374 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

374 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV przypada właśnie w dniu 10 lutego.

Władysław IV Waza (1595-1648) był pierwszym królem elekcyjnym urodzonym w Rzeczpospolitej, synem Zygmunta III, króla Polski i Szwecji oraz Anny Habsburżanki. 10 lutego 1648, na krótko przed swą śmiercią, podpisał dokument, który z wiejskiej osady na prawym brzegu Wisły uczynił miasteczko. Nie była to jednak jego jedyna dla Pragi zasługa.

Władysław Waza rozpoczął swoje rządy po śmierci ojca. Wybrany podczas elekcji na polach podwarszawskiej Woli w 1632 r. zachował się w pamięci jako władca tolerancyjny, łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi. Bliskie mu były sprawy wojskowe, ale także sztuka, a zwłaszcza muzyka i teatr. Ze skutecznością w polityce bywało różnie. Praga i Skaryszew, osady rozwijające się na prawym brzegu Wisły, widoczne z okien Zamku, zawdzięczają mu nadanie przywilejów miejskich.

W XVII w. leżąca na prawym brzegu Wisły Praga była niewielką wsią. „Sąsiadowała na południu z miasteczkiem Skaryszew a na północy ze wsią Golędzinów. Tereny te wchodzą dziś w skład dzielnicy Praga Północ. Na Pradze poszczególne łany znajdowały się w rękach biskupów kamienieckich tudzież w posiadaniu Adama Kazanowskiego, marszałka nadwornego koronnego. Stąd wziął się podział na Pragę biskupią i Pragę magnacką”

Adam Jarzębski, autor „Gościńca” – pierwszego przewodnika po Warszawie wydanego w 1643 roku – opisał Pragę jako tętniącą życiem osadę, w której znajdowały się karczmy, browary, cegielnie, żupa solna i inne składy handlowe. Przeważała zabudowa drewniana. W 1638 roku ukończono budowę murowanego kościoła bernardynów.

374 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV
Praga 1801-1804

374 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV – akt lokacyjny

„Praga biskupia uzyskała prawa miejskie na mocy aktu lokacyjnego, który został wydany przez króla Władysława IV dokładnie 10 lutego 1648 roku. O nadanie praw miejskich zabiegał osobiście biskup Michał Działyński, o czym wspomniano w akcie. Stając się miastem, Praga biskupia uzyskała samorząd i niezależne sądownictwo. Ponadto miała prawo do organizacji dwóch targów w tygodniu i czterech jarmarków w roku”

Centrum Pragi znajdowało się wówczas przy ul. Ratusznej (w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Ratuszowej), a rejon obecnego Parku Praskiego i ZOO zabudowany był drewnianymi domami oraz budynkami gospodarczymi. „Dynamiczny rozwój Pragi przerwał potop szwedzki w 1656 roku. Miasto zostało zniszczone i ograbione. Jednak podniosło się z ruin, a w 1791 roku wraz z Golędzinowem i Skaryszewem zostało przyłączone do Warszawy”

Od kilku lat Muzeum Warszawskiej Pragi uczestniczy w akcji fundacji i stowarzyszeń praskich organizowanej w związku z rocznicą nadania Pradze praw miejskich pt. „Urodziny Pragi”.

374 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV
Władysław IV Waza

Rocznica nadania Pradze praw miejskich w Muzeum Warszawskiej Pragi

Do 13 lutego wstęp do Muzeum Warszawskiej Pragi jest bezpłatny! To świetna okazja, żeby zobaczyć wystawę stałą i dowiedzieć się więcej o historii prawobrzeżnej Warszawy, a także zobaczyć wystawę „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wydarzenia przygotowane specjalnie z okazji Urodzin Pragi: oprowadzania, wykład online oraz warsztaty rodzinne.

Do ciekawych wydarzeń należą:
10 LUTEGO (CZWARTEK):

Godz. 12:00 Urodzinowy spacer ulicami dawnej Pragi – oprowadzanie po wystawie stałej

godz. 17:30 Miasteczko Praga – oprowadzanie po wystawie stałej

godz. 18:30 Praskie czwartki online – wykład online pt. „Hocki-klocki, riki-tiki, czyli o zabawkach z PRL-u”

WYDARZENIA 12 LUTEGO (SOBOTA):
godz. 13:00 i 14:00 Poznaj modlitewnie przy Targowej 50/52, czyli oprowadzanie
WYDARZENIA 13 LUTEGO (NIEDZIELA):

godz. 11:00 Praski miś – warsztaty rodzinne (wstęp 10zł)

godz. 11:30 Akt urodzenia Pragi – oprowadzenia po wystawie stałej

godz. 13:00 Oprowadzanie po wystawie „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”

Godziny otwarcia Muzeum Warszawskiej Pragi

wtorek, środa, piątek, niedziela 11:00 – 18:00

czwartek, sobota 11:00 – 20:00

Sprawdź, jak pracujemy w święta.

Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się:

  • – na godzinę przed zamknięciem w przypadku siedziby głównej,
  • – na 30 minut przed zamknięciem w przypadku oddziałów.

Wystawa jest duża i czas zwiedzania może wynieść od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

 Władysław IV Waza (1595-1648), król Polski i wielki książę litewski (1632-1648), car i wielki książę Wszechrusi (1610-1613), 1627

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także na naszej stronie https://bezpiecznapodroz.org/2022/01/27/wiech-warszawiak-z-krwi-i-kosci/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia