Pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej

442

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej. Na francuskiej plaży pan pomaga kobiecie niepełnosprawnej wejść do wody.
pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej. We Francji osoby niepełnosprawne mogą korzystać z 75 plaż dostosowanych do ich potrzeb.

 Pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej mogą być różne. Wszystko zależy od jej upodobań, ograniczeń i możliwości finansowych.

Osoby niepełnosprawne chętnie korzystają z różnych form wypoczynku. Wybierają się na wakacje, ferie zimowe, turnusy i wolne weekendy. Obecnie dzięki wielu udogodnieniom podróżowanie po Polsce i za granicą jest dla nich coraz łatwiejsze. Część decyduje się na wycieczki zorganizowane i turnusy grupowe. Inni wolą zaplanować i zorganizować swój wolny czas samodzielnie. Pomysłów na ciekawe i komfortowe spędzenie urlopu jest sporo. Można skorzystać z pomocy biura podróży, instytucji wspierającej osoby niepełnosprawne czy uzdrowiska. Trzeba także zaplanować, czy ma być to wyjazd nad morze, jezioro czy w góry. Niektórzy niepełnosprawni wymagają udogodnień zapewniających im bezpieczną podróż pociągiem, samolotem czy autobusem. W tej sytuacji muszą oni zgłosić taki zamiar organizatorom lub przewoźnikom. Dodatkowo warto sprawdzić w Internecie, czy wybrany hotel lub ośrodek przystosowano do konkretnych potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej – wycieczki

Coraz więcej biur podróży proponuje osobom niepełnosprawnym wyjazdy i wycieczki dostosowane do ich potrzeb. Zapewniona zostaje odpowiednia opieka, dostosowany transport oraz przyjazne obiekty noclegowe. Na takich wyjazdach niepełnosprawni zwykle wypoczywają w znanych kurortach i zwiedzają popularne atrakcje. Biura podróży oferujące wycieczki dla niepełnosprawnych dbają o ich każdy aspekt. Zapewniają transport osób na wózkach oraz mających problemy z poruszaniem się. Sprawdzają również hotele i ośrodki wypoczynkowe pod kątem dostępności dla niepełnosprawnych turystów. Dbają także o to, by oferowane atrakcje odpowiadały ograniczeniom niewidomych, głuchych oraz mających inne potrzeby. Szczególnie dotyczy to muzeów, wystaw, teatrów, kin czy szlaków turystycznych. Wyjazdy dla niepełnosprawnych często wybierane są przez seniorów, którzy ze względu na swój wiek mają problemy z mobilnością. Dla nich równie istotne są dostosowane łazienki w hotelach czy autokary podjeżdżające pod miejsce atrakcji.

Turnusy dla niepełnosprawnych – Pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej

Dla wielu osób niepełnosprawnych wyjazd na turnus może być dobrym pomysłem na wakacje. Sanatoria i uzdrowiska zwykle są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i niewidomych. Można tam liczyć na różnorodne zabiegi rehabilitacyjne i atrakcje turystyczne. Uzdrowiska często znajdują się w górach, nad morzem lub jeziorem. Sprawia to, że niepełnosprawni turyści mogą korzystać z pobytu na plaży, kąpieli w morzu czy jeziorze oraz wspinaczek górskich. Te ostatnie wymagają dostosowanych szlaków oraz pomocy przewodnika lub opiekuna. Pobyt w miejscowościach uzdrowiskowych oznacza również możliwość picia regionalnych wód leczniczych i korzystania ze zdrowego powietrza. Na turnusy rehabilitacyjne mogą sobie pozwolić osoby, których zwykle nie stać na pełnopłatny wypoczynek. Dla nich pomocna okazuje się możliwość skorzystania z dofinansowania ze środków PCPR lub MOPS. Kluczowym kryterium jest posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności i spełnianie określonych warunków dochodowych.

Pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej – pomoc fundacji

Organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych często oferują im różnorodne formy wypoczynku. Zwykle mają one postać obozów sportowych lub zorganizowanych wycieczek w określone miejsca. Mogą także zapewniać rejsy na jachtach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, rajdy na tandemach oraz wycieczki górskie z opiekunami. Jedną ze znanych organizacji jest stowarzyszenie CROSS, które oferuje różnego typu aktywności dla niewidomych w każdym wieku. Na wyjazdach organizowane są zajęcia obejmujące: pływanie, żeglarstwo, naukę tańca, nordic walking, bieganie czy narciarstwo. Aktywności te osoby niewidome wykonują pod okiem przewodników i instruktorów. Mogą także grać w szachy, warcaby, tenisa i kręgle.

Inną formę wypoczynku dla niewidomych oferuje Fundacja im. Tomka Opoki, która prowadzi projekt „Zobaczyć Morze”. Jego uczestnicy to osoby nie tylko niewidome, ale również widzące. Ich zadaniem jest pełnoprawny udział w rejsach pełnomorskich. Polega on na takim podziale prac na jachcie, aby żadna ze stron nie czuła się zbyt obciążona obowiązkami.

Pomysł na wypoczynek osoby niepełnosprawnej – Jak wybrać nocleg?

Z różnych powodów wielu niepełnosprawnych rezygnuje ze zorganizowanego wypoczynku. Wolą sami mieć wpływ na każdy aspekt swojego urlopu czy weekendu spędzonego poza domem. Jedną z podstawowych spraw jest zorganizowanie noclegu odpowiadającego nie tylko ich preferencjom i możliwościom finansowym. Muszą także często brać pod uwagę swoje ograniczenia. Powoduje to, że do wyboru mają obiekty noclegowe dostosowane do ich potrzeb. Zwykle w grę wchodzą ośrodki dedykowane niepełnosprawnym oraz hotele. Gorzej sytuacja wygląda w hostelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Na szczęście często obiekty noclegowe same chwalą się dostępnością dla niepełnosprawnych na stronach internetowych i portalach turystycznych. W takich miejscach pokoje i łazienki przystosowano do jeżdżących na wózkach. Mogą oni także korzystać z wind, podjazdów oraz wejść bezstopniowych. Obiekty noclegowe przyjazne niewidomym zapewniają z kolei windy z sygnalizacją dźwiękową i ścieżki wiodące do najważniejszych miejsc – restauracji, sali konferencyjnej czy wyjścia. Przed wybraniem się do hotelu warto sprawdzić takie udogodnienia.

Pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej – podsumowanie

W przypadku korzystania z pomocy biura podróży lub fundacji organizacja wypoczynku nie wymaga większego zachodu. Jeśli jednak niepełnosprawny decyduje się na samodzielny wyjazd, musi sprawdzić i załatwić wiele spraw. Powinien zaplanować, gdzie się uda, jakim środkiem transportu będzie się poruszał i w którym obiekcie wybierze nocleg. Dobrym pomysłem jest też wybranie zabytków, miejsc rozrywki czy szlaków turystycznych dostosowanych do jego zainteresowań i możliwości finansowych. Muszą one być także dostępne – dostosowane do ograniczeń osób z konkretnymi niepełnosprawnościami. Na szczęście wiele muzeów, teatrów, kin i innych miejsc dostrzega potrzeby swoich niepełnosprawnych gości. Powstają udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach, niewidomych i słabowidzących, głuchych oraz mających inne utrudnienia. Dobre zaplanowanie i przygotowanie się do wyprawy może okazać się kluczem do sukcesu, jakim jest udany wypoczynek w dowolnym miejscu w Polsce lub na świecie.

Jeśli jesteś niepełnosprawny i planujesz podróż samolotem, może Cię zainteresować ten film.

Możesz także przeczytać artykuł omawiający uprawnienia niepełnosprawnych wyborców.

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia