Na wywiad z Danielem Olbrychskim zaprasza Dominik Kubalski i radio Bezpieczna Podróż. Rozmowa z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów odbyła się w ramach audycji „Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych”. Daniel Olbrychski bez wątpienia należy do panteonu zarówno polskich, jak i europejskich gwiazd filmowych. Grał u największych reżyserów tj. Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak czy Volker Schlöndorff, Claude Lelouch i Nikita Michałkow. Zagrał w blisko dwustu filmach. Większość z nich stanowi tytuły uznawane za klasykę rodzimej kinematografii. W pamięci publiczności zapisał się brawurowo zagranymi rolami Andrzeja Kmicica i Azji Tuhajbejowicza w ekranizacji Sienkiewiczowskiej Trylogii, a także jako Rafał Olbromski w „Popiołach”, Arens w „Jowicie”, Karol XII w „Hrabinie Cosel”, Tadeusz w „Krajobrazie po bitwie” czy Karol Borowiecki w „Ziemi obiecanej”. Grywał również w serialach. Nie jest mu obcy także dubbing.

Ze względu na swój talent i zasługi dla polskiej i europejskiej Daniel Olbrychski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń. Wśród nich są m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Gloria Artis”, Złoty Krzyż Zasługi, czy francuska Legia Honorowa.

Bez wątpienia aktor jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w naszym kraju. Z racji zaangażowania się w działalność „Solidarności” na początku lat 80. musiał wyemigrować do Francji, gdzie spędził kilka kolejnych lat. Stąd biegle posługuje się językiem francuskim. W stopniu komunikatywnym posługuje się również językiem angielskim, włoskim i rosyjskim. Jest znany jako świetny jeździec. W ubiegłym roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej.

Wywiad z Danielem Olbrychskim cz. 1
cz. 2
cz. 3
cz. 4
cz. 5

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także wywiad z Arturem ArteZem Patanowskim.

Program wspiera projekt „Legalna Kultura”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia