XV Katyński Marsz Cieni

458

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polscy Jeńcy prowadzeni przez sowieckich żołdaków
Polscy Jeńcy prowadzeni przez sowieckich żołdaków- XV Katyński Marsz Cieni

W niedzielę, 3 kwietnia 2022 r., ulicami Warszawy przeszedł XV Katyński Marsz Cieni. To coroczny hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Organizatorami XV Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

– Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu musi być żywa. Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym 83 lat temu strzelano w tył głowy, nie mogą zostać zapomniani. Staramy się służyć tej ważnej dla naszej tożsamości sprawie nieprzerwanie od piętnastu lat. Idziemy razem z rekonstruktorami ulicami Warszawy jak cienie zamordowanych ponad 80 lat temu naszych braci – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator Katyńskiego Marszu Cieni.

Marsz poprzedziła Msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. O godzinie 15.00 spod Muzeum Wojska Polskiego wyruszyło 300 rekonstruktorów z różnych stron Polski w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. W milczeniu przeszli przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Przy kościele pw. Świętego Krzyża odczytano fragmenty korespondencji wysyłanej przez jeńców z obozów do rodzin i bliskich. Na placu Zamkowym wyczytywane były nazwiska z listy zabitych oficerów, a na pl. Krasińskich wspominano zamordowanych duchownych. Marsz zakończył się wspólną modlitwą przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej.

informacja ze strony IPN – XV Katyński Marsz Cieni – 3 kwietnia 2022

Orzeł żołnierza Polskiego z  pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej
XV Katyński Marsz Cieni – pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej

Katyński Marsz Cieni jest organizowany przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Marsz to hołd dla blisko 22 tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Sowiecka agresja 17 września 1939

17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zaatakował Polskę. Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą. Dokonano zajęcia i podziału jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej. 

XV Katyński Marsz Cieni sowieckie zbrodnie

Po różnego typu działaniach mających miejsce do marca 1940 roku. Przemieszczeniach, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy po indywidualnych szczegółowych przesłuchaniach. Większość oficerów Wojska Polskiego i policjantów więzionych w ZSRR – ok. 15 tys. skoncentrowano w trzech obozach specjalnych: obozie w Kozielsku, obozie w Starobielsku i obozie w Ostaszkowie. (gdzie przetrzymywani byli funkcjonariusze Policji, KOP, Straży Granicznej i Służby Więziennej).

2 marca 1940 roku Ławrientij Beria – Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR (szef NKWD) – skierował do Józefa Stalina tajną notatkę nr. 794/B (794/Б), w której po zdefiniowaniu, że polscy jeńcy wojenni (14 736 osób – w tym 97 proc. Polaków) oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy. (18 632 osoby, z tego 1207 oficerów i 5141 policjantów – ogółem 57 proc. Polaków) stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej. Stwierdził, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia, zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce NKWD w składzie: Wsiewołod Mierkułow, Bogdan Kobułow. (wpisany odręcznie zamiast skreślonego nazwiska najprawdopodobniej Berii otwierającego wykaz), Leonid Basztakow.

22 marca 1940 roku Beria wydał tajny rozkaz nr. 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR” – w tych więzieniach przetrzymywano głównie obywateli polskich. 3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia; wysyłkę skazanych prowadzono na podstawie list dyspozycyjnych przysyłanych z Moskwy.

Ujawnienie teczki specjalnej nr 1 w 1992 roku

14 października 1992 roku na polecenie prezydenta Borysa Jelcyna naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie uwierzytelnione kopie dokumentów z teczki specjalnej nr 1, w tym kopie uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku.

25 sierpnia 1993 roku w czasie wizyty w Polsce. Prezydent Rosji Borys Jelcyn złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i wypowiedział słowo: „Wybaczcie”

 

Z pewnością warto przekazać 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Żeby wiedzieć więcej czytaj Deportacja Polaków na Sybir

Relacja z uroczystości XV Katyński Marsz Cieni 3 kwietnia 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułZakazana broń Rosjan
Następny artykułRozmowa ze Zbigniewem Drzewieckim
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia