Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener

380

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu Kazimierz Górski lata 70.
Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener urodził się 1921 roku we Lwowie. Jego ojciec, Maksymilian pracował w warsztatach kolejowych, a matka Zofia zajmowała się domem. Miał on sześcioro rodzeństwa, 2 braci, Jana i Bolesława, a także siostry, Jadwigę, Helenę, Annę i Łucję. Przed wojną ukończył technikum mechaniczne. Podczas okupacji niemieckiej podobnie jak jego ojciec, pracował na kolei. Po zajęciu przez Rosjan miasta wstąpił do Wojska Polskiego, zaś jego rodzina wyjechała do Szczecina. W 1944 roku służył w 8. Zapasowym Pułku Piechoty w Majdanku, a następnie w 1. Zapasowym Pułku Piechoty, z którym dotarł do Warszawy. Po wojnie w 1946 r. zakończył służbę wojskową i znalazł pracę w izbie skarbowej, lecz nie zagrzał tam dużo czasu, raptem kilka miesięcy. W styczniu 1948 wziął ślub cywilny z pochodzącą z Warszawy Marią Stefańczyk, a 14 lat później para wzięła ślub kościelny.

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener – kariera piłkarska

Kazimierz Górski karierę piłkarską rozpoczął w klubie RKS Lwów. Z tym klubem zadebiutował w 1937 roku w seniorskiej drużynie i występował tam do 1939 r. Następnie reprezentował barwy Spartaka i Dynama Lwów. Od 1945 roku grał w barwach Legii Warszawa. Rok później rywalizował z nią w eliminacjach rozgrywek międzyokręgowych i krajowych o wejście do I ligi. W drugiej fazie rozegrał 8 meczów i strzelił 9 goli. W 1946 roku w meczu z reprezentacją Milicji Obywatelskiej doznał ciężkiej kontuzji, po której długo dochodził do siebie. 14 marca 1948 roku zadebiutował w Ekstraklasie w wygranym 3:1 meczu z Polonią Bytom. Ostatni mecz ligowy rozegrał 9 sierpnia 1953 roku w zremisowanym 1:1 wyjazdowym meczu z Lechem Poznań. Łącznie zaprezentował się w koszulce z Elką na piersi w 88 meczach i strzelił w nich 35 goli. W drużynie narodowej Górski zagrał tylko jeden mecz z reprezentacją Danii 26 czerwca 1948 roku w Kopenhadze.

Kazimierz Górski najwybitniejszy Polski trener – kariera trenerska

Pan Kazimierz kurs trenerski ukończył w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie w 1952 roku. Jeszcze będąc aktywnym zawodnikiem zajmował się trenerką, a konkretnie prowadził rezerwy Legii. W 1953 awansował na wyższe stanowisko, zostając asystentem pierwszego trenera warszawskiej drużyny, Wacława Kuchara. Rok później został już samodzielnym trenerem Marymontu Warszawa. W latach 1955–1959 objął reprezentacje Polski do lat 19. Następnie przez trzy lata do 1962 trenował zespół Legii, z którą m.in. wywalczył wicemistrzostwo Polski i zajął 3 miejsce w ekstraklasie. Prowadził także zespół wojskowych w latach 1981–1982. Łącznie przy Łazienkowskiej wygrał 60 meczów, 42 zremisował i 34 przegrał. Był on jeszcze szkoleniowcem takich klubów jak: KS Lubinianka, Gwardia Warszawa i ŁKS Łódź.

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener – trener tysiąclecia

Kazimierz Górski w roku 1966 wspólnie z Klemensem Nowakiem i Antonim Brzeżańczykiem został trenerem reprezentacji Polski. Poprowadzili ją w trzech meczach: z Luksemburgiem, NRD i Francją w eliminacjach mistrzostw Europy w 1968 roku. 2 lata później po zwolnieniu z funkcji pierwszego trenera Ryszarda Koncewicza Kazimierz Górski został samodzielnym szkoleniowcem najważniejszej drużyny w państwie. Jego debiut przypadł na towarzyski mecz w Lozannie ze Szwajcarią 5 maja 1971 roku. Na igrzyskach Olimpijskich w Monachum w 1972 reprezentacja pod jego wodzą wywalczyła złoty medal wygrywając w finale z Węgrami 2:1. Dwa lata później na mistrzostwach świata w Niemczech „Orły Górskiego” sięgnęły po brązowy medal, w decydującym meczu pokonując Brazylię 1:0. W 1976 roku Polacy zdobyli srebrny medal na Olimpiadzie w Montrealu, co w kraju uznano za rozczarowanie. Górski po turnieju podał się do dymisji. Niemniej Kazimierz Górski z racji swoich osiągnięć został uznany trenerem tysiąclecia. Łącznie w latach 1966–1976 mógł pochwalić się bilansem 41 zwycięstw, 14 remisów i 17 porażek.

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener – wystawa w centrum olimpijskim

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej w wieku 85 lat. Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 2 marca 2021 roku miała miejsce 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie postanowiło uczcić to wydarzenie organizując wystawę poświęconą panu Kazimierzowi. Można tam było zobaczyć m. in. medale piłkarzy zdobyte pod wodzą tego selekcjonera, a także koszulki, w których wtedy występowali. Na warszawskim Mokotowie, na ścianie bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51, gdzie przez 33 lata mieszkał pan Kazimierz można zobaczyć mural poświęcony „Trenerowi tysiąclecia”.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wygranej Igi Świątek w Ameryce.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia