Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener

0
65
Na zdjęciu Kazimierz Górski lata 70.
Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener urodził się 1921 roku we Lwowie. Jego ojciec, Maksymilian pracował w warsztatach kolejowych, a matka Zofia zajmowała się domem. Miał on sześcioro rodzeństwa, 2 braci, Jana i Bolesława, a także siostry, Jadwigę, Helenę, Annę i Łucję. Przed wojną ukończył technikum mechaniczne. Podczas okupacji niemieckiej podobnie jak jego ojciec, pracował na kolei. Po zajęciu przez Rosjan miasta wstąpił do Wojska Polskiego, zaś jego rodzina wyjechała do Szczecina. W 1944 roku służył w 8. Zapasowym Pułku Piechoty w Majdanku, a następnie w 1. Zapasowym Pułku Piechoty, z którym dotarł do Warszawy. Po wojnie w 1946 r. zakończył służbę wojskową i znalazł pracę w izbie skarbowej, lecz nie zagrzał tam dużo czasu, raptem kilka miesięcy. W styczniu 1948 wziął ślub cywilny z pochodzącą z Warszawy Marią Stefańczyk, a 14 lat później para wzięła ślub kościelny.

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener – kariera piłkarska

Kazimierz Górski karierę piłkarską rozpoczął w klubie RKS Lwów. Z tym klubem zadebiutował w 1937 roku w seniorskiej drużynie i występował tam do 1939 r. Następnie reprezentował barwy Spartaka i Dynama Lwów. Od 1945 roku grał w barwach Legii Warszawa. Rok później rywalizował z nią w eliminacjach rozgrywek międzyokręgowych i krajowych o wejście do I ligi. W drugiej fazie rozegrał 8 meczów i strzelił 9 goli. W 1946 roku w meczu z reprezentacją Milicji Obywatelskiej doznał ciężkiej kontuzji, po której długo dochodził do siebie. 14 marca 1948 roku zadebiutował w Ekstraklasie w wygranym 3:1 meczu z Polonią Bytom. Ostatni mecz ligowy rozegrał 9 sierpnia 1953 roku w zremisowanym 1:1 wyjazdowym meczu z Lechem Poznań. Łącznie zaprezentował się w koszulce z Elką na piersi w 88 meczach i strzelił w nich 35 goli. W drużynie narodowej Górski zagrał tylko jeden mecz z reprezentacją Danii 26 czerwca 1948 roku w Kopenhadze.

Kazimierz Górski najwybitniejszy Polski trener – kariera trenerska

Pan Kazimierz kurs trenerski ukończył w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie w 1952 roku. Jeszcze będąc aktywnym zawodnikiem zajmował się trenerką, a konkretnie prowadził rezerwy Legii. W 1953 awansował na wyższe stanowisko, zostając asystentem pierwszego trenera warszawskiej drużyny, Wacława Kuchara. Rok później został już samodzielnym trenerem Marymontu Warszawa. W latach 1955–1959 objął reprezentacje Polski do lat 19. Następnie przez trzy lata do 1962 trenował zespół Legii, z którą m.in. wywalczył wicemistrzostwo Polski i zajął 3 miejsce w ekstraklasie. Prowadził także zespół wojskowych w latach 1981–1982. Łącznie przy Łazienkowskiej wygrał 60 meczów, 42 zremisował i 34 przegrał. Był on jeszcze szkoleniowcem takich klubów jak: KS Lubinianka, Gwardia Warszawa i ŁKS Łódź.

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener – trener tysiąclecia

Kazimierz Górski w roku 1966 wspólnie z Klemensem Nowakiem i Antonim Brzeżańczykiem został trenerem reprezentacji Polski. Poprowadzili ją w trzech meczach: z Luksemburgiem, NRD i Francją w eliminacjach mistrzostw Europy w 1968 roku. 2 lata później po zwolnieniu z funkcji pierwszego trenera Ryszarda Koncewicza Kazimierz Górski został samodzielnym szkoleniowcem najważniejszej drużyny w państwie. Jego debiut przypadł na towarzyski mecz w Lozannie ze Szwajcarią 5 maja 1971 roku. Na igrzyskach Olimpijskich w Monachum w 1972 reprezentacja pod jego wodzą wywalczyła złoty medal wygrywając w finale z Węgrami 2:1. Dwa lata później na mistrzostwach świata w Niemczech „Orły Górskiego” sięgnęły po brązowy medal, w decydującym meczu pokonując Brazylię 1:0. W 1976 roku Polacy zdobyli srebrny medal na Olimpiadzie w Montrealu, co w kraju uznano za rozczarowanie. Górski po turnieju podał się do dymisji. Niemniej Kazimierz Górski z racji swoich osiągnięć został uznany trenerem tysiąclecia. Łącznie w latach 1966–1976 mógł pochwalić się bilansem 41 zwycięstw, 14 remisów i 17 porażek.

Kazimierz Górski najwybitniejszy polski trener – wystawa w centrum olimpijskim

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej w wieku 85 lat. Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 2 marca 2021 roku miała miejsce 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie postanowiło uczcić to wydarzenie organizując wystawę poświęconą panu Kazimierzowi. Można tam było zobaczyć m. in. medale piłkarzy zdobyte pod wodzą tego selekcjonera, a także koszulki, w których wtedy występowali. Na warszawskim Mokotowie, na ścianie bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51, gdzie przez 33 lata mieszkał pan Kazimierz można zobaczyć mural poświęcony “Trenerowi tysiąclecia”.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wygranej Igi Świątek w Ameryce.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż