Świece żarowe – czyli jakie

430

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Świece żarowe - czyli jakie. Na ilustracji widoczne wnętrze komory spalania silnika diesla. Widoczna jest świeca żarowa, rozgrzana do czerwoności oraz płomień wybuchu.
Świece żarowe - czyli co. Tak wygląda wnętrze komory spalania w momencie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej.

Świece tego typu są charakterystyczne dla silników Diesla, zwanych również silnikami o zapłonie samoczynnym. Konstrukcja tego typu jednostek napędowych wykorzystuje zjawisko samozapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, w której składzie znajduje się olej napędowy, a nie benzyna. Aby wspomniane zjawisko samozapłonu mogło zaistnieć, w komorze spalania silnika muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Jednym z nich jest odpowiednia temperatura. W momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce, do cylindrów silnika trafiają precyzyjnie dobrane porcje mieszanki paliwowo-powietrznej w postaci mgły. Jednocześnie obracany przez rozrusznik wał napędowy popychając tłoki, wywołuje wewnątrz cylindrów nagły skok ciśnienia, co z kolei skutkuje znacznym wzrostem temperatury. W idealnych warunkach powinien w tym momencie nastąpić samozapłon, niestety nie jest to możliwe. Potrzebna jest grzałka, ponieważ zapłon samoczynny następuje dopiero wtedy, gdy temperatury w komorze spalania sięgają grubo powyżej 750°C. W tym momencie do głosu dochodzą świece żarowe – czyli jakie?  

Świece żarowe – czyli jakie – typy świec

Okres zimowy stawia przed kierowcami szereg wyzwań, a szczególnie przed właścicielami Diesli. O tej porze roku szczególnie przydają się prawidłowo działające świece żarowe, czyli miniaturowe grzałki elektryczne wkręcone w głowicę silnika.  Konstrukcja pierwszych świec była stosunkowo prosta i nie pozbawiona błędów. Element grzejny w postaci spirali nie był w żaden sposób zabezpieczony co był mocno ochładzany przez wtryskiwany olej napędowy. Kolejnym etapem ewolucji świec żarowych było szczelne zamknięcie elementu grzejnego we wnętrzu rurki, w ten sposób wzrosła trwałość i niezawodność w porównaniu do pierwszej generacji.

Świece żarowe - czyli jakie. Na białym tle widoczna jest świeca żarowa. Wygląda jak cienka śruba, podłużna jak długopis. Jeden z jej końców jest rozżarzony niemal do białości.
Świece żarowe – czyli jakie. Ta „grzałka” dla Diesla jest niezwykle ważna.

Aby świeca żarowa spełniała swoje zadanie w sposób optymalny i bezawaryjny musi być wykonana niezwykle precyzyjnie z materiałów najwyższej jakości. Umieszczona wewnątrz metalowej rurki spirala grzejna w trakcie pracy ulega rozszerzaniu. Aby zminimalizować możliwość zwarcia pomiędzy jej zwojami lub samą rurką wnętrze wypełnia się sproszkowanym tlenkiem magnezu, pełniącym rolę izolatora elektrycznego. Odległości między zwojami oraz między grzałką i obudową, to dziesiąte części milimetra. Szczególnie ważna jest odległość grzałka – obudowa zewnętrzna, to ona determinuje dobór świecy do typu jednostki napędowej w fazie jej produkcji. W kolejnych latach, coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin, zmusiły producentów świec żarowych do przyspieszenia prac nad zastosowaniem nowych materiałów konstrukcyjnych. Efektem prac było pojawienie się na rynku ceramicznych świec żarowych. Ich konstrukcja poprawiła skuteczność samozapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej oraz redukcję emisji spalin zgodnie z nowymi normami. Wykorzystany w tej konstrukcji ceramiczny element grzejny ma wyższą żywotność i pozwala osiągać wyższe temperatury pracy.

Świece żarowe – czyli jakie – kiedy wymienić

W przeciwieństwie do benzyniaków, producenci samochodów z silnikami Diesla nie przewidują okresowej wymiany świec żarowych. Z tego też powodu dobrze jest co jakiś czas skontrolować ich stan. Wygląd świec może ostrzec o nadchodzącym problemie lub poinformować o nieprawidłowościach. Wygląd pręta grzejnego świecy może poinformować o stanie układu wtryskowego, oraz o działaniu układu zasilania świec. Ocenę stanu świec oraz samą wymianę najlepiej jest zlecić fachowcowi. Jeśli planowana jest wymiana świec żarowych, to tylko na te zalecane do danego silnika. Należy kupować i montować świece renomowanych producentów, zagwarantuje to bezawaryjną pracę przez długi czas. Przy prawidłowo działającym układzie wtryskowym żywotność świec może osiągnąć 100 tys.km. O tym, że przyszła pora wymiany świec żarowych można zorientować się po najczęściej pojawiających się symptomach. Czasem zaczyna się od zapalenia kontrolki „check engine” , ale nie zawsze.

Gdy na dworze panują niskie temperatury, a jesteśmy pewni działania akumulatora oraz wtrysku paliwa – sprawdź świece.

Wypadanie zapłonu może być spowodowane również innymi problemami technicznymi z wtryskiem czy sprężaniem, jeśli jednak świece odpowiednio nie dogrzeją komory spalania efekt będzie ten sam.

Nierówna praca na biegu jałowym, bywa często wynikiem uszkodzenia lub zanieczyszczenia.

Biały dym wydobywający się z rury wydechowej po odpaleniu rano zimnego silnika to nic strasznego, „to tylko niedogrzana komora”, pod warunkiem że zniknie po rozgrzaniu. Jeśli biały dym będzie się wydobywał nadal, może to wskazywać na uszkodzenie w układzie wtryskowym.

Czarny dym może wskazywać na zachwianie proporcji w składzie mieszanki paliwowo-powietrznej. Uszkodzone świece mogą zakłócać spalanie, a efektem będzie czarny dym.

Świece żarowe - czyli jakie. Na podjeździe domu stoi półciężarówka z uruchomionym silnikiem. Z rury wydechowej wydobywają się kłęby czarnego dymu.
Świece żarowe – czyli jakie. Złe świece mogą „nie dopalać” mieszanki paliwowo-powietrznej.

Trwałość świec zależy od stylu jazdy, sposobu eksploatacji, jakości paliwa, oleju itd.

Ich żywotność ściśle wynika z ilości rozruchów silnika, gdyż ten właśnie moment powoduje największe obciążenie świec. Jazda miejska to krótkie życie świec.

Jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna świeca żarowa, to wówczas najlepiej wymienić cały komplet. Chodzi o to, aby wszystkie one miały taki sam okres użytkowania. Oczywiście świece muszą być tego samego rodzaju. 

Materiał wideo: Sposób na wyciąganie urwanej świecy z głowicy!

Może cię również zainteresować: Świeca zapłonowa – co to jest

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia