Odcinkowy pomiar prędkości na drodze

Czy kolejne zmiany przyniosą efekt i odcinkowy pomiar prędkości na drodze spełni swoje założenia.

0
365
Odcinkowy pomiar prędkości znaki
Odcinkowy pomiar prędkości znaki D51 i D51a

Na czym polega odcinkowy pomiar prędkości i jego działanie. Na początku wybierany zostaje fragment drogi. Droga winna mieć jednorodne ograniczenie prędkości, aby wyliczenie średniej szybkości przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) było możliwie najłatwiejsze. Następnie przy wjeździe na niego i wyjeździe z niego montuje się kamery oraz specjalne oznaczenie informujące o obecności odcinkowego pomiaru prędkości. Kamery rejestrują numery rejestracyjne pojazdu oraz moment przekroczenia linii wjazdu i wyjazdu. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu wylicza się średnią prędkość przejazdu. Zdjęcia są kasowane, gdy prędkość jest zgodna z ograniczeniem obowiązującym na danym odcinku. Jeżeli prędkość jest zbyt wysoka, właściciel pojazdu otrzymuje informację o wykroczeniu i jest proszony o wskazanie kierującego. Kierujący jest następnie karany mandatem karnym o określonej wysokości.

Odcinkowy pomiar prędkości – znaki D-51a i D-51b

Znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości” zastosowano dla punktowego pomiaru prędkości. Oznakowanie pomiaru następuje przez umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, przed punktem objętym kontrolą prędkości na której podawana jest odległość do punktu pomiarowego.

Znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” wskazuje fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości. Znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” koniec tego odcinka. Zakres stosowania tabliczki T-1a wskazuje odległości znaku informacyjnego do początku odcinka drogi objętego pomiarem. Takie rozwiązanie pozwoli na umieszczenie dodatkowego znaku D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” wraz z tabliczką T-1a przed początkiem odcinka drogi objętego kontrolą prędkości, w przypadku, gdy początek tego odcinka znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności, np. ze względu na geometrię drogi albo obiekty znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

znaki drogowe
Odcinkowy pomiar prędkości na drodze Znaki dotyczące kontroli prędkości D-51, D-51a, D-51b

Odcinkowy pomiar prędkości najlepiej sprawdza się na:

  • autostradach,
  • drogach szybkiego ruchu, w tym obwodnicach,
  • mostach i w tunelach.

Najważniejsze zalety odcinkowego pomiaru prędkości

Jak już wspomniano OPP wymusza poruszanie się zgodnie z przepisami na całym odcinku objętym pomiarem, a nie tylko w jednym punkcie. To najważniejszy atut tych urządzeń, wpływający na bezpieczeństwo. Niewątpliwą zaletą systemów OPP jest też możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury drogowej. Zarządcy dróg nie muszą ponownie inwestować w drogie rozwiązania infrastrukturalne, jak dodatkowe konstrukcje wsporcze nad pasami ruchu.

Odcinkowy pomiar prędkości ograniczenia na drodze

Ograniczenia obowiązujące w ramach odcinkowego pomiaru prędkości wynoszą:

– autostrada jest to 140 km/h,

– droga ekspresowa dwujezdniowej 120 km/h,

– droga krajowa jedno-jezdniowa dwukierunkowej 90 km/h

AKTUALNA MAPA W LINKU: https://www.canard.gitd.gov.pl/ w zakładce o-nas/mapa-urządzeń

Nowe drogi pod nadzorem odcinkowego pomiaru prędkości

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.