W niedzielę, 3 kwietnia 2022 r., ulicami Warszawy przeszedł XV Katyński Marsz Cieni. To coroczny hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
Organizatorami XV Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.
– Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu musi być żywa. Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym 83 lat temu strzelano w tył głowy, nie mogą zostać zapomniani. Staramy się służyć tej ważnej dla naszej tożsamości sprawie nieprzerwanie od piętnastu lat. Idziemy razem z rekonstruktorami ulicami Warszawy jak cienie zamordowanych ponad 80 lat temu naszych braci – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator Katyńskiego Marszu Cieni.
Marsz poprzedziła Msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. O godzinie 15.00 spod Muzeum Wojska Polskiego wyruszyło 300 rekonstruktorów z różnych stron Polski w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. W milczeniu przeszli przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Przy kościele pw. Świętego Krzyża odczytano fragmenty korespondencji wysyłanej przez jeńców z obozów do rodzin i bliskich. Na placu Zamkowym wyczytywane były nazwiska z listy zabitych oficerów, a na pl. Krasińskich wspominano zamordowanych duchownych. Marsz zakończył się wspólną modlitwą przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej.
informacja ze strony IPN – XV Katyński Marsz Cieni – 3 kwietnia 2022
Katyński Marsz Cieni jest organizowany przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Marsz to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
Sowiecka agresja 17 września 1939
17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zaatakował Polskę. Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą. Dokonano zajęcia i podziału jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.
XV Katyński Marsz Cieni – sowieckie zbrodnie
Po różnego typu działaniach mających miejsce do marca 1940 roku. Przemieszczeniach, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy po indywidualnych szczegółowych przesłuchaniach. Większość oficerów Wojska Polskiego i policjantów więzionych w ZSRR – ok. 15 tys. skoncentrowano w trzech obozach specjalnych: obozie w Kozielsku, obozie w Starobielsku i obozie w Ostaszkowie. (gdzie przetrzymywani byli funkcjonariusze Policji, KOP, Straży Granicznej i Służby Więziennej).
2 marca 1940 roku Ławrientij Beria – Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR (szef NKWD) – skierował do Józefa Stalina tajną notatkę nr. 794/B (794/Б), w której po zdefiniowaniu, że polscy jeńcy wojenni (14 736 osób – w tym 97 proc. Polaków) oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy. (18 632 osoby, z tego 1207 oficerów i 5141 policjantów – ogółem 57 proc. Polaków) stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej. Stwierdził, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia, zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce NKWD w składzie: Wsiewołod Mierkułow, Bogdan Kobułow. (wpisany odręcznie zamiast skreślonego nazwiska najprawdopodobniej Berii otwierającego wykaz), Leonid Basztakow.
22 marca 1940 roku Beria wydał tajny rozkaz nr. 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR” – w tych więzieniach przetrzymywano głównie obywateli polskich. 3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia; wysyłkę skazanych prowadzono na podstawie list dyspozycyjnych przysyłanych z Moskwy.
Ujawnienie teczki specjalnej nr 1 w 1992 roku
14 października 1992 roku na polecenie prezydenta Borysa Jelcyna naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie uwierzytelnione kopie dokumentów z teczki specjalnej nr 1, w tym kopie uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku.
25 sierpnia 1993 roku w czasie wizyty w Polsce. Prezydent Rosji Borys Jelcyn złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i wypowiedział słowo: „Wybaczcie”
Z pewnością warto przekazać 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus
Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż
Żeby wiedzieć więcej czytaj Deportacja Polaków na Sybir
Relacja z uroczystości XV Katyński Marsz Cieni 3 kwietnia 2022