PESEL dla uchodźców z Ukrainy

497

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy
Niebawem Ukraińcy będą mogli stworzyć swój profil zaufany.

Już od połowy marca zostanie nadany numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Tym samym będą mieli oni prawo korzystać ze wszystkich usług publicznych. 

PESEL dla uchodźców z Ukrainy – obywatele naszego kraju 

Wyżej wspomniane założenia wynikają z przyjętego przez rząd projektu ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nasi sąsiedzi będą mieli pełne prawo do znalezienia zatrudnienia w naszym kraju. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem, od 24 lutego, pobyt obywatela Ukrainy będzie legalny przez 18 miesięcy. Każdy, kto przybędzie do Polski otrzyma również swój własny numer PESEL. Zgodnie z założeniami nadanie tego numeru będzie miało dokładnie taką samą procedurę, jak w przypadku przyznania dowodu osobistego. Oznacza to konieczność: 

  • ukazania fotografii biometrycznej; 
  • pobrania odcisków palców; 

Ukraińcy będą mieli też prawo do pewnych świadczeń społecznych. Polskie władze przy tej okazji chcą ustalić także kwestię opieki nad małoletnim Ukraińcem, który przebywa na terenie naszego kraju bez opieki osoby dorosłej. Na podstawie nadanego numeru PESEL, obywatel Ukrainy będzie mógł wyrobić sobie profil zaufany. Tym samym będzie posiadać również elektroniczny dowód tożsamości. 

PESEL dla uchodźców z Ukrainy

PESEL dla uchodźców z Ukrainy – zwolnienia z podatku 

System Rejestrów Państwowych będzie weryfikował dane z profilu zaufanego. Przekazywane będą przez Straż Graniczną, co pomoże stwierdzić, czy dana osoba faktycznie przekroczyła granicę. Ukraińcy w Polsce zostaną zwolnieni z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnienie będzie dotyczyć dowolnej formy pomocy, nie będzie także ograniczeń względem kwoty. Takie zasady będą obowiązywać do końca czerwca tego roku. Ponadto do końca 2022 roku, przybywający z Ukrainy nie będą musieli rozliczać podatku dochodowego. Wiemy już, że wsparcie będzie skierowane do wszystkich, którzy zgodzą się przyjąć pod swój dach obywatela Ukrainy. Firmy i samorządy również otrzymają spore wsparcie. Co więcej, polskie władze pokładają spore nadzieje względem owocnej pracy właśnie z samorządami. Polskie władze zamierzają również stworzyć luki w budżecie, które byłyby skierowane wyłącznie na pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

PESEL dla uchodźców z Ukrainy – poczucie bezpieczeństwa 

Przypomnijmy, że masowe ataki na Ukrainę przez rosyjskie władze rozpoczęły się 24 lutego. Od tamtej pory do Polski przedostało się ponad 1,2 miliony uchodźców. Większość z nich planuje stały pobyt w naszym kraju. Tymczasem władze naszego kraju robią wszystko, by obywatele naszych sąsiadów mogli poczuć się u nas bezpiecznie. PESEL dla uchodźców z Ukrainy, to nie tylko oznaka nowej przynależności, ale i przede wszystkim możliwość jakiejkolwiek egzystencji. W tym wypadku bowiem chodzi o ludzi, którzy nagle opuścili swój kraj z jedną walizką, zostawiając cały swój dorobek.

Aktualizacja: Już od 16 marca obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o przyznanie numeru PESEL!

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Wsparcie dla przyjmujących uchodźców

Więcej informacji na temat nowych przepisów względem uchodźców z Ukrainy usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia