Alergie – na co jesteśmy uczuleni?

370

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alergię – na co jesteśmy uczuleni
Nieleczona alergia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Za oknem wiosna w pełni. Dla osób cierpiących na alergie jest to trudny czas. Wszechobecna chemia również nie ułatwia alergikom codziennego życia. Pytanie – na co jesteśmy najbardziej uczuleni? Przed Wami spis największych alergenów. 

Alergie – na co jesteśmy uczuleni – objawy 

Alergię inaczej możemy określić jako reakcje naszego układu immunologicznego na czynniki uczulające. Objawów alergii może być wiele, a uzależnione one są od typu uczulenia. I tak jeśli mamy do czynienia z alergią pokarmową, to do charakterystycznych objawów zalicza się m.in. nudności, wymioty czy biegunkę. Kolejne typy alergii, choć mają różne przyczyny, to ich objawy mają bardzo podobny przebieg. W tym wypadku chodzi np. o alergię na sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pyłki kwiatów czy na zarodniki grzybów pleśniowych. Wtedy to chorzy najczęściej mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych. Objawom przypominającym katar nierzadko towarzyszy krwawienie z nosa. Ponadto często pojawiają się duszności i suchy kaszel. Klasycznym objawem alergii jest także świąd, wysypka i zaczerwienienie skóry tuż po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Więcej o różnego typu alergiach możesz przeczytać tutaj.

Alergie – na co jesteśmy uczuleni?

Alergie – na co jesteśmy uczuleni – najczęstsze alergeny 

Podobnie jak objawy, tak i same alergeny różnią się w zależności od typu alergii. Samo pojęcie najczęściej kojarzy nam się z pyłkami kwiatów. Niestety niebezpieczeństwa czyhają na nas nie tylko na zewnątrz, ale i w domu. Alergia kontaktowa to bowiem nic innego, jak uczulenie na kosmetyki i detergenty, które zamiast pomagać – szkodzą. Podobne problemy mogą spowodować także kosmetyki do pielęgnacji ciała. Planując natomiast remont w pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na rodzaje farb do naszego pokoju. Trudno uwierzyć, że powodem alergii może być także biżuteria. W tym wypadku chodzi o kolczyki, bądź pierścionki z dodatkiem niklu, który u alergików wywołuje świąd i pokrzywkę. Aktualnie staramy się coraz bardziej świadomie odżywiać. Po latach wielu z nas odkrywa w swoim organizmie nietolerancje m.in. na białko krowie, cytrusy, różnego typu orzechy, czy produkty z zawartością glutenu. Częstym alergenem są też owoce morza.

 Alergie – na co jesteśmy uczuleni

Alergie – na co jesteśmy uczuleni – leczenie alergii 

Dziś powinniśmy przede wszystkim kupować świadomie. Sprawdzajmy zatem, czy nasze produkty nie zawierają dodatkowych barwników i konserwantów. Pamiętajmy, że nieleczona alergia może prowadzić m.in. do astmy czy nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Najgroźniejszym objawem jest oczywiście reakcja anafilaktyczna. Niektórzy alergicy z problemem muszą mierzyć się przez cały rok. Tym bardziej istotne jest jej prawidłowe leczenie. W tym celu po pierwsze należy wystrzegać się kontaktu z alergenem. Niekiedy niezbędne okazują się leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Przy alergii jest bardzo ważne, by dbać o higienę w domowym otoczeniu. Ponadto im wcześniej alergia zostanie zdiagnozowana, tym będzie można podjąć skuteczniejsze leczenie. Alergie – okazuje się, że to na co jesteśmy uczuleni może mieć wiele postaci. W tym wypadku należy jednak przede wszystkim uważnie słuchać własnego ciała. W przeciwnym razie pozornie niewielki problem może okazać się bardzo przykrą dolegliwością.

Foto: Pexels.com, Canva.com

Więcej informacji na temat profilaktyki zdrowia usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia