Prawo jazdy kategorii D

415

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prawo jazdy kategorii D.
Prawo jazdy kategorii D.

Każdego dnia miliony pasażerów korzystają z komunikacji miejskiej. Aby wszyscy pasażerowie dotarli na miejsce we właściwym czasie, potrzebne są dziesiątki tysięcy kierowców w skali całego kraju. Otwierane są nowe trasy, a wśród kierowców następuje ciągła wymiana kadr. Praktycznie we wszystkich przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej prowadzony jest nabór na stanowisko kierowcy autobusu. Jeśli więc chcesz podjąć pracę w tym zawodzie, będzie Ci potrzebne prawo jazdy kategorii D.

Prawo jazdy kategorii D – uprawnienia

Prawo jazdy kategorii D uprawnia nie tylko do prowadzenia autobusu. Po zdobyciu odpowiednich uprawnień kierowca może prowadzić również autobus z lekką przyczepą (o DMC max.750kg) ciągnik rolniczy oraz pojazd wolnobieżny. Jako autobus należy rozumieć pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Ciągnikiem rolniczym jest pojazd silnikowy wykorzystywany łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych i ogrodniczych, a także do ciągnięcia przyczep i do wykonywania prac ziemnych. Pojazd wolnobieżny natomiast należy rozumieć jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja wpływa na ograniczenie prędkości jazdy do 25 km/h. Takim pojazdem będzie np. koparko-ładowarka lub walec.

Prawo jazdy kategorii D. Uprawnia również do kierowania pojazdami wolnobieżnymi. Takim pojazdem jest między innymi Harvester widoczna na zdjęciu maszyna do wyrębu lasu. Na ośmiokołowym podwoziu widać centralnie umieszczoną ciemnozieloną kabinę operatora. Steruje on hydraulicznym wysięgnikiem układającym pocięte pnie i konary drzew. Wszystko odbywa się w lesie na grząskim gruncie.
Prawo jazdy kategorii D. Uprawnia również do kierowania pojazdami wolnobieżnymi.

Prawo jazdy kategorii D – wymagania

Minimalny wieku kandydata na prawo jazdy kat. D wynosi 24 lata, przy czym na kurs można się zapisać mając ukończone 23 lata i 9 miesięcy. Niższy limit wiekowy obowiązuje dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP (21 lat) i funkcjonariuszy służb mundurowych (Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Służby Granicznej; 19 lat). Wcześniejsze uzyskanie kategorii D (w wieku 21 lat) dla „zwykłego” obywatela jest możliwe, gdy posiada już on kategorię B (na samochody osobowe) i wykona kwalifikację wstępną pełną. Dopóki nie skończy on 23 lat, będzie mógł wozić pasażerów na trasach nieprzekraczających 50 km. Po ukończeniu 23 lat istnieje możliwość wyrobienia kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, która również da prawo do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca autobusu.

Prawo jazdy kategorii D – kurs

Aby rozpocząć kurs, należy uzyskać wcześniej uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi (kat. B) lub ciężarowymi (kat. C). Kurs na kategorię D jest podzielony na trzy etapy: 20 godzin zajęć teoretycznych, 60 godzin zajęć praktycznych, egzamin wewnętrzny składający się z teorii i praktyki. Pozytywne ukończenie kursu upoważnia do przystąpienia do egzaminu państwowego. Ten także składa się z części teoretycznej oraz praktyki. Cena kursu na prawo jazdy tej kategorii , to 5 ÷ 8 tysięcy złotych. Ceny zależą od wielu czynników, między innymi od posiadanego przez ośrodek taboru.

Prawo jazdy kategorii D. Przed starym budynkiem z cegły jest widoczna żółta koparko-ładowarka. Operator jest w trakcie robienia wykopu. Na chodniku jest już usypana duża pryzma ziemi.
Prawo jazdy kategorii D. Umożliwia również pracę w budownictwie i usługach.

Prawo jazdy kategorii D – kwalifikacja wstępna

Kwalifikacja wstępna jest koniecznością, w przypadku gdy kierowca chce dokonywać przewozu osób i otrzymywać z tego powodu zapłatę. Taką kwalifikację można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym jest kwalifikacja wstępna pełna, która kosztuje nawet 4÷5 tysięcy złotych. W jej ramach odbywa się: 260 godzin nauki teoretycznej,16 godzin jazdy w ruchu drogowym oraz 4 godziny jazdy na specjalnej płycie poślizgowej. Kurs kwalifikacji wstępnej kończy się egzaminem z części praktycznej i teoretycznej. Kwalifikację pełną można uzyskać już w wieku 21 lat, co znacznie przyspiesza rozpoczęcie kariery zawodowej. Niestety młody kierowca autobusu wciąż będzie musiał się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Posiadacz pełnej klasyfikacji wstępnej będzie mógł wykonywać trasydo maksymalnie 50 kilometrów do 24 roku życia.

Drugim sposobem jest kwalifikacja przyspieszona. Kursant może zdobyć uprawnienia dokładnie po połowie czasu, który mógłby przeznaczyć na kwalifikację pełną. Do klasyfikacji przyspieszonej nie można jednak przystąpić wcześniej niż przed ukończeniem przez kursanta 24 lat. W tym przypadku cena to około 3 tysiące złotych.

Materiał wideo: Autobus i egzamin na prawo jazdy jazda po łuku

Może cię również zainteresować: Prawo jazdy kategorii C

Więcej ciekawych materiałów w: Radio Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia