Zabytki muzea dla niepełnosprawnych

519

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu napis z informacją o noc muzeów. Zabytki muzea dla niepełnosprawnych.
Zabytki muzea dla niepełnosprawnych - noc muzeów.

Zabytki, muzea dla osób niepełnosprawnych – muzea bez barier? Już niedługo Noc Muzeów odbędzie się w Polsce w dniu 14 maja 2022. W ramach imprezy w całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów. Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki. Które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku.

Zabytki, muzea dla niepełnosprawnych – jak to wygląda w przypadku z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami

Osoby starsze i niepełnosprawne wciąż mają kłopot z brakiem dostępności przestrzeni publicznej. Nie mogą swobodnie korzystać z muzeów, bibliotek, czy ośrodków kultury i różnych obiektów publicznych. Osoby z niepełnosprawnością mogą się charakteryzować różnorodnymi rodzajami niepełnosprawności. Która może występować w różnym stopniu, a co istotne, może być także zróżnicowana zdolność jej przezwyciężania przez poszczególne osoby.

Ważne jest, aby dostrzec i zrozumieć bariery jakie muszą pokonywać osoby ze specjalnymi potrzebami. A tych jest wokół nas coraz więcej. Problem dostępności budynków, obiektów i przestrzeni historycznych zawsze stanowił dylemat ingerencji w strukturę zabytkową. Dla jednych obiektów będą to: architektura, wyposażenie wnętrz i ekspozycje. Dla innych: skala obiektu i detale zewnętrzne, dla jeszcze innych: lokalizacja czy organizacja przestrzenna.

Na zdjęciu kolejka do muzeum w noc muzeum. Zabytki muzea dla niepełnosprawnych.
Zabytki muzea dla niepełnosprawnych – kolejka przed muzeum w noc muzeum.

Zabytki, muzea dla niepełnosprawnych – współpraca specjalistów, konserwator zabytków

W procesie przystosowawczym budynku historycznego niezbędna jest współpraca specjalistów wielu dziedzin. Osób odpowiedzialnych za zarządzanie obiektem, historyków sztuki, architektów, konserwatorów zabytków i innych. Swój udział w słabej dostępności obiektów publicznych dla osób z niepełnosprawnością mają konserwatorzy zabytków. Ponieważ, zarządcy i właściciele tłumaczą, że chcieli je dostosować, lecz konserwator nie wyraził zgody.

Najważniejsze, aby zwiększała się lista dostępnych zabytków, muzeów, bibliotek itd. dla osób z różną niepełnosprawnością. Jak ważna jest dostępna, przyjazna architektura dla osoby niepełnosprawnej wiedzą wszyscy.

Zabytki, muzea dla niepełnosprawnych – Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Chciałbym dodać tak od siebie i opisać Europejskie Centrum Solidarności w Gdański, w którym byłem w sierpniu ubiegłego roku i zwiedzałem wraz ze znajomymi. I muszę powiedzieć, że ECS jest w pełni dostępną dla wszystkich, również dla osób z niepełnosprawnościami. Poniżej znajduje się galeria zdjęć z tej wyprawy.

Wejście, drzwi i przejścia bez progów, piętra łączą schody i windy. W budynku dostępne są trzy windy panoramiczne. Winda dojeżdża na każde piętro budynku. Przyciski w windzie są wypukłe i mają oznaczenia w alfabecie Braille’a. Na terenie budynku znajdują się oznakowane, bezpłatne toalety oraz toalety dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W dodatku toalety są bardzo duże i przestronne. W zasadzie nie mam, do czego się przyczepić, ponieważ jest wszystko na wysokim poziomie dostępne dla ON.

Dlatego postanowiłem sam wybrać się w tę noc 14 maja do muzeów na terenie Warszawy. I sprawdzić jak to wygląda pod kątem mojej niepełnosprawności. Czy stanę przed barierą nie do pokonania. Czy uda mi się zwiedzić wszystko bez żadnych problemów. Jak to będzie dalsze relacje w kolejnym artykule.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Nowy trener polskich skoczków narciarskich

Informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz, na antenie: Radia Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% podatku na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia