Osoby niepełnosprawne w podróży promem

640

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu port i prom do artykułu o Osoby niepełnosprawne w podróży promem
Osoby niepełnosprawne w podróży promem - port i prom.

Osoby niepełnosprawne w podróży promem – prom Stena Line. Tym razem zainteresuję się promami i postaram się opisać jak to wygląda. Z dostępnością dla osób z niepełnosprawnością w promach. Napisałem do operatorów promowych e-maila z pytaniami jak to wygląda z ich perspektywy. I oczywiście zamieszczę tę odpowiedź z pytaniami w tym artykule.

Udało mi się uzyskać odpowiedzi od Pani Agnieszki Zembrzycka rzecznik prasowy Stena Line Polska.

Na zdjęciu jest logo Stena Line do artykułu Osoby niepełnosprawne w podróży promem
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – logo Stena Line.

Osoby niepełnosprawne w podróży promem – rozmowa z Panią Agnieszką

Zacznę na wstępie od tego, że podróże osób o ograniczonej mobilności statkami (nie tylko naszymi, tak w ogóle). To nie taki prosty temat ze względu na przepisy morskie dotyczące konstrukcji statków, środków zabezpieczających. Które czasem wykluczają się z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Również ze względu na przepisy morskie,  regulacje SOLAS (konwencja o bezpieczeństwie na morzu), niepełnosprawność pasażera powinna być zgłoszona. To umożliwia zaplanowanie dodatkowej załogi do pomocy w wypadku ewakuacji. W takim, bardzo mało prawdopodobnym, przypadku osoby z niepełnosprawnością mają pierwszeństwo.

Specyficzne warunki podróży morskiej wymagają rozwiązań technicznych, które nie do końca zgadzają się z ułatwieniami. Dla osób niepełnosprawnych, np. progi, grodzie, łączniki. Istnieje konieczność informowania o rodzaju niepełnosprawności podczas dokonywania rezerwacji. Poszczególne rodzaje niepełnosprawności są zaznaczone w systemie rezerwacyjnym oraz przekazywane na statek. Niewidomi, na wózku, balkonik, niesłyszący, chory obłożnie, potrzebna pomoc. A także liczba miejsc dla osób z niepełnosprawnościami jest znacznie ograniczona ze względu na przepisy.

Na zdjęciu prom z linii Stena Line do artykułu Osoby niepełnosprawne w podróży promem
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – prom Stena Spirit.

Z drugiej strony robimy co możemy, aby większość statków Stena Line. Była w najlepszy możliwy sposób dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Czasem wymaga to wykorzystania sprytnych pomysłów, jak na przykład przejazdy przez progi sztormowe na pokład zewnętrzny. Proszę więc o uwzględnienie, że niektóre utrudnienia wymagają z przepisów, nie ze złej woli – powiedziała Pani Agnieszka.

Osoby niepełnosprawne w podróży promem – pytania i odpowiedź

Czy Państwo oferujecie wyjazdy, z których mogłaby skorzystać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Np. poruszająca się na wózku inwalidzkim, głucha, niewidoma, poruszających się o kulach, a nawet osoby starsze?

Proszę zauważyć, że Stena Line jest przewoźnikiem promowym, czyli oferuje przejazd promem z portu do portu. A nie wycieczki indywidualne, jak na przykład biuro podróży. Jednak mamy oferty specjalne, które w taki sposób łączą dwa rejsy, aby można je było z powodzeniem wykorzystać. W celu turystycznym, a także organizujemy wyjazdy grupowe.

Na linii Gdynia-Karlskrona (Polska-Szwecja) na dwóch statkach pasażerskich oferujemy miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Trzeci statek na linii jest przeznaczony głównie do przewozu ładunków. Pływają z nami osoby na wózkach, niewidome, niesłyszące, indywidualnie i w grupach.

Na zdjęciu prom linii Stena Line. Osoby niepełnosprawne w podróży promem.
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – Stena Line prom STENA SPIRIT.

Osób starszych wyjeżdża z nami naprawdę bardzo dużo. Ze strony Polski są to grupy podróżujących seniorów, chcących poznać Skandynawię. Z kolei szwedzcy seniorzy bardzo lubią wyjeżdżać na krótkie, 24h rejsy. Bez wysiadania z promu, podczas których relaksują się na pokładzie, korzystają z rozrywki, restauracji czy zakupów.

Osoby niepełnosprawne w podróży promem – wózek inwalidzki

Jak to wygląda w porcie z wejściem na prom przez taką osobę np. na wózku inwalidzkim?

Jeżeli mówimy o osobie z ograniczoną mobilnością, procedura jest nieco inna w zależności od tego. Czy wchodzi ona na prom pieszo (pasażer pieszy) czy wjeżdża samochodem. Oczywiście, tak jak zaznaczyłam wyżej, w momencie rezerwacji należy powiadomić nas o niepełnosprawności i jej rodzaju. Dlatego przed przyjazdem jesteśmy przygotowani na podróż takiej osoby.

Osoba zmotoryzowana wjeżdża na statek w takiej kolejności, abyśmy mogli postawić jej samochód na pokładzie. W bezpośredniej bliskości wejścia do windy. Pasażer pieszy dostaje się na statek poprzez windę i rękaw pasażerski. A kabiny umiejscowione są na tym samym pokładzie, na który się wchodzi/wjeżdża wózkiem. Pasażerowie z niepełnosprawnościami często podróżują z osobą towarzyszącą, ale jeżeli potrzebna jest pomoc. Mamy bezpłatną opcję asysty w dostaniu się na pokład i do kabiny.

Na zdjęciu środek pokładu promu Stena Line. Osoby niepełnosprawne w podróży promem.
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – restauracje na pokładzie promu Stena Line.

W podróż można zabrać też psa asystującego. Mogą one przebywać we w zasadzie wszystkich miejscach na statku, ze swoim właścicielem, np. w restauracji. Dotyczy to psów-przewodników jak tez psów asystujących osobom min. z autyzmem.

Czy u Państwa w promach są windy do przemieszczania się pomiędzy piętrami?

Tak, na naszych statkach i terminalach są windy, które można wykorzystać również dla wózków. Windą można się dostać również na piętro, z którego można wyjść na zewnętrzne pokłady słoneczne. Przy otwarciu drzwi zewnętrznych (sztormowych) będzie potrzebna asysta, ponieważ drzwi są dość ciężkie (z powodu przepisów morskich). Ale na tarasach zewnętrznych jest wystarczająco dużo miejsca do przemieszczania się z wózkiem. Co daje możliwość korzystać ze słońca i morskiego powietrza.

Osoby niepełnosprawne w podróży promem – kabiny i łazienki

Czy jest taka możliwość rezerwacji kabiny dla osób niepełnosprawnych?

Dysponujemy kabinami dla osób niepełnosprawnych na statkach w pełni przystosowane dla osób poruszających się na wózkach, większe od standardowych.

Na zdjęciu kabina przystosowana dla osób na wózkach inwalidzkich. Osoby niepełnosprawne w podróży promem.
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – kajuta dla osób niepełnosprawnych.

Czy ewentualnie jak jest dostępność takiej kabiny jak wyglądają łazienki, czy są dostosowane?

Kabiny i łazienki dla osób poruszających się na wózkach oczywiście, że są dostosowane do ich potrzeb. Są większe niż standardowe i mają odpowiednie wyposażenie, w tym stołek prysznicowy czy relingi przy toalecie. A także, są zaprojektowane, tak aby osoba z ograniczoną mobilnością mogła z nich korzystać samodzielnie.

Na zdjęciu łazienka na promie dla osób niepełnosprawny. Osoby niepełnosprawne w podróży promem.
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – łazienka dla osób niepełnosprawnych.

Chciałabym dodać, że również naszą stronę przygotowujemy pod potrzeby osób niewidzących i słabowidzących. Uzupełniając stronę o opis (audiodeskrypcję – gdy używa się narzędzia czytającego) zdjęć.

Osoby niepełnosprawne w podróży promem – pierwsza moja podróż


Prawie 3 lata temu miałem okazje płynąć promem od Stena Line do Karlskrony z Gdyni. I jak to widziałem ze swojej perspektywy.

Na zdjęciu autor artykułu na promie Stena Spirit w czasie podróży do Karlskrony. Osoby niepełnosprawne w podróży promem.
Osoby niepełnosprawne w podróży promem – na promie Stena Spirit w czasie podróży do Karlskrony.

Faktycznie cała droga na pokład była tak na 100% dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Była winda, a sam rękaw był płaski i niezbyt stromy.  Wszędzie było płasko, żadnych progów, zbędnych schodów i kilka wind ułatwiających zmiany poziomów.

Kabina była na tyle obszerna, że swobodnie mogłem się w niej okręcić. A wszystkie włączniki znajdowały się na odpowiednim dla osoby niepełnosprawnej poziomie. Kabinę wyposażono ją również w telewizor, radio i dwa dodatkowe łóżka „na piętrze”.  Nadszedł czas na łazienkę i tutaj nie było inaczej. Wszystko dostosowane, na odpowiednim poziomie i bez zbędnych szafeczek pod umywalką

Podsumowując komfort kabiny dla osób niepełnosprawnych na promie Stena Spirit linii Stena Line. Mogę powiedzieć tylko tyle, że poziom dostosowania ponad 100% normy.

Było to dla mnie ogromne ekscytujące przeżycie, które bardzo mile wspominam. I oczywiście z pewnością kiedyś wybiorę się kolejny raz w taką podróż. I podziwiać zachód i wschód słońca na pełnym morzu pamiętam z tamtej wyprawy, że to było niesamowite.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Zabytki muzea dla niepełnosprawnych

Sprawdź też, jakie mogą być inne pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej.

Więcej informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz, na antenie: Radia Bezpieczna Podróż

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia