Otyłość a cukrzyca – nowa epidemia

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Cukrzyca a otyłość – nowa epidemia
Wiele przypadków wśród pacjentów z cukrzycą to osoby otyłe.

Otyłość a cukrzyca – jak się okazuje te dolegliwości są niemal bezpośrednio ze sobą związane. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że społeczeństwo niebawem czeka nowa epidemia. Czy faktycznie mamy się czego obawiać? 

Otyłość a cukrzyca – nowa epidemia – alarm WHO 

Zgodnie z obecnymi danymi szacuje się, że w Polsce na cukrzycę cierpi ok. 3 mln osób. W związku z tym specjaliści już mówią o pierwszej, niezakaźnej epidemii. Co więcej, problem dotyczy nie tylko pacjentów w naszym kraju, ale i na całym świecie. Dynamiczny wzrost zachorowań podaje m.in. NFZ. Jak się okazuje przez ostatnich kilka lat wzrost nastąpił o około 14 procent. Tu warto podkreślić, że najwięcej osób zapada na cukrzycę typu 2. Jednym z najczęstszych powodów jest nadwaga. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, jaki jest faktyczny związek między cukrzycą a otyłością? Trzeba podkreślić, że otyłość powoduje insulinooporność. Pojawiają się także zaburzenia metabolizmu. W tym wypadku w organizmie nasila się produkcja glukozy, zwiększa się poziom białek i tłuszczów, a także spada poziom właściwego cholesterolu. Punktem zwrotnym może być dla pacjentów tzw. stan przedcukrzycowy, który zwykle nie daje konkretnych objawów. 

Cukrzyca a otyłość – nowa epidemia
Cukrzyca, nawet u młodych pacjentów, może prowadzić m.in. do udarów mózgu.

Otyłość a cukrzyca – nowa epidemia – gdzie robimy błąd? 

Cukrzyca to problem, który dotyczy coraz młodszych. Eksperci mówią wprost, że jest to cena dobrobytu, gdyż społeczeństwo je coraz więcej niezdrowego jedzenia. Dziś na półkach sklepowych mamy pełno przetworzonej żywności. Większość konsumentów nie zwracając uwagi na skład produktów, bazuje na produktach, w których nie brakuje sztucznych konserwantów. Tymczasem cukrzyca to dolegliwość, która sieje w organizmie ogromne spustoszenie. Należy pamiętać, że nieleczona i niekontrolowana prowadzi m.in. do chorób sercowo-naczyniowych, udarów mózgu czy zawałów serca. Specjaliści podkreślają również, że obecne standardy leczenia cukrzycy nie są w Polsce na odpowiednim poziomie. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić na początek nowe leki przeciwcukrzycowe. Refundowana lista leków ma być skierowana do chorych na cukrzyce, w tym związaną z powikłaniami. To jednak nie wszystko. Mówi się także o pompach insulinowych dla chorych powyżej 26 roku życia czy nowoczesnym systemie monitorowania dla pacjentów powyżej 16 r.ż. 

Cukrzyca a otyłość – nowa epidemia

Otyłość a cukrzyca – nowa epidemia – działania profilaktyczne 

Jak wyżej wspomnieliśmy cukrzyca to problem, który dotyka coraz młodszych. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy należy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie nawyki żywieniowe. Jeśli chodzi o dzieci, to tu rodzice, jak i szkoła powinny działać ramię w ramię, promując jednocześnie działania profilaktyczne. Pamiętajmy, że to właśnie w okresie dziecięcym najbardziej kształtuje się ludzki organizm. Kolejnym problemem XXI wieku jest brak aktywności fizycznej. Tu należy wspomnieć o długotrwałym spędzaniu czasu przed komputerem. Aktualnie coraz więcej dzieci rezygnuje z zajęć wychowania fizycznego, mimo braku jakichkolwiek przeciwwskazań do ćwiczeń. Otyłość a cukrzyca – widać tu wyraźny związek. Pytanie, czy czeka nas nowa epidemia. W tej sytuacji wiele zależy od nas samych, a ściśle od wyrobienia sobie codziennych, dobrych nawyków.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Cukrzyca typu drugiego – insulinoniezależna

Więcej informacji na temat zdrowia i profilaktyki usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia