Historia pączka – ciekawostki

816

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Historia pączka – ciekawostki

Dziś Tłusty Czwartek – dzień, w którym zajadamy się puszystymi pączkami. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć krótką, a zarazem bardzo ciekawą historię tego pysznego przysmaku. Historia pączka zawiera bowiem ciekawostki, które niejednego mogą zaskoczyć. 

Historia pączka – ciekawostki – nie zawsze na słodko 

Pączki znane były już w starożytnym Rzymie. Przysmak spożywano z okazji obchodów przesilenia wiosenno-zimowego. Ich smak był słony i pikantny. Dodawano do nich boczku i słoninę. Co ciekawe, przez wiele lat słona odmiana pączka była serwowana także w Polsce. W XII wieku, często posypywane skwarkami, podawano podczas świętowania karnawału. Jego słodka wersja została zapożyczona z kolei z kuchni arabskiej. Polacy musieli jednak poczekać na nią aż do końca średniowiecza. Wtedy to w Europie pojawiły się pierwsze pączki polane miodem. Z czasem zaczęto nadziewać je m.in. orzechami i migdałami. Dawne wersje pączków były także dużo twardsze. Dopiero dzięki dodaniu drożdży, ciasto zaczęło nabierać sprężystości. A czemu zawdzięczamy okrągły kształt pączka? Jedna z legend głosi, że wiedeńska właścicielka cukierni, Cecylia Krapf, podczas kłótni z mężem, rzuciła w niego ciastem. Kula ostatecznie wylądowała w garnku z rozgrzanym tłuszczem, przybierając popularną dziś formę.   

Historia pączka – ciekawostki – współcześnie 

Dziś pączki kojarzą nam się z puszystym ciastem w formie lekko spłaszczonej kuli. W cukierniach króluje także coraz większy wybór nadzienia. Do najpopularniejszych należą jednak: konfitura, marmolada, ajerkoniak czy czekolada. Zdarzają się również pączki z budyniem, a nawet twarogiem. Na Górnym Śląsku pączki są znane jako kreple. W innych krajach słodkie, okrągłe ciasto wygląda nieco inaczej. Wynika to z używania innych składników, a także sposobów smażenia. Z pewnością jedną z najbardziej znanych odmian są pączki amerykańskie, tzw. donuty, które przypominają polskie oponki. Ich kształt bowiem zawiera charakterystyczną dziurkę w środku. Osoby na diecie coraz częściej decydują się na wersję wegańską. W tej sytuacji z pewnością przypadną im do gustu pączki niemieckie, które na głębokim tłuszczu zmażą się raptem w kilkanaście sekund. Następnie, podobnie jak w Polsce polewane są lukrem, lub posypywane cukrem pudrem. Za nietypową można uznać natomiast odmianę koreańską o smaku czosnku lub japońską z nadzieniem wasabi.

Historia Pączka – ciekawostki  

Historia pączka – ciekawostki – przesądy 

Historia pączka mówi także, że zjedzenie w Tłusty Czwartek choć jednego gwarantuje szczęście i pomyślność przez cały następny rok. W staropolskich, szlacheckich dworach do pączków wkładano orzech, bądź migdał. Ten, kto trafił na pączek z takim dodatkiem miał mieć zapewniony dobrobyt. Ciekawostki związane z pączkami pokazują nam, że jego obecna forma nie była z nami od zawsze. Mimo wszystko wielu z nas cały rok czeka na zjedzenie tego słodkiego przysmaku. Niezależnie od przywiązania do tradycji, czy upodobań smakowych, warto choć jeden dzień w roku pozwolić sobie na odrobinę przyjemności.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Rozgrzewające dania na zimę

Więcej na temat historycznych ciekawostek usłyszysz na antenie naszego Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia