Puchar Świata w Skokach Narciarskich

470

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu trofea Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Kryształowa Kula – główne trofeum. Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022 – 43 sezon to już historia. Rozpoczął się 20 listopada 2021 roku na skoczni Aist w rosyjskim Niżnym Tagile. W niedzielę 27 marca 2022 roku zakończył się na Letalnicy w słoweńskiej Planicy. Odbyło się 35 konkursów – 28 indywidualnych, 5 drużynowych oraz 2 drużyn mieszanych.

Podczas sezonu 2021/2022 w kalendarzu Pucharu Świata nastąpiły nieoczekiwane następujące zmiany:

Trzy konkursy indywidualne, których rozegranie planowano 21–23 stycznia 2022 w Sapporo. Zostały odwołane z powodu zakazu wjazdu dla obcokrajowców do Japonii w wyniku pandemii. Zastąpione w kalendarzu przez dwa konkursy w Titisee-Neustadt 22–23 stycznia i jeden w Lahti 25 lutego.
Trzeci konkurs w ramach Turnieju Czterech Skoczni, którego rozegranie planowano 4 stycznia 2022 w Innsbrucku odwołano z powodu silnego wiatru; został on zastąpiony dodatkowym konkursem w Bischofshofen 5 stycznia.
Kwalifikacje do konkursu w Zakopanem, które planowano na 14 stycznia 2022. Odbyły się 16 stycznia z powodu silnego wiatru.
Również z powodu zbyt małej liczby zgłoszonych zawodników kwalifikacje do zawodów w Willingen (29–30 stycznia 2022) zostały odwołane i zastąpione prologami. Z powodu silnego wiatru pierwszy z konkursów głównych został ograniczony do jednej serii, a prolog do drugiego został odwołany. Przez silne opady śniegu odwołano także kwalifikacje do pierwszego konkursu w Lahti.

Wykluczenie zawodników rosyjskich i białoruskich

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę 1 marca 2022 Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, zgodnie z zaleceniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wyklucza sportowców z Rosji i Białorusi z udziału w organizowanych przez nią zawodach międzynarodowych. W tym w Pucharze Świata, do końca sezonu 2021/2022.

Poza konkursami rozgrywanymi w Pucharze Świata zawodnicy walczyli w innych prestiżowych zawodach. Na przełomie 2021 i 2022 roku zaplanowano 70. edycję Turnieju Czterech Skoczni. Później najważniejszą imprezą tego sezonu PŚ było Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Następnie skoczkowie mieli okazję do powalczenia w MŚ w lotach w Vikersund. Nie zabraknie także popularnego Raw Air, który odbył się w nieco okrojonej wersji ze względu na MŚ w lotach.

Puchar Świata w skokach narciarskich – TCS

Jeśli chodzi Turniej Czterech Skoczni to jedna z najważniejszych imprez w całym sezonie. Żeby wygrać, trzeba latać daleko i równo we wszystkich konkursach. Jedna wpadka może przekreślić szanse na triumf w cyklu. Przed rokiem najlepszy był Kamil Stoch, który TCS wygrał po raz trzeci w karierze.
Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2021 zawodami w niemieckim Oberstdorfie. Zwyciężył w nich Japończyk Ryōyū Kobayashi, bezpośrednio wyprzedzając reprezentantów Norwegii – Halvora Egnera Graneruda i Roberta Johannsona. W drugich zawodach, 1 stycznia 2022 w Garmisch-Partenkirchen. Kobayashi ponownie zwyciężył, drugie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler, a trzecie – Słoweniec Lovro Kos.

Na kolejne dni turniej przeniósł się na austriackie skocznie. W Innsbrucku przeprowadzono kwalifikacje do zawodów, jednak sam konkurs został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru. W zamian zorganizowano dodatkowe zawody w Bischofshofen 5 stycznia. Zwyciężył w nich ponownie Kobayashi przed Norwegami – Mariusem Lindvikiem i Granerudem. W drugim konkursie w Bischofshofen, 6 stycznia 2022, pierwsze miejsce zajął Austriak Daniel Huber. Drugie – Granerud. A trzecie – Niemiec Karl Geiger.

Zwycięzca turnieju z sezonu 2020/2021, Kamil Stoch (Polska), po odpadnięciu w pierwszej serii w obu niemieckich konkursach oraz w kwalifikacjach do konkursu w Innsbrucku, został wycofany z dalszych zawodów.

Na zdjęciu złoty orzeł nagroda za wygranie turnieju czterech skoczni w Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Złoty Orzeł za triumf w Turnieju Czterech Skoczni – Puchar Świata w Skokach Narciarskich

W klasyfikacji generalnej 70. Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył Ryōyū Kobayashi (Japonia), 2. pozycję zajął Marius Lindvik (Norwegia), a na 3. miejscu znalazł się Halvor Egner Granerud (Norwegia). Sklasyfikowanych zostało 64 skoczków reprezentujących 15 krajów.

Puchar Świata w skokach narciarskich – ZIO

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w Pekinie w dniach 5–14 lutego 2022 na kompleksie narciarskim Snow Ruyi National Ski Jumping Centre w Zhangjiakou w Chinach. Rozegrane zostały zawody w pięciu konkurencjach: skoków na normalnej i dużej skoczni oraz zawodów drużynowych mężczyzn, skoków na normalnej skoczni kobiet, a także po raz pierwszy zawody drużyn mieszanych na normalnej skoczni.

W rywalizacji zaplanowano udział 105 zawodników (65 mężczyzn i 40 kobiet). Każdy narodowy komitet olimpijski mógł wystawić określoną liczbę zawodników, wynoszącą maksymalnie 5 osób w przypadku mężczyzn i 4 dla kobiet. Trzy spośród pięciu konkursów (dwa indywidualne i jeden drużynowy) Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 odbyły się na skoczni normalnej w Zhangjiakou. Jej rozmiar wynosi 106 m. Pozostałe dwa konkursy zostały przeprowadzone na obiekcie dużym (HS 140), umieszczonym w tym samym kompleksie skoczni, co skocznia normalna.

Na zdjęciu symbol igrzysk olimpijskich Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Skokach Narciarskich – Medaliści

  1. 1. Konkurs na skoczni normalnej mężczyzn:
    Złoto – Ryōyū Kobayashi (Japonia), Srebro – Manuel Fettner (Austria), Brąz – Dawid Kubacki (Polska).

2. Konkurs na skoczni normalnej kobiet:
Złoto – Urša Bogataj (Słowenia,) Srebro – Katharina Althaus (Niemcy), Brąz – Nika Križnar (Słowenia).

3. Konkurs na skoczni dużej mężczyzn:
Złoto – Marius Lindvik (Norwegia), Srebro – Ryōyū Kobayashi (Japonia), Brąz – Karl Geiger ( Niemcy).

4. Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej:
Złoto – Austria, (Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hörl, Manuel Fettner)
Srebro – Słowenia, (Lovro Kos, Cene Prevc, Timi Zajc, Peter Prevc)
Brąz – Niemcy, (Constantin Schmid, Stephan Leyhe, Markus Eisenbichler, Karl Geiger)

5. Konkurs drużyn mieszanych na normalnej skoczni:
Złoto – Słowenia, (Nika Križnar, Timi Zajc, Urša Bogataj, Peter Prevc)
Srebro – Rosyjski Komitet Olimpijski, (Irma Machinia, Danił Sadriejew, Irina Awwakumowa, Jewgienij Klimow)
Brąz – Kanada, (Alexandria Loutitt, Matthew Soukup, Abigail Strate, Mackenzie Boyd-Clowes)


Igrzyska, igrzyska i po igrzyskach. Zmagania olimpijskie w Pekinie, jeśli idzie o skoczków narciarskich dobiegły końca. Ponad tydzień wielkich emocji na olimpijskich skoczniach. Rozczarowania, zaskoczenia, łzy smutku i łzy szczęścia. My też się radowaliśmy, bo po brąz poleciał Dawid Kubacki. Świat skoków zachwycał się wyczynami nestora Fettnera, a na koniec cieszył, bo wreszcie medal wywalczył Stefan Kraft. Oczywiście, była też sensacyjna Kanada na podium miksta. To bez wątpienia najwięksi wygrani igrzysk.

Puchar Świata w skokach narciarskich – MŚ Loty Narciarskie

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2022 – 27. edycja mistrzostw świata w lotach narciarskich odbyła się w dniach 11–13 marca 2022 na Vikersundbakken w norweskim Vikersund.

Na zdjęciu skocznia na Zawodach Mistrzostw Świata w Lotach Vikersund Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Zawody Mistrzostw Świata w Lotach Vikersund – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

Były to piąte w historii zawody tej rangi rozgrywane w tym miejscu (poprzednio w 1977, 1990, 2000 i 2012). Tytułu w konkursie indywidualnym bronił Niemiec Karl Geiger, a w konkursie drużynowym reprezentacja Norwegii.
Medaliści – Konkurs indywidualny (11–12.03.2022): Złoto – Marius Lindvik (Norwegia), Srebro – Timi Zajc (Słowenia), Brąz – Stefan Kraft (Austria).
Konkurs drużynowy (13.03.2022): Złoto – Słowenia (Domen Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc, Anže Lanišek). Srebro – Niemcy, (Severin Freund, Andreas Wellinger, Markus Eisenbichler, Karl Geiger). Brąz – Norwegia, (Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik).

Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022 – Raw Air

Odbywający się w Norwegii turniej Raw Air, w 2022 roku również rozegrano w mocno okrojonej wersji. Wszystko za sprawą Mistrzostw Świata w lotach w Vikersund, a także przebudowy kompleksu skoczni Granåsen w Trondheim.

Na zdjęciu logo norweskiego turnieju RAW AIR Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Norweski Turniej Raw Air – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

Przypomnijmy, że zwycięzcą pierwszej edycji wyczerpującego norweskiego turnieju był Stefan Kraft. I to właśnie on 18 marca 2017 roku poszybował 253,5 metra ustanawiając (wciąż aktualny) rekord świata w długości lotu narciarskiego. Rok po Austriaku, z końcowego triumfu cieszył się Kamil Stoch, który wygrał również ostatnią, przeprowadzoną w 2020 roku edycję (została ona przerwana przez pandemię koronawirusa po prologu w Trondheim). Ryoyu Kobayashi jest trzecim skoczkiem, który ma na swoim koncie zwycięstwo w Raw Air – Japończyk wygrał trzecią edycję zmagań w 2019 roku. Raw Air w 2021 roku nie odbył się z powodu pandemii. A w 2022 roku ze względu na przebudowę skoczni w Trondheim i MŚwL w Vikersund, turniej składa się z 9 serii. Zwycięscą był Stefan Kraft (Austria).

Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022 – Planica 7

Jeżeli chodzi o klasyfikację w Planica 7, to tu najlepszy był Timi Zajc, który wyprzedził Mariusa Lindvika z Norwegii i swojego rodaka Petera Prevca. Na dziesiątej pozycji uplasował się Kamil Stoch, zwycięzca klasyfikacji z 2018 r. Różnice w czołówce były naprawdę minimalne. Pod uwagę brano skoki także oddawane przez poszczególnych zawodników w rywalizacji drużynowej.

Na zdjęciu planica 7 Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Planica 7 – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022 – Klasyfikacje generalne:

Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022:
Japończyk Ryoyu Kobayashi po raz drugi w karierze zdobył Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich.
1 miejsce. Ryōyū Kobayashi (Japonia), 2 miejsce. Karl Geiger (Niemcy) 3 miejsce. Marius Lindvik (Norwegia)

Puchar Świata w lotach narciarskich 2021/2022:
Dotąd Małą Kryształową Kulę zgarnęło trzech Słoweńców: Primoż Peterka (1996/1997), Robert Kranjec (2009/2010, 2011/2012) i Peter Prevc (2013/2014, 2014/2015 i 2015/2016). Jako czwarty tej sztuki dokonał Żiga Jelar. To efekt jego bardzo dobrych i równych skoków nie tylko w Planicy, ale również wcześniej w Oberstdorfie. Warto zauważyć, że na mecie wyprzedził nieznacznie swojego rodaka Timi Zajca.
1 miejsce. Žiga Jelar (Słowenia), 2 miejsce. Timi Zajc (Słowenia), 3 miejsce Stefan Kraft (Austria)

Puchar Narodów w skokach narciarskich 2021/2022:
1 miejsce Austria, 2 miejsce Słowenia, 3 miejsce Niemcy

Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2021/2022

Sezon 2021/2022 Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich – jedenasty sezon Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich. Rozpoczął się 26 listopada 2021 w Niżnym Tagile, a zakończył się 13 marca 2022 w Oberhofie. Początkowo zaplanowanych zostało 29 konkursów – 26 indywidualnych, 1 drużynowe oraz 2 drużyn mieszanych.

Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich – kalendarz i zmiany

We wrześniu 2021 Niemiecki Związek Narciarski poinformował, że zawody zaplanowane na 12 i 13 marca 2022 odbędą się w Oberhofie. Pod koniec września Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła następujące zmiany w kalendarzu:
inauguracja cyklu nastąpi na obiekcie normalnym w Niżnym Tagile.

W Ljubnie konkursy zostały przeniesione z 22-23 stycznia na 31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022; dodatkowo podjęto decyzję o organizacji podczas nich Turnieju Sylwestrowego, rozgrywanego systemem KO.
Konkursy w Zaō zostały przeniesione z 11-12 stycznia na 14-15 stycznia, zrezygnowano z konkursów w Râșnovie w dniach 14-16 stycznia. W kalendarzu pozostał wolny termin w dniach 22-23 stycznia. Do 30 września 2021 miano zadecydować, czy zostaną w nim rozegrane zawody w Râșnovie bądź w Norwegii. Ostatecznie termin pozostał niewykorzystany.

Zawody w Sapporo i Zaō zaplanowane na 8–15 stycznia 2022 zostały odwołane z powodu zakazu wjazdu dla obcokrajowców do Japonii w wyniku pandemii COVID-19. W zamian zorganizowano dodatkowy konkurs w Lillehammer 2 marca, rozgrywany w ramach Raw Air 2022. Z powodu zbyt małej liczby zgłoszonych zawodniczek kwalifikacje do zawodów w Willingen (29–30 stycznia 2022) zostały odwołane i zastąpione prologami. Konkursy odbywały się przy silnym wietrze. Oba ograniczono do jednej serii, a także odwołano drugi z prologów.

Wpływ wojny w Ukrainie na zawody

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawody w Niżnym Tagile i Czajkowskim zaplanowane na 19–27 marca 2022 zostały odwołane przez FIS. Z tej samej przyczyny 1 marca 2022 Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła decyzję o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców ze wszystkich rozgrywanych pod egidą tej organizacji zawodów międzynarodowych do końca sezonu 2021/2022.

Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich – klasyfikacje końcowe

Turniej Sylwestrowy 2021/2022
1 miejsce. Marita Kramer (Austri), 2 miejsce. Nika Križnar (Słowenia), 3 miejsce. Sara Takanashi (Japonia).

Korona Alp 2021/2022
1 miejsce. Nika Križnar (Słowenia), 2 miejsce. Marita Kramer (Austria), 3 miejsce. Lisa Eder (Austria)

Raw Air kobiet 2022
1 miejsce. Nika Križnar (Słowenia), 2 miejsce. Sara Takanashi (Japonia), 3 miejsce. Urša Bogataj (Słowenia).

Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2021/2022
1 miejsce Marita Kramer (Austria), 2 miejsce. Nika Križnar (Słowenia), 3 miejsce. Urša Bogataj (Słowenia)

Puchar Narodów w skokach narciarskich kobiet 2021/2022
1 miejsce. Słowenia, 2 miejsce. Austria, 3 miejsce. Japonia

Puchar Świata w skokach narciarskich – fan, posumowanie i kibic

Ja jako fan skoków narciarskich chciałbym na koniec dodać coś od siebie. Nadszedł czas podsumować ten sezon wykonaniu naszych skoczków. 1 medal na ZIO brąz Dawida, 3 miejsca na podium jedno 3 miejsce Kamil i dwa podium 3 i 2 miejsce Piotra. I to chyba na tyle niestety ten sezon był słabszy w wykonaniu Polskich skoczków. Czasami tak bywa, że jeden słabszy sezon rokuje znacznie lepszymi kolejnymi sezonami, w co bardzo wierze. Nie chciałbym krytykować występu naszych skoczków, a tylko chcę ich wesprzeć, że jeszcze będzie dobrze. Ponieważ, to jest rola prawdziwego kibica, który jest na dobre i na złe ze swoimi sportowcami. Od wielu, wielu lat jestem kibicem skoków dla mnie skoki to takie moje hobby, pasja po prostu KOCHAM ten sport. Wszystko, co dotyczy skoków bardzo mnie interesuje. Dlatego jak tylko mogę, to staram się bywać na konkursach, jak widać na załączonych zdjęciach.

Na zdjęciu autor artykułu w Zakopanem przed zawodami w skokach narciarskich Letniego Grand Prix - Puchar Świata w Skokach Narciarskich.
Zakopanem przed zawodami w skokach narciarskich Letniego Grand Prix – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.
Na zdjęciu autor artykułu pod Skocznią narciarska "Malinka" im. Adama Małysza w Wiśle - Puchar Świata w Skokach Narciarskich
Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza w Wiśle – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

A moim idolem sportowym jest Kamil Stoch.

Na zdjęci autor artykułu z Kamilem Stochem - Puchar Świata w Skokach Narciarskich.
Zdjęcie z Kamilem Stochem – Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

Śledzę karierę Kamila od samego początku. Od kiedy Kamil debiutował, w Pucharze Świata 17 stycznia 2004 roku podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Od razu pomyślałem sobie, że Kamil z pewnością w przyszłości, będzie najlepszym skoczkiem na Świecie, że zostanie kiedyś Mistrzem Olimpijskim i Świata. Nie myliłem się, ponieważ Kamil przez lata był i nadal jest najpiękniej skaczącym skoczkiem na świecie. Kamil jest najlepszym stylistów w skokach narciarskich.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: niepełnosprawni w zagranicznej podróży

Informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz, na antenie: Radia Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% podatku na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia