Historia butów piłkarskich

156
Na zdjęciu korki piłkarskie marki Nike.Historia butów piłkarskich
Współczesne buty piłkarskie marki Nike.

Historia butów piłkarskich sięga aż XVI wieku, gdy w 1525 roku Comelius Johnson wynalazł dla króla Henryka VIII takie właśnie buty. W XIX w. obuwie piłkarskie ważyło około pół kilograma, ale podczas deszczu robiło się jeszcze cięższe, ponieważ wytwarzano je z twardej skóry. Wyglądem przypominały nieco łyżwy. W celu ochrony palców montowano metalowe kliny w postaci pinezek. Przełom nastąpił po dotarciu piłki nożnej do Ameryki Południowej, na początku XX w. a dokładnie w Brazylii. Korki powstawały tam zwrotne, lekkie i przyjemne, ze skóry cielęcej. Po II wojnie światowej buty te dotarły do Europy. Po mistrzostwach świata w 1954 roku, gdzie reprezentacja Niemiec zdobyła Puchar Świata, zaczęto robić podobny typ butów piłkarskich. Dopiero w 1966 roku naturalną skórę zastąpiono materiałami syntetycznymi. Jedne z ostatnich butów z twardej skóry wyprodukowano w 1979 roku. Były one z kangurzej skóry, z dobudowaną ochroną pięty i dodatkowymi ćwiekami.

Historia butów piłkarskich – Adidas Predator

Dopiero w 1994 roku buty piłkarskie zaprojektował Craig Johnston z Liverpoolu. Nazywały się one Adidas Predator. Były z gumowego tworzywa, którym zastąpiono skórę oraz dodano do nich stożkowe i ostre kolce, które zwiększały przyczepność. Dzięki nim mieliśmy lepszą kontrolę nad piłką nawet w bardzo trudnych warunkach. Grali w nich m.in. Zidane, Beckham czy Xavi. Przez wiele lat jedynym kolorem korków był czarny. Jeszcze w latach 90 XX w. dominował ten kolor. Wszystko zaczęło się zmieniać na początku XXI wieku. Zaczęło pojawiać się obuwie piłkarskie w przeróżnych kolorach. Obecnie najwybitniejszymi i najbardziej rozpoznawalnymi piłkarzami na świecie są Cristiano Ronaldo i Messi. Ten pierwszy od lat gra w obuwiu marki Nike, a dokładniej kolekcji Mercurial. Modę na ten typ butów zapoczątkował inny Ronaldo, ten z Brazylii, mistrz świata z 2002 roku. Z kolei argentyński piłkarz od lat ufa niemieckiej marce Adidas. Na sztucznych nawierzchniach największym powodzeniem cieszą się buty Adidas Mundial Team.

Historia butów piłkarskich – Adidas Predator Mutator

Jak sama nazwa wskazuje, są to buty marki Adidas. Na zewnątrz jak i wewnątrz składają się z materiału syntetycznego i tekstylnego. Podeszwa jest syntetyczna, a całe buty sznurowane. Logo marki znajdziemy po zewnętrznej stronie i na podeszwie. W modelu Predator – strategicznie rozmieszczone, gumowe elementy dają jeszcze większej kontrolę i precyzję. Natomiast w modelu Demonskin dzięki gumowym kolcom na wierzchu materiału mamy lepszą kontrolę nad piłką w każdych warunkach pogodowych. Posiadają one także dzianinową wkładkę przypominającą skarpetę, ochraniając kostkę i wydłużony oraz wzmocniony obszar pięty, a płaska i zwinna podeszwa zapewnia amortyzację na twardym podłożu. Możemy grać nimi na twardej, naturalnej trawie. Są po prostu wygodne.

Historia butów piłkarskich – Nike Phantom GT2 Elite DF SW FG

Są to buty marki Nike. Wyróżniają się nowoczesnym, zielonym kolorem i dopasowanym fasonem, aby jeszcze lepiej kontrolować piłkę. Model ten jest przeznaczony do grania na naturalnej trawie. Buty są wyposażone w materiał syntetyczny i tkaninę na cholewce. Wypukłe elementy pozwalają lepiej czuć piłkę. Wkładka posiada amortyzację. Konstrukcja Flyknit opina stopę zapewniając lekkość i prawidłowe dopasowanie. Kołnierz Dynamic Fit zwiększa bezpieczeństwo podczas starć na boisku oraz boczne wiązanie przekłada się na lepszą grę. Grał w nich m. in. Robert Lewandowski.

Na zdjęciu współczesne buty piłkarskie marki Nike. Historia butów piłkarskich.
Na zdjęciu współczesne buty piłkarskie marki Nike.

Historia butów piłkarskich – Predator Edge Geometric+ FG

Swoimi kolorowymi wzorami przyciągają one wzrok. Prążkowane elementy ułatwiają kontakt z piłką. Dzielona podeszwa przenosi ciężar na zewnętrzną część stopy zwiększając siłę uderzenia. Kołnierz Adidas Primeknit blokuje stopę w momencie dominacji na boisku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o losowaniu grup mistrzostw świata w Katarze.

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.