Niepełnosprawni w zagranicznej podróży

548

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu znak niepełnosprawności na tle mapy świata
Niepełnosprawni w zagranicznej podróży.

Niepełnosprawni w zagranicznej podróży – na co należy zwrócić uwagę. Czy miejsce, dany kraj, który chcemy odwiedzić, zapewniają obsługę i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Np. w krajach europejskich, a jak jest w Azji, a jak w Afryce. Jak to wygląda z ważnymi lekami czy trzeba zgłaszać. I co najważniejsze jak jest z ubezpieczeniami dla osoby niepełnosprawnej na czas wyjazdu.

Zanim jednak ruszymy na wyjazd za granicę, warto się do nich odpowiednio przygotować – pod kątem logistyki, komfortu oraz bezpieczeństwa. Musimy sprawdzić, czy kraj, do którego chcemy się wybrać, jak wygląda dostępność dla turystów z niepełnosprawnością. M.in środek transportu publicznego oferują obsługę dla ON, czy np. hotele, w których chcemy nocować, mają dostępne obiekty dla niepełnosprawnych.

Bardzo ważne top 3 rzeczy, które trzeba zabrać: dokumenty, ubezpieczenie i leki! Dokumenty, ubezpieczenie i leki powinny znaleźć się na samym szczycie listy rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę.

Na zdjęciu paszport i wiza.
Niepełnosprawni w zagranicznej podróży.

Niepełnosprawni w zagranicznej podróży – warunki wjazdu, wizy i paszporty

Sprawdź warunki wjazdu państwa do którego podróżujesz. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przed każdą podróżą poza granice RP sugeruje obywatelom polskim sprawdzenie przepisów wjazdowych oraz aktualnego ostrzeżenia dla podróżujących. Pomocna w tym zakresie może być strona urzędu: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Upewnij się, że posiadasz odpowiednią wizę oraz, że twój paszport jest ważny przez wystarczająco długi czas. Niektóre kraje wymagają aby dokument podróży był ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu.

Zapisz numer swojego paszportu. Zrób też jego zdjęcie lub kserokopię przechowuj ją w osobnym miejscu. Tak abyś zawsze miał/a do niej dostęp w razie potrzeby.

Niektóre kraje na świecie wymagają także okazania wizy. Polacy muszą mieć wizę chcąc jechać do m.in. większości krajów afrykańskich (44 z 56 krajów). Rosji, na Białoruś, do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indonezji, Indii, na Kubę i wiele innych. Wyrobienie wizy wiąże się ze złożeniem dokumentów w konsulacie i najczęściej dokonaniu opłaty. W zależności od celu podróży może to być wiza turystyczna, biznesowa, pracownicza, studencka lub tranzytowa.

Na zdjęciu europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego.
Niepełnosprawni w zagranicznej podróży.

Niepełnosprawni w zagranicznej podróży – ubezpieczenie

Kolejny niezbędny na podróż zagraniczną dokument to ubezpieczenie turystyczne. Wykup w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym kompleksową polisę dopasowaną do swoich potrzeb i planów wakacyjnych. To niewielki koszt, który może zaoszczędzić bardzo dużo kłopotów. Poza zgubionymi paszportami, kwestie związane z ubezpieczeniem są jednymi z najczęstszych i najpoważniejszych problemów zgłaszanych konsulom przez naszych turystów.

Upewnij się, że twoja polisa ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie Twoje aktywności podczas pobytu zagranicą, w tym sporty ekstremalne, czy wodne.

Rozszerz polisę o pokrycie kosztów transportu medycznego – brak takiego ubezpieczenia jest częstą przyczyną bardzo poważnych problemów.

W obliczu pandemii COVID-19 szukaj na rynku oferty ubezpieczenia podróżnego. Które uwzględnia nową rzeczywistość i dodatkowo zabezpieczy Cię np. przed wysokimi kosztami leczenia w razie zakażenia koronawirusem zagranicą.

Jeżeli podróżujesz do państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), wyrób sobie darmową kartę EKUZ. Upoważniającą do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa lub obniżenia jej kosztów. Pamiętaj, że nadal powinieneś posiadać indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Które pokryje wszystkie koszty leczenia oraz zakup leków i środków medycznych do wysokości sumy gwarantowanej. Zapewni wsparcie i odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży.

W sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i bezpieczeństwa, zadzwoń pod numer 112, który jest numerem alarmowym w każdym państwie UE. Przed podróżami poza Europę sprawdź lokalny numer alarmowy.

Na zdjęciu lekarstwa.
Niepełnosprawni w zagranicznej podróży.

Niepełnosprawni w zagranicznej podróży – leki

Podróżująca osoba, co do zasady może, na własny użytek, wywieźć z terytorium Polski. Leki w ilości potrzebnej mu na własne potrzeby lecznicze. Prawo wywozu tych leków z Polski nie oznacza jednakże, że te produkty automatycznie. Bez jakichkolwiek ograniczeń można wwieźć (przywieść) na terytorium innego państwa.

Na podstawie recepty lub dokumentacji medycznej dotyczącej zaleconego przyjmowania danego produktu leczniczego. Wymaga stosownego zaświadczenia wydanego przez: Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Niektóre leki dozwolone w Polsce mogą być zakazane w innych krajach. Co może prowadzić do trudnych sytuacji np. podczas przekraczania granicy.

W przypadku wątpliwości, czy twój lek jest dopuszczalny w państwie, które planujesz odwiedzić. Zalecamy każdorazowo kontakt z placówką dyplomatyczną kraju, do którego planowana jest podróż w celu uzyskania stosownych informacji w tej sprawie. Dane kontaktowe do wszystkich misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce można znaleźć na stronie: Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Można również skorzystać ze wsparcia polskich przedstawicielstw na świecie. Baza adresowa jest dostępna:

Niepełnosprawni w zagranicznej podróży – Europa i Świat

Podróżowanie w przypadku osób niepełnosprawnych jest zazwyczaj niestety droższe. Chcąc mieszkać w przystosowanych obiektach, zwłaszcza w krajach Azji i Afryki trzeba uwzględnić pobyt w hotelach o podwyższonym standardzie. Np. cztero lub pięciogwiazdkowych, gdyż tylko takie hotele mają w swojej ofercie pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Podróżowanie wewnątrz tych krajów jest dużo trudniejsze niż w Europie gdyż bardzo rzadko można trafić. Na przystosowane środki transportu publicznego, ale i nie tylko czasami bardzo trudny teren do poruszania się na wózku inwalidzki. Fizyczne przeszkody ograniczające dostęp osób niepełnosprawnych do możliwości korzystania z miejsc, obiektów publicznych, budynków i lokali, dróg, chodników itd.

Na zdjęciu znaki niepełnosprawności
Niepełnosprawni w zagranicznej podróży.

W krajach europejskich jest znacznie lepiej, z dostępnością posiadają wyższy standard w różnych obiektach. Publicznych, turystycznych i oraz więcej dostępnych dla niepełnosprawnych środków transportu publicznego i bardziej rozwinięte.

JEDŹ I CIESZ SIĘ PODRÓŻĄ – gdy już wyjedziesz. Zrób co się da, by zapomnieć o swej niepełnosprawności czy problemach ze zdrowiem. Potraktuj wyjazd jak odskocznię od codzienności i formę terapii. Pozwól sobie odpocząć, na ile tylko się da i ciesz się życiem.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: biuro podróży dla osób niepełnosprawnych

Więcej informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia