Znane osoby z zespołem Tourette’a

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Znane osoby z zespołem Tourette'a
Poznajcie bliżej sławy, które zmagają się z Zespołem Tourette'a.

Zespół Gillesa de la Tourette’a charakteryzuje się m.in. występowaniem przewlekłych tików ruchowych lub wokalnych. Choroba jest nieuleczalna, a jej objawy leczy się za pomocą farmakologii i psychoterapii. Z tą dolegliwością zmagają się także niektóre gwiazdy. Poznajcie znane osoby z zespołem Tourette’a

Znane osoby z zespołem Tourette’a – sięgając po marzenia 

Zespół Tourette’a zwykle pojawia się nagle między 2 a 15 rokiem życia. Diagnozowany jest z kolei przeważnie u dzieci między 6 a 7 rokiem życia. W Polsce przypadki tej choroby sięgają czasów historycznych. Okazuje się bowiem, że symptomy tej dolegliwości przejawiał sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów miał w swoim życiu liczne obsesje. Jedną z nieprawidłowości były także triki i grymasy. Na zespół Tourette’a choruje także obecnie jedna z najpopularniejszych artystek na świecie – Billie Eilish. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedziała w programie amerykańskiej dziennikarki – Ellen DeGeneres. Jak przyznała, wcześniej obawiała się mówić o swoim problemie, gdyż nie chciała, by zaczęto postrzegać ją przez pryzmat choroby. Dodała także, że czuje się w pełni kochana i akceptowana przez rodzinę i przyjaciół.

Znane osoby z zespołem Tourette'a 

Znane osoby z zespołem Tourette’a – maskowany problem 

Aktor Dash Mihok znany jest m.in. z filmów „Romeo i Julia”, „Dzień po jutrze” czy „Ray Donovan”. Chorobę zdiagnozowano u niego w wieku 6 lat. Dzięki zdolności do tuszowania jej objawów zaczął odkrywać w sobie zdolności aktorskie. Tim Matthew Howard to były bramkarz reprezentacji USA w piłce nożnej. W pamięci kibiców szczególnie dał się zapamiętać podczas Mundialu w 2014 roku. Był on bowiem jednym z najlepszych bramkarzy podczas całych mistrzostw. Na zespół Tourette’a choruje od 10 roku. Mimo to na boisku radzi sobie doskonale, nie mając żadnego problemu z koncentracją. Niestety po oficjalnym przyznaniu się do choroby musiał zmierzyć się z ogromną falą hejtu. Na szczęście dzięki miłości do futbolu, poradził sobie z tym doskonale. 

Znane osoby z zespołem Tourette’a – polskie nazwiska 

Zuza Jabłońska to młoda wokalistka, która szerszej publiczności dała się poznać jako finalistka „The Voice Kids”. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, objawy pojawiły się gwałtownie w wieku 7-8 lat. Dziewczyna nie przyjmuje jednak żadnych leków, a jej największą terapią jest muzyka. Podczas udziału w talent show najbardziej obawiała się opinii, że dostała się do finału ze względu na chorobę, a nie za to co prezentuje na scenie. Zwycięzca ósmej edycji programu „Top Model”, Dawid Woskanin, wzbudził ogromne emocje już na etapie castingów. Próbując opanować nerwowe tiki, by jak najlepiej wypaść, wywarł na jurorach ogromne wrażenie. Podobnie jak Zuza Jabłońska, obawiał się litości ze strony widzów. Publiczność dostrzegła w nim jednak przede wszystkim potencjał, w efekcie mężczyzna wygrał cały program. Znane osoby z zespołem Tourette’a są doskonałym dowodem na to, że z tą chorobą można żyć normalnie.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Gwiazdy, które wygrały z nowotworem

A więcej o sławach, które na co dzień mierzą się z wieloma trudnościami usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Brak postów do wyświetlenia