Stopa cukrzycowa – co to jest

358

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stopa cukrzycowa - co to jest. Na białym tle wielokolorowy odcisk stopy. Jest to komputerowy obraz rozkładu nacisku na podłoże.
Stopa cukrzycowa - co to jest.

Stopa cukrzycowa – co to jest. Cukrzyca, sklasyfikowano ją jako chorobę cywilizacyjną, która jest obarczona ogromnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Zalewająca świat epidemia otyłości, to główna przyczyna wzrostu poziomu zachorowań na cukrzycę, szczególnie typu drugiego. To właśnie ten typ cukrzycy obarczony jest bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań. Powikłania cukrzycy dzieli się na – ostre (wczesne) oraz przewlekłe (późne). Nie leczone powikłania mogą stać się przyczyną niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach zgonu. Powikłania wczesne to: hipoglikemia czyli wystąpienie spadku stężenia glukozy we krwi; hiperglikemia to z kolei bardzo wysoki poziom glukozy we krwi, jeśli będzie się utrzymywał przez długi czas, jest w stanie doprowadzić do zmian w biochemii i metabolizmie organizmu. Innymi, wczesnymi powikłaniami cukrzycy są kwasica ketonowa, bardzo często towarzysząca hiperglikemii i częściej dotyczy osób z cukrzycą typu pierwszego oraz kwasica mleczanowa, która jest rzadziej występującym powikłaniem i najczęściej jest powiązana ze współistniejącymi u chorego, ciężkimi stanami chorobowymi.

W wyniku długotrwałego braku wyrównania glikemii dochodzi również do rozwoju późnych, przewlekłych powikłań cukrzycy. Są to: retinopatia cukrzycowa czyli powikłanie powodujące pogorszenie widzenia, a w skrajnych przypadkach całkowitą utratę wzroku. Powikłanie tego typu występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu pierwszego, jak i typu drugiego. Następne powikłania to: nefropatia cukrzycowa czyli stan powodujący pogorszenie działania nerek, a czasami doprowadzający do niewydolności nerek; neuropatia cukrzycowa czyli uszkodzenie nerwów spowodowane hiperglikemią. Objawy neuropatii to np. problemy z nietrzymaniem moczu, przewlekłe biegunki, zawroty głowy czy też zaburzenia erekcji. W stanach neuropatycznych dochodzi do pojawienia się mrowienie, uczucie kłucia czy pieczenia, nie odczuwania bólu, mogą pojawić się również bóle i skurcze mięśniowe, niekontrolowane ruchy mięśni, osłabienie siły mięśniowej oraz zaniki mięśniowe. Ostatnim powikłaniem wynikającym z niewyrównanej cukrzycy jest: zespół stopy cukrzycowej.

Stopa cukrzycowa – co to jest – objawy leczenie

Stopa cukrzycowa - co to jest. Wnętrze gabinetu podologicznego. Na zbliżeniu podolog wyrównuje płytkę palca stopy.
Stopa cukrzycowa – co to jest. Niestety Podolog nadal nie jest w Polsce zawodem medycznym.

Najbardziej charakterystyczne symptomy towarzyszące zespołowi stopy cukrzycowej to: infekcje stopy, wszelkiego typu owrzodzenia, wynikający z neuropatii zanik czucia w stopie towarzyszący wyniszczeniu tkanek głębokich, niedokrwienie, miażdżyca. Najczęściej występującą odmianą stopy cukrzycowej jest cukrzycowa stopa neuropatyczna. W tym przypadku zaburzenia czucia bólu czy temperatury, osłabienie mięśni prowadzą do powstawania wszelkiego rodzajów urazów w obrębie stopy. Otarcia, modzele, pęknięcia skóry, nieprawidłowa higiena doprowadzają do powstawania głęboki ran i infekcji.

Inną odmianą stopy cukrzycowej jest stopa cukrzycowa niedokrwienna. Ten typ powikłania związany jest nieprawidłowym krążeniem w obrębie stopy, a co za tym idzie niedotlenieniem oraz niedożywieniem tkanek. Jest to związane ze zmianami miażdżycowymi tętnic kończyn dolnych, które prowadzą do stanów osteoporotycznych, zapalenia kości, martwicy tkanek itp.

Nieprawidłowy styl życia, brak aktywności fizycznej, zła dieta, te czynniki powodują rosnącą falę nadwagi i otyłości, a następnie insulinooporność i cukrzycę. Gdy już mamy do czynienia z cukrzycą należy się liczyć z wystąpieniem powikłań. Natomiast gdy już zostanie zdiagnozowana stopa cukrzycowa, jedynym co można zrobić jest leczenie zachowawcze. Ścisła kontrola glikemii i ciągła samokontrola stóp w kierunku wystąpienia zmian ich obrębie, dbałość o higienę. Jeśli już się pojawią należy podjąć natychmiast odpowiednie kroki. Najlepszym wyjściem jest korzystanie z usług Poradni Stopy Cukrzycowej oraz Wyspecjalizowanych Gabinetów Podologicznych lub Klinik Leczenia Ran. Z przykrością należy stwierdzić, że nadal brak wpisu na listę zawodów medycznych zawodu podologa (podiatry). Specjalisty w zakresie opieki, leczenia i zapobiegania zespołowi tzw. stopy cukrzycowej i nic nie wskazuje aby miało to ulec zmianie. Czyżby nadal pokutował mylny pogląd, że lepiej amputować niż leczyć?

TYLKO PRAWIDŁOWY POZIOM GLIKEMII MOŻE USTRZEC PRZED POWIKŁANIAMI CUKRZYCOWYMI !

Materiał wideo: Stopa cukrzycowa, leczenie – Instytut Podologii

Może cię również zainteresować: Cukrzyca typu drugiego – insulinoniezależna

Zapraszam do słuchania: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia