Historia butów piłkarskich

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu korki piłkarskie marki Nike.Historia butów piłkarskich
Współczesne buty piłkarskie marki Nike.

Historia butów piłkarskich sięga aż XVI wieku, gdy w 1525 roku Comelius Johnson wynalazł dla króla Henryka VIII takie właśnie buty. W XIX w. obuwie piłkarskie ważyło około pół kilograma, ale podczas deszczu robiło się jeszcze cięższe, ponieważ wytwarzano je z twardej skóry. Wyglądem przypominały nieco łyżwy. W celu ochrony palców montowano metalowe kliny w postaci pinezek. Przełom nastąpił po dotarciu piłki nożnej do Ameryki Południowej, na początku XX w. a dokładnie w Brazylii. Korki powstawały tam zwrotne, lekkie i przyjemne, ze skóry cielęcej. Po II wojnie światowej buty te dotarły do Europy. Po mistrzostwach świata w 1954 roku, gdzie reprezentacja Niemiec zdobyła Puchar Świata, zaczęto robić podobny typ butów piłkarskich. Dopiero w 1966 roku naturalną skórę zastąpiono materiałami syntetycznymi. Jedne z ostatnich butów z twardej skóry wyprodukowano w 1979 roku. Były one z kangurzej skóry, z dobudowaną ochroną pięty i dodatkowymi ćwiekami.

Historia butów piłkarskich – Adidas Predator

Dopiero w 1994 roku buty piłkarskie zaprojektował Craig Johnston z Liverpoolu. Nazywały się one Adidas Predator. Były z gumowego tworzywa, którym zastąpiono skórę oraz dodano do nich stożkowe i ostre kolce, które zwiększały przyczepność. Dzięki nim mieliśmy lepszą kontrolę nad piłką nawet w bardzo trudnych warunkach. Grali w nich m.in. Zidane, Beckham czy Xavi. Przez wiele lat jedynym kolorem korków był czarny. Jeszcze w latach 90 XX w. dominował ten kolor. Wszystko zaczęło się zmieniać na początku XXI wieku. Zaczęło pojawiać się obuwie piłkarskie w przeróżnych kolorach. Obecnie najwybitniejszymi i najbardziej rozpoznawalnymi piłkarzami na świecie są Cristiano Ronaldo i Messi. Ten pierwszy od lat gra w obuwiu marki Nike, a dokładniej kolekcji Mercurial. Modę na ten typ butów zapoczątkował inny Ronaldo, ten z Brazylii, mistrz świata z 2002 roku. Z kolei argentyński piłkarz od lat ufa niemieckiej marce Adidas. Na sztucznych nawierzchniach największym powodzeniem cieszą się buty Adidas Mundial Team.

Historia butów piłkarskich – Adidas Predator Mutator

Jak sama nazwa wskazuje, są to buty marki Adidas. Na zewnątrz jak i wewnątrz składają się z materiału syntetycznego i tekstylnego. Podeszwa jest syntetyczna, a całe buty sznurowane. Logo marki znajdziemy po zewnętrznej stronie i na podeszwie. W modelu Predator – strategicznie rozmieszczone, gumowe elementy dają jeszcze większej kontrolę i precyzję. Natomiast w modelu Demonskin dzięki gumowym kolcom na wierzchu materiału mamy lepszą kontrolę nad piłką w każdych warunkach pogodowych. Posiadają one także dzianinową wkładkę przypominającą skarpetę, ochraniając kostkę i wydłużony oraz wzmocniony obszar pięty, a płaska i zwinna podeszwa zapewnia amortyzację na twardym podłożu. Możemy grać nimi na twardej, naturalnej trawie. Są po prostu wygodne.

Historia butów piłkarskich – Nike Phantom GT2 Elite DF SW FG

Są to buty marki Nike. Wyróżniają się nowoczesnym, zielonym kolorem i dopasowanym fasonem, aby jeszcze lepiej kontrolować piłkę. Model ten jest przeznaczony do grania na naturalnej trawie. Buty są wyposażone w materiał syntetyczny i tkaninę na cholewce. Wypukłe elementy pozwalają lepiej czuć piłkę. Wkładka posiada amortyzację. Konstrukcja Flyknit opina stopę zapewniając lekkość i prawidłowe dopasowanie. Kołnierz Dynamic Fit zwiększa bezpieczeństwo podczas starć na boisku oraz boczne wiązanie przekłada się na lepszą grę. Grał w nich m. in. Robert Lewandowski.

Na zdjęciu współczesne buty piłkarskie marki Nike. Historia butów piłkarskich.
Na zdjęciu współczesne buty piłkarskie marki Nike.

Historia butów piłkarskich – Predator Edge Geometric+ FG

Swoimi kolorowymi wzorami przyciągają one wzrok. Prążkowane elementy ułatwiają kontakt z piłką. Dzielona podeszwa przenosi ciężar na zewnętrzną część stopy zwiększając siłę uderzenia. Kołnierz Adidas Primeknit blokuje stopę w momencie dominacji na boisku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o losowaniu grup mistrzostw świata w Katarze.

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia