Baranów dzieci uchodźców w szkołach

53
Baranów dzieci uchodźców w szkole
Baranów dzieci uchodźców w szkole

Jak Gmina Baranów radzi sobie z rozmieszczeniem dzieci uchodźców z Ukrainy w szkołach na swoim terenie, dowiadujemy się dzwoniąc do szkół.

A o tym i innych działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy na terenie Gminy Baranów usłyszysz w naszym nagraniu.

Baranów dzieci uchodźców w szkołach – dzwonimy do szkół

Baranów dzieci uchodźców w szkołach powinny poznać historię regionu

W 1670r. wieś należała do Wawrzyńca Żochowskiego i Jana Cybulskiego. Do parafii wówczas przybył z wizytą ks. Święcicki. Z akt wizyty dowiadujemy się, że przed 1670r. powstała wieś „Baranowo z Olędrami”. Ks. Święcicki wspomina ponadto, że „nie wiadomo, do której parafii Baranowo z polami na Olędrach wchodzi, ale dziesięcina do Kask należy”

12 X 1912r. utworzono parafię św. Józefa w Baranowie. Kościół wybudowano wg projektu St. Grochowicza i Bronisława Czosnowskiego. Świątynia została poświęcono przez kardynała Kakowskiego 8 XII 1920r.

W czasie wojny światowej tereny gminy były miejscem działań żołnierzy AK grupy „KAMPINOS”. 29 września 1944r. pomiędzy miejscowością Budy Zosine i Jaktorowem zostało otoczone zgrupowanie partyzanckie AK przez siły niemieckie, pociąg pancerny, czołgi i piechotę. W walkach poległo 132 partyzantów, a 150 dostało się do niewoli.

Kolejne odcinki audycji “Lokalne społeczności mają głos” usłyszycie na antenie Radia Bezpieczna Podróż. Codziennie od poniedziałku do piątku, po godzinie 13:00. Zapraszamy do słuchania.

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Zainteresował cię temat wsparcia osób niepełnosprawnych przez samorządy? słuchaj także Jakubów pomaga uchodźcom – PESEL

Z pewnością warto przekazać 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus