Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć?

Na co pozwala prawo jazdy kategorii Bi innych w przypadku jazdy z przyczepą, jakie są oznaczenia w dowodzie i co trzeba wiedzieć. DMC i kilka innych ciekawostek.

639

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć - krótkie porady - Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen 1200
Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć - krótkie porady - Jednoosiowa przyczepa turystyczna Skif i Volkswagen 1200 foto. Piotr Pawlak

Jazda z przyczepą samochodową to praktyczna umiejętność, co trzeba wiedzieć żeby wyruszyć w drogę. Na pewno to że holowanie przyczepy wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które trzeba poznać, przed wyruszeniem w trasę z podpiętą przyczepą.

Na co pozwala prawo jazdy kategorii B w przypadku jazdy z przyczepą?

O tym, czy możemy prowadzić zespół pojazdów, decyduje dopuszczalna masa całkowita przyczepy. Wszystko reguluje art. 62 Prawo o Ruchu Drogowym i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 roku. Przed wyruszeniem w trasę warto zapoznać się z tymi przepisami. Najważniejszą rzeczą jest to że posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia do jazdy z przyczepą lekką bez hamulca o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) – 750 kg.

Jeżeli masa przekracza 750 kg wtedy przyczepa musi posiadać hamulec najazdowy. Wartość dopuszczalnej masy całkowitej nie może przekraczać masy pojazdu, który będzie ją holował. Ważne jest też, aby cały zespół pojazdów nie przekraczał DMC 3,5 tony. Tu też możemy znaleźć wyjątek. Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B z kodem 96, nie dotyczy nas już zasada ograniczająca masę zespołu pojazdów do 3500 kg. Wówczas DMC pojazdu oraz przyczepy może wynosić maksymalnie 4250 kg. Warto wiedzieć, że wyrobienie tego kodu to niezbyt duży problem. Wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje ok. 170 złotych. Kod 96 uprawnia też do prowadzenia pojazdu z przyczepą kempingową.

Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć - 1937 Turyści angielscy Wiliamsonowie w Krakowie foto NAC
Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć – 1937 Turyści angielscy Wiliamsonowie w Krakowie foto NAC

Ilość osi w przyczepie którą holujemy nie ma znaczenia, ważna jest tylko Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC)

W przypadku przyczep lekkich (DMC do 750 kg), sprawdzamy w dowodzie rejestracyjnym samochodu pole O.2 i pole F.1 w dowodzie przyczepy. Jeżeli podana wartość DMC jest równa lub ta w samochodzie jest wyższa od Dopuszczalnej Masy Całkowitej przyczepy to taki zestaw jest zgodny z prawem.

Przyczepy ciężkie muszą być wyposażone w hamulec, w Europie jest to hamulec bezwładnościowy, tzw. najazdowy. W dowodzie rejestracyjnym samochodu w polu O.1 podana jest wartość, jakiej wagi przyczepę z hamulcem może holować auto. Niezależnie od wartości parametrów wpisywanych w rubrykach dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego przy kodach O.1, O.2, F.3, podstawą do kontroli drogowej przyczepy będzie jej rzeczywista masa całkowita w odniesieniu do rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Przyczepa nie może być cięższa od samochodu, który ją holuje ten przepis nie dotyczy samochodów terenowych z homologacją N1G lub M1G.

Gdy posiadamy prawo jazdy kategorii B+E, możemy prowadzić samochód osobowy z podpiętą przyczepą, których DMC wynosi do 7 ton.

dowód rejestracyjny pojazdu wzór dokumentu
Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć – dowód rejestracyjny pojazdu; wzór dokumentu

Jazda z przyczepą z hamulcem lub bez hamulca

Jest to istotne z punktu widzenia posiadanych uprawnień oraz masy całkowitej pojazdu. Parametry techniczne są jasno określone w dowodzie rejestracyjnym. W rubryce O.1 znajduje się maksymalna masa pojazdu z hamulcem najazdowym, a w O.2 bez tego hamulca.

Przyczepa oraz auto, które ją holuje, mają dozwolone wymiary. Są to:

wysokość – 4 m

szerokość – 2,55 m

długość – 18,75 m.

Kolejną kwestią dla pojazdów holujących przyczepę, są prędkości dopuszczalne których niewątpliwie nie można przekroczyć. Trzeba o nich wiedzieć, by uniknąć niepotrzebnego mandatu.

Ograniczenie prędkości z przyczepą w różnych warunkach:

  • strefa zamieszkania – 20 km/h;
  • teren zabudowany – 50 km/h;
  • obszar niezabudowany droga jednojezdniowa – 70 km/h;
  • droga dwujezdniowa w terenie niezabudowanym – 80 km/h;
  • trasa ekspresowa – 80 km/h;
  • autostrada – 80 km/h.
Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć - Sztum 2022 załoga Mariki z Niemiec VwT3 + przyczepa Hainemann
Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć – Sztum 2022 załoga Mariki z Niemiec VwT3 + przyczepa Hainemann foto. Piotr Pawlak

Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć? Jak oświetlić przyczepę

Każdy kierowca musi pamiętać o odpowiednim oświetleniu przyczepy. Przepisy mówią, że do obowiązkowego oświetlenia przyczepy należą: kierunkowskazy, światła hamowania, światła pozycyjne, światła awaryjne i przeciwmgłowe. Dodatkowo obowiązkiem kierowców jest również upewnienie się o elementach odblaskowych. Na wyposażeniu przyczepy są odblaskowe elementy z tyłu, z boku, a czasami także z przodu.

Auto ciągnące przyczepę, musi być wyposażone w hak holowniczy stały lub zdejmowany. Jeżeli hak nie będzie używany można go umieścić w bagażniku. Do haków montuje się wiązki lub wtyczki 7-pinowe lub 13-pinowe.

Hak do holowania przyczepy lekkiej z DMC do 750 kg bez problemu rozwiąże wiązka 7-PIN. Jeżeli hak ma służyć do holowania ciężkiej przyczepy, bagażnika rowerowego lub przyczepy kempingowej warto zamontować wiązkę 13-PIN.

Na koniec rada, jazda pojazdem z przyczepą to złożony temat. Przed wyruszeniem w trasę, należy przejrzeć przepisy, ponieważ dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji w drodze. Czy przyczepka jest lekka, czy waży ponad 750 kg, a masa całości zestawu wynosi maksymalnie 3,5 tony? Czy mamy odpowiednie uprawnienia, to wszystko z pewnością trzeba sprawdzić przed wejściem do samochodu i rozpoczęciem jazdy.

Z pewnością może cię też zainteresować temat : DMC, Masa własna, Rzeczywista masa całkowita; Ceny autostrad w Polsce 2022 rok

Niewątpliwie na koniec warty jest też obejrzenia stary film o przyczepach: IFA Camptourist – Klappfix

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie, które warto przeczytać – Syrena 100 pierwszy polski samochód

Ile spala samochód z przyczepą kempingową?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia