500 plus dla obywateli Ukrainy

760

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na tle ukraińskiej flagi( niebiesko żółtej) leży plik banknotów, a na wierzchu nominał 500 złotych.
500 plus dla obywateli Ukrainy

500 plus dla obywateli Ukrainy – kiedy

500 plus dla obywateli Ukrainy. Jak poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, uchodźcy z Ukrainy którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych. Są to m.in. programu Rodzina 500+, rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) czy w późniejszym okresie także programu Dobry Start. Zgodnie z założeniami – osoba która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tzw. pieczątkę, uprawniającą do legalnego pobytu w Polsce. Ta osoba będzie miała prawo wtedy także do korzystania ze świadczeń”. Resort nie będzie podawać szacunkowych danych o liczbie ukraińskich dzieci, które będą mogły zostać objęte świadczeniami. Będzie to zależało od tego, ile osób napłynie do Polski. Osoby przekraczające granicę z Ukrainą to głównie kobiety z dziećmi, osoby starsze, osoby niepełnosprawne. Obecnie przygotowywane są przepisy, które mają jeszcze bardziej otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy. Planowane są też zmiany w zakresie pomocy społecznej.

Na tle pociągu przechodzą kobiety z dziećmi na rękach.
500 plus dla obywateli Ukrainy. Ucieczka ukraińskich dzieci przed agresją Rosji, Dworzec PKP w Przemyślu 27.02.2022.

500 plus dla obywateli Ukrainy – koszty

Mówiąc o kosztach pomocy pani minister Maląg przyznała, że są to bez wątpienia bardzo potężne środki finansowe. Trwają rozmowy dyplomatyczne z Unią w sprawie tego, powiedzmy, współfinansowania. Za wcześnie jest mówić o konkretach, jak to będzie wyglądało. Na pewno wsparcie, które dzisiaj przygotowujemy w pewien sposób zabezpieczone będzie przez budżet państwa – powiedziała Marlena Maląg. Straż Graniczna podała, że od 24 lutego, czyli początku ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainą ponad 453 tys. osób uciekających z tego kraju. NFZ poinformował, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy. Przepisy z pewnością obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. „Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku” – czytamy w komunikacie NFZ.

Materiał video o exodusie Ukraińców: Prawie 500 tys. uchodźców w Polsce.

Może cię również zainteresować: Paliwa a wojna w Ukrainie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia