Gwiazdy z endometriozą

444

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gwiazdy z endometriozą
Sysan Sarandon przez lata klasycznie myślała, że „okres musi boleć”.

Endometrioza to problem, który dotyka coraz więcej kobiet. Jak się okazuje nie omija również sławy. Poznajcie gwiazdy, które na co dzień zmagają się z endometriozą. Jak choroba wpłynęła na ich życie? 

Gwiazdy z endometriozą – endometrioza nie wybiera 

Wiele gwiazd nie boi się otwarcie mówić o walce z chorobą. Jedną z nich jest Hanna Lis, którą nieoficjalnie uznaje się jako jedną z ambasadorek profilaktyki endometriozy. Dziennikarka przyznaje, że choć ma niewiarygodne szczęście, że mimo choroby mogła zostać matką, to ma za sobą czas ogromnego bólu i cierpienia. Dolegliwość okazała się na tyle zaawansowana, że kobieta musiała przejść ponad 3-godzinną operacje w pełnej narkozie. Inną polską gwiazdą, która głośno mówi o nierównej walce z endometriozą jest piosenkarka Mary Komasa. Wokalistka w jednym z wywiadów zwierzyła się, że w okresie dojrzewania miesiączka była dla niej prawdziwym koszmarem. Przeszywającemu bólowi towarzyszyło m.in. nadmierne krwawienie, przez które w szkole musiała mierzyć się z krępującymi sytuacjami. Gwiazda leczyła się w wielu miejscach. Aktualnie przykre objawy coraz bardziej ustępują. Ponadto niedawno urodziła swoje pierwsze dziecko.

 Gwiazdy z endometriozą

Gwiazdy z endometriozą – nie tylko Polki 

Wspomniana wyżej Hanna Lis mówi o tym, że o endometriozie należy przede wszystkim rozmawiać otwarcie. Najgorzej bowiem, gdy kobiety niewyobrażalnie cierpią, a społeczeństwo utwierdza je w przekonaniu, że „przecież okres musi boleć”. Podobnego zdania jest amerykańska piosenkarka Halsey, która na rzecz badań nad tym problemem przeznaczyła już 300 tysięcy dolarów. W 2016 roku w mediach społecznościowych szczerze opowiedziała o bolesnych chwilach. Niestety z powodu endometriozy kobieta poroniła w 2015 roku tuż przed swoim koncertem. Był to dla niej ogromny cios, gdyż długo marzyła o macierzyństwie. 14 lipca 2021 roku wraz ze swoim partnerem doczekała się syna. U aktorki Emmy Roberts endometriozę zdiagnozowano po wielu latach. Bolesne miesiączki doprowadzały do tego, że musiała ona opuszczać zajęcia szkolne. Lekarze wprost mówili gwieździe, że z powodu choroby nie będzie mogła mieć dzieci. W zeszłym roku powitała jednak na świecie syna.

Gwiazdy z endometriozą  

Gwiazdy z endometriozą – walka przez całe lata 

Z endometriozą od ponad 30 lat walczy Whoopi Goldberg. Co ciekawe, w latach, w których zaczęła mieć problemy, takie przypadki uznawano za niegroźne. Kobieta po pewnym czasie zgłosiła się jednak do lekarza, gdyż nie mogła już znieść bólu podczas miesiączki. Gwiazdy z endometriozą pokazują, że jest to problem, który w przypadku wielu kobiet, szczególnie na początku, jest bagatelizowany. Doskonale przekonała się o tym Susan Sarandon. Gwiazda powiedziała wprost, że przez lata myślała, że potworny ból każdego miesiąca jest u kobiety czymś naturalnym. Dodała także, że endometrioza miała ogromny wpływ na jej intymne relacje z mężczyznami. Z podobnymi stereotypami musiała mierzyć się żona Piotra Adamczyka – Karolina Szymczak. Kobieta jakiś czas temu zamieściła w swoich mediach społecznościowych obszerny wpis. Tam opisuje nie tylko swoją walkę z ogromnym bólem, ale i zachęca inne kobiety do profilaktycznych badań pod kątem endometriozy.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Endometrioza – rozmowa z ginekologiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia